| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за друг грамофон в Ригонда  (Прочетена 1867 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Съвет за друг грамофон в Ригонда
« -: 08 Януари, 2021, 09:24:41 »
Привет, имам идея за евентуално монтиране на друг грумафон в ригонда 102, а ЕПУ 50 да излезе в отпуск. Наясно съм, че ще трябва да се реже отзад. Гледах, че най-близки шасита имат Dual, Unitra,Technics старите. Съвет за марка и някой правил ли е подобна гимнастика? П.С. Ригондата ще става стерео

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #1 -: 08 Януари, 2021, 10:02:30 »
Ако механиката работи добре , защо не пробваш просто с преправяне на рамото ? Може да му се сложи стерео доза с качествена игла .

Като за стари  грамофони , механиката на този  модел работи много добре . Аз лично съм доволен от него  :)

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #2 -: 08 Януари, 2021, 10:09:38 »
Преправяне на старото моно рамо гледах, че се прави, но окъсяват стерео дозата. Освен китайче, друга може ли да се сложи? Това е идея, тъкмо ще се запази автентичното.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #3 -: 08 Януари, 2021, 10:17:04 »
Окъсява се ако се ползват старите кабели когато се свързва за моно - понеже са само два . Ако ти се заиграва може да издърпаш  оригиналните и да прокараш двужилен екраниран кабел . Така дозата става с общ минус но двата канала са отделни . Така ще стане стерео .

Може да се сложи всякаква ... Фактора е колко пари ти се дават ... Гледам доста хора   
 (включително и аз  :D ) са сложили от китайскте дози за по 5-10 лева  . Като и се смени иглата с по качествена звука в същност е доста добър . Аз ползвах диамантената игла от стара Руска изгоряла доза .

Гледай кабела да е максимално къс . Нищо че е екраниран . Минава покрай мотора и т.н. ... Само излишни шумове се вкарват в сигнала ...

По възможност за самото рамо е по добре екранировката да не е изолирана , както си е оригиналня кабел . Това служи за заземяване на самото рамо . Така шумовете се намаляват още повече .

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #4 -: 08 Януари, 2021, 10:30:10 »
С екранирания кабел не става ли още по-тежко рамото?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #5 -: 08 Януари, 2021, 10:35:11 »
Тежеста се настройва .
Има една пружина в задната част на рамото закачена на нещо като планка . За да улекне  се обтяга пружината и обратно...
Тя и новата доза със сигурност ще е с различно тегло ... 

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #6 -: 08 Януари, 2021, 10:38:14 »
Тежеста се настройва .
Има една пружина в задната част на рамото закачена на нещо като планка . За да улекне  се обтяга пружината и обратно...
Тя и новата доза със сигурност ще е с различно тегло ...
Ето това вече ме изненада, че има настройка на рамото, с винт ли се натяга пружината? Сега ако и питч контрол излезе отнякъде ще падна  :lol:

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #7 -: 08 Януари, 2021, 10:39:42 »
Пружината не е ли само на стерео рамото?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #8 -: 08 Януари, 2021, 10:44:14 »
Всички такива рамена имат пружина и някакъв начин за настройка, трябва да огледаш по-добре от къде може да стане.
Относно фина донастройка на оборотите на диска - няма такива екстри в това шаси :), но ако всичко е в изправност оборотите следва да са в рамките на +-3% от номиналните.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #9 -: 08 Януари, 2021, 10:46:32 »
Пружината не е ли само на стерео рамото?

И за двата модела (стерео и моно)

С винт ли се натяга пружината? Сега ако и питч контрол излезе отнякъде ще падна  :lol:

Аа , не . Далеч не е толкова прецизно  :)
Представи си една планка в най задната част . Пружината е закачена за нея . За да се регулира тежеста просто се откачва , придърпва се малко и пак се закачва  :D 
« Последна редакция: 08 Януари, 2021, 10:51:55 от kortex »

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #10 -: 08 Януари, 2021, 10:53:25 »
Ясно, сега ще огледам, мерси  :bravo:  И китайчето ми е пристигнало тъкмо  :crazy:
« Последна редакция: 08 Януари, 2021, 11:05:36 от sunrise »

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #11 -: 19 Февруари, 2021, 21:10:30 »
тъкмо монтирах китайската доза и игла, разликата е огромна, при все, че оригиналната беше нова. изобщо не могат да се сравняват, жестоко засвири. Утре ще си играя с пружината, че така тежи към 6+ грама.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #12 -: 19 Февруари, 2021, 21:21:13 »
Ами старата е навъртяла десетки часове , при мен също разликата беше в пъти  :) . Дори намерих от една стара доза диамантена игла и сложих нея . Сега би трябвало да се изхаби много по трудно но има само един начин да разбера  :D

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #13 -: 19 Февруари, 2021, 21:25:47 »
Ами старата е навъртяла десетки часове , при мен също разликата беше в пъти  :) . Дори намерих от една стара доза диамантена игла и сложих нея . Сега би трябвало да се изхаби много по трудно но има само един начин да разбера  :D

Пускай ми нови мухи :D

Неактивен sunrise

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: София
Re: Съвет за друг грамофон в Ригонда
« Отговор #14 -: 19 Февруари, 2021, 21:36:18 »
Ти колко грама си докарал на рамото с новата игла?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |