| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Несиметрия в мрежата при използване на еднопътен изправител.  (Прочетена 609 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Инсталацията е доста добра. Напрежението от трафопоста е в норми, леко над 230 волта.
Направих специална проба за невярващите, като включих всякакви уреди, из работилницата и напрежението не успя да падне под 224 волта. Уреда е TRUE RMS и е доста нов. В обикновена ситуация работят около една трета от нещата, които бях включил. И за да сме още по педантични - това напрежение беше измерено в далечен край на инсталацията и стойността 224 волта беше най-ниската, която видях. Средностатистически нещата са по-добре. Предполагам, при всяка друга добра инсталация, резултатите ще са подобни. Естествено, че ако инсталацията е лоша, ефектите ще са още по-неприятни.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Пада на инсталацията се мери при консуматора, а не в далечния край.
Направих проба с печката (2 киловата) и напр. при нея падна от 228 на 227 волта.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Ами то най-големия консуматор беше включен в далечния край. Освен това из цялата работилница бяха включени десетки различни консуматори. Така или иначе инсталацията, която е при мен покрива нормативните изисквания за загуби при промишлени инсталации. Загубите при мен са под 2,5 - 3%. При битови инсталации допустимите загуби са 5% а при промишлени 3% . В реални условия почти всички инсталации, които съм наблюдавал са по-зле. Така или иначе, дори и при най перфектна инсталация, ефектът ще го има. Аз започвам да чувам осезаемо вибрациите в трафа при опити с товар 150 вата. Ако доближа ухо до трафа сигурно ще го чуя и при по-малко от 100 вата.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Преди 35 години когато бърках в щепсела с осцилоскоп тока беше чиста синусоида.
Сега понеже е демократичен криви както си иска.Невероятен факт.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Ако доближа ухо до трафа сигурно ще го чуя и при по-малко от 100 вата.

Естествено. Това е принципно положение и е лошо че даже и осцилограмите не помагат...за някои хора. Не че има значение.
Коце, напълно прав си. Не слушай какво ти приказват хора без теоритична подготовка и още по-лошо...не желаят да вникнат в дълбочината на проблема. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Преди 35 години когато бърках в щепсела с осцилоскоп тока беше чиста синусоида.
Сега понеже е демократичен криви както си иска.Невероятен факт.
Живея в Люлин от 1975г. Тогава между блоковете имаше панелни трафопостове (доста големи едноетажни) на всеки 4-5 блока. Миналото лято бях много време в провинцията и като се прибрах, абе нещо гледката от прозореца променена... ми то единия трафопост изчезнал, даже бяха облагодарили мястото да не личи, какво е имало там. И то точно дето нас хранеше.
Не съм гледал синус ли е, косинус ли е мрежата, но при тази постановка вярвам, че може и до тангес да го докарат  ??? :D
П.П. Най вероятно са хвърлили око на терена за нов блок.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Колеги, отрязването на върховете на синусоидата е заради употреба на огромен брой импулсни захранвания без коректор на фактора мошност /PFC/
Това по очевидни причини го е нямало в далечната 1970 или 1980 година.
Та затова... :drinks:

По просто казано - виновен е мрежовия изправител с голям капацитет след него. Мога да обясня, но пък информация има и в нета на килограм...ако има интерес.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Живея в Люлин от 1975г. Тогава между блоковете имаше панелни трафопостове (доста големи едноетажни) на всеки 4-5 блока. Миналото лято бях много време в провинцията и като се прибрах, абе нещо гледката от прозореца променена... ми то единия трафопост изчезнал, даже бяха облагодарили мястото да не личи, какво е имало там. И то точно дето нас хранеше.
Не съм гледал синус ли е, косинус ли е мрежата, но при тази постановка вярвам, че може и до тангес да го докарат  ??? :D
П.П. Най вероятно са хвърлили око на терена за нов блок.
Аз се чудя трафопоста на Бузлуджа как са го прибрали без никoй да види.   

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |