| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: USB ретрофит за Правец 16  (Прочетена 817 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
USB ретрофит за Правец 16
« -: 03 Януари, 2023, 10:35:40 »
Напоследък често ползвам 16-ката, която работи перфектно и се замислих за предложението на колегата CVT за флопи емулатор, той предложи Gotek, с цел по-лесна обмяна на файлове. В момента и флопито и диска са музика за ушите ми и възнамерявам да ги ползвам докато мога. Ако съм късметлия, по начина по който ползвам диска може да издържи още 5 години, а поддръжката на флопито е безпроблемна. А и да си призная, никак не ми харесва идеята за модерно изглеждащо устройство на предния панел.

В момента обменям файлове с добрия, стар LapLink кабел, но за целта трябва да включвам 486-ката която има принтерски порт и интернет достъп. На нея свалям програмите и игрите, както и направо флопи диск образи които после записвам на 16-ката. Макар и работещ, целия процес все пак е тромав. Видях, че има сравнително евтини ISA карти, към които може да се закачи стандартна USB-A флашка. Този вариант ми хареса, тъй като се запазва вида на предния панел, както и факта, че се поддържа hot-plug на флашката. Доколкото разбрах, скоростта на обмен е около 100-150KB/s и това приемливо за мен в този сценарий. Видях, че има и проект за ROM по който се работи, който позволява да се зареди ДОС от флашката, но това е извън мойте нужди.

Има ли някой тук с подобен опит и евентуално да може да сподели своя опит?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #1 -: 03 Януари, 2023, 12:51:39 »
Защо не си вземеш един IDE адаптер за микроSD карта като този: https://www.aliexpress.com/item/1005003007853135.html

Можеш и да вземеш и един удължител, така че да можеш да сменяш микроSD картата без да отваряш компютъра: https://www.aliexpress.com/item/1005004149375152.html

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #2 -: 03 Януари, 2023, 12:55:14 »
 И аз на млят Правец 16 прехвърлям данни с паралелен/сериален кабел или дори 5.25" и 3.5" дискети . Друг вариант е с мрежова карта, ама е голяма занимавка с настройките и драйверите , ако изобщо изровиш подходяща . Иначе  това USB на 8 битова ISA платка се подвизава сигурно от над 10, 15 години в интернет, да следвх го, още от тогава, защото още нямаше други алтернативи, но не ми беше по джоба . Но чак преди около 2 , 3 години се появиха видеа в ютубата за това чудо  и с оакзва, че с драйверите е борба и са резидентни и лапат памет  . Та не ти го препоръчвам . А и май не беше особенно евтина . Най-удобно и оферта е с XT-IDE контролер и CF карта . Може да работи заедно със стандартните MFM дискове  и да прехвърляш с лимитите на FMF дисковете , което май е по-бързо от 150кв и няма смотани драйвери, които да цицят от скъпоценната оперативна памет  :)
« Последна редакция: 03 Януари, 2023, 13:02:09 от FAMICOM_87 »

Неактивен vstealth

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #3 -: 03 Януари, 2023, 13:02:19 »
Защо не си вземеш един IDE адаптер за микроSD карта като този: https://www.aliexpress.com/item/1005003007853135.html

 С такъв преходник и малка по размер сд карта и на  няколко различни стари дъна, 286, 386 и пентиум 1 показва no fixed disk detected  като се опитам да инсталирам дос6. Как да го накарам да се инсталира?  На същите дъна инсталацията на компакт флаш карта с малък размер минава нормално и работи. Идеи......

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #4 -: 03 Януари, 2023, 13:12:33 »
Със CF картите е значително по-лесно, тъй като самите CF карти поддържат IDE и самия адаптер не прави нищо. MicroSD IDE адаптерите обаче имат чип не тръгват на всички машини, но пък няма проблем с наличност на микроSD карти. Иначе има доста клипчета в Тубата:


Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #5 -: 03 Януари, 2023, 13:47:24 »
Защо не си вземеш един IDE адаптер за микроSD карта като този: https://www.aliexpress.com/item/1005003007853135.html

Можеш и да вземеш и един удължител, така че да можеш да сменяш микроSD картата без да отваряш компютъра: https://www.aliexpress.com/item/1005004149375152.html

Това също го гледах, но всичко което минава през IDE не поддържа hot swapping, поне тези решения които намерих. Както написах в първия пост, и флопито и диска са музика за ушите ми. Някой програми и игри ги стартирам от диска, други от флопито просто заради самото преживяване. За мен това не музейна машина и съответно я третирам като за ежедневно ползване по начина по който играех на 16-ките през 80-те когато бях дете. Разбира се, днешните решения, като XT-IDE-CF или Gotek, предлагат несравнимо по-бърз достъп и надежност на данните, но не и автентично преживяване. Стига се дотам, че на пазара има решения, които "кликат" когато се достъпи диска с цел да наподоби звука при използване на стар диск.

това чудо  и с оакзва, че с драйверите е борба и са резидентни и лапат памет  . Та не ти го препоръчвам

Точно защото гледах 2 видеа в YouTube, които обърнаха внимание на драйверите, реших да попитам дали имате опит с подобни решения. Имам едно наум, все пак цената е около 50 лв и ще е жалко, ако не успея да го подкарам. Към момента клоня да рискувам, като цяло хората успяват да подкарат платката с определена версия на драйвера който заема по-малко 5KB памет, поне според написаното в AliExpress.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #6 -: 03 Януари, 2023, 15:23:54 »
Ако не ти се рискува, 5-левовото решение е почти сигурно (само трябва да си намериш CF карта): https://www.aliexpress.com/item/4000757244558.html

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #7 -: 03 Януари, 2023, 19:09:59 »
Ако не ти се рискува, 5-левовото решение е почти сигурно (само трябва да си намериш CF карта): https://www.aliexpress.com/item/4000757244558.html

Аз точно такива съм накупил и си ги полвам  на няколко машини :) На една 286 , на една 386 )като ползвам техните си IDE контролери. И на 8088 бих могъл, но не съм го сложил + XT IDE контролера.

Ами рпбвай тази джаджа от алито тамън ще ни споделиш как върви и с драйветите дали е сложно :)

Неактивен аnthim

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #8 -: 25 Януари, 2023, 22:07:38 »
Платката пристигна днес. Използвах драйвер версия 1.9, която е описана в това видео и закачих една стара флашка 64MB. Работи без проблеми, поддържа hot swapping и скоростта е малко под 150KB/s. Като цяло доста удобно. Утре ще монтирам една планка да стой стабилно в кутията.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: USB ретрофит за Правец 16
« Отговор #9 -: 26 Януари, 2023, 21:01:11 »
Супер :) Чакаме снимки, интересно ми е как ще монтираш планка :) ! А каквво слагаш в цокъла?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |