| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята колекция  (Прочетена 23966 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #135 -: 11 Октомври, 2020, 14:06:07 »
Тъй като ми остана  цял магнетофон , без платката с електрониката , реших да го пусна в " движение " , но с транзисторен  усилвател . Предусилвателя го  направих с TBA 231,  а крайно стъпало - НЧУ от  руски телевизор .   При пробите  , излезе чудесен звук . Монтирах четирипистова глава  която ще комутирам с ЦК ключе . Ще има и лампа - индикатор - ЕМ 84  за ниво , както си е в оригиналния вариант . Захранване взимам от мрежовия който има 2 по 6,3 волта . , та докарвам 12,8 - 13 волта  за НЧУ .
Да отбележа ,  че тая механика е , в  пъти по добра , от предишната , дето беше комплектна . Но ,...пълно щастие - няма.     Пускам няколко фотки , за онагледяване. Като го довърша , ще пусна клип .
« Последна редакция: 11 Октомври, 2020, 14:33:06 от радиото »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #136 -: 24 Октомври, 2020, 21:00:59 »
Магнетофон " маяк 205 " . Един модел , който търсех , и намерих в доста приличен вид . Модела , според руснаците  е  легендарен за ония години . Като изпълнение , здравина , и  надежност , го слагат на водещо място. Главите на тая машина , са почти вечни , и звучът отлично. Четири писти , стереозапис , мотор - един , две глави . Солидна механика , шаси - отливка . два говорителя . Германиеви транзистори .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #137 -: 24 Октомври, 2020, 21:10:53 »
/>
Ето и едно клипче .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #138 -: 24 Октомври, 2020, 21:22:50 »
Ами честито, както се казва! Наистина руснаците си го тачат този модел. Лично нямам представа, не съм го виждал на живо, защото май не е официално внасян у нас? И аз в момента се боря с подобни техни изделия, но като ги преборя (надявам се?) ще се похваля и аз.
0888981645, 072365106

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #139 -: 25 Октомври, 2020, 09:25:50 »
Мисля съвсем официално си е внасян у нас - през ръцете ми са минали 4 броя. За машина с вградени говорители наистина има впечатляващо добър звук. Без проблем ядосваш съседите с него.

Забавното му е електрониката - смес от германиеви транзистори, силициеви транзистори И интегрални схеми  :D Три поколения в една къща.

В момента си имам един, който слушам редовно. От време на време прави проблеми, така че не е чак толкова държелив, колкото руснаците сантиментално пишат.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #140 -: 28 Октомври, 2020, 19:47:02 »
Три , в едно . В случая е,така ', От средния клас , тоя е последния .  Предишните модели [ до 5  ]  не са ми попадали .   

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #141 -: 29 Октомври, 2020, 13:18:26 »
Магнетофон " филипс" RK50 . Лампова машина ,  стереозапис ,  четири писти  , един мотор ,   тежи около 14 кг'  Много добре направен, за разлика от следващите транзистор и модели . Както се казва - пипната  работа .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #142 -: 29 Октомври, 2020, 13:25:46 »
/>
Ето и клипче'''

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #143 -: 29 Октомври, 2020, 21:18:59 »
Пропуснах да напиша че е с три скорости - 4,75  - 9,5 - 19 .  И знае ли някой , като как са утвърдени за стандарт , точно тия ?  Защо , не 5 см . сек ., а 4, 75 ?

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Моята колекция
« Отговор #144 -: 30 Октомври, 2020, 11:52:39 »
Жорка, тоя магнет ми се струва, че малко "влачи",май трябва да позасилиш оборотите според мен.
Това за скоростите си имаше обяснение и е подробно описано в "Практическите курсове по радио и телевизия" на А Янков и Сп Пецулев, ама съм забравил какво и как ... учил съм го преди 30 години все пак... Но доколкото помня имаше зависимост от дебелината на магнитния слой на лентата, скоростта, и подмагнитването на самата лента. Не всички ленти държаха на "ниска скорост" получаваше се пренасищане и кривочи. :unknown:
Омраз!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #145 -: 30 Октомври, 2020, 13:41:10 »
Жорка, тоя магнет ми се струва, че малко "влачи",май трябва да позасилиш оборотите според мен.
Това за скоростите си имаше обяснение и е подробно описано в "Практическите курсове по радио и телевизия" на А Янков и Сп Пецулев, ама съм забравил какво и как ... учил съм го преди 30 години все пак... Но доколкото помня имаше зависимост от дебелината на магнитния слой на лентата, скоростта, и подмагнитването на самата лента. Не всички ленти държаха на "ниска скорост" получаваше се пренасищане и кривочи. :unknown:
За друго ми беше вьпроса .  Как е определен стандарта от трите скорости ? Защо точно  4, 75 ? ,  За мерната единица , ми е вьпроса . Какъв е генезиса ? 
Да , влачеше малко , Щото му бях сложил  ластик за брояча ... :unknown: , и го товареше . Виж моторчето , колко е малко  спрямо тия грамадни чаркове  :D

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #146 -: 30 Октомври, 2020, 15:18:42 »
Колега, пак честито, напредваш?! Само да видим до кога ще можем да ги бориме тези машини, щото....
Относно влаченето едва ли ремъка на брояча е виновен? Дали не е от ремъка между мотора и маховика с неподходящо сечение? Не знам, но предполагам, че не е плсък?
А за скоростта на лентата накратко, по спомени (явно трябва пак да четем?). Според мен, историята започва от първия магнетофон К1 на AEG и BASF от 1935 г., който е бил с 1 м/с и чак при К4 от 1938г.скоростта е намалена на 77 см/с явно с усъвършенстването на машините. Защо точно толкова, май не е ясно, но така вече са постигнали по-дълго време на записа с по-високо качество при същата дължина на лентата от 1000 м.
След ВСВ, както е известно, американците "стъпвайки" на немския опит до момента, започват да развиват магнетофонната техника. Но там се "сблъскват" инчовата и метричната мерни системи, както и мрежовите честоти от 60 и 50 хц. И за да ги паснат, американците (май AMPEX) барват скоростта на 76,2 см/с, което е точно 30 техни инча. И тази скорост остава "стандарт" няколко години. Но с напредването на технологиите (механика, електроника, глави, ленти), и то основно за завладяването на масовия, потребителски пазар (известно е, че особено през войната магнетофоните са ползвани изключително за"специфични, специални" цели), се търсят начини за повишаване времетренето на записа, като скоростта се намалява двойно, после още двойно и т.н. и то при запазване качеството на записа. При "прехвърлянето" на опита обратно към Европа, европейците пак си прилагат метричната система и "закръглят" скоростите в см/с, като стават 38, 19, 9,5 и т.н.
То, подобно лутане между мерните системи има и при ширината на лентата.
Накратко, толкова мога да кажа.
0888981645, 072365106

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Моята колекция
« Отговор #147 -: 31 Октомври, 2020, 09:38:57 »
От мен едно класическо профилактирано СТУДИО 2 :)

139245-0 139247-1

139249-2 139251-3

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #148 -: 31 Октомври, 2020, 11:12:34 »
Усилвателя е наистина добьр . Ремонтопригоден ,  за времето си беше екстра . А беше и скъп .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #149 -: 23 Ноември, 2020, 18:10:21 »
Ухер universaldgerat 5000 .
Един мотор , две глави , три скорости , германиеви елементи . Шасито , алуминиева отливка , и кутията също от алуминий.  Качествена машина , с прекрасен звук .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |