| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята колекция  (Прочетена 24123 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #150 -: 23 Ноември, 2020, 18:18:20 »

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #151 -: 24 Ноември, 2020, 18:14:58 »
Любопитен факт свързан с този модел на Ухер - един екземпляр "участва" в аферата Уотъргейт. Магнетофонът е при секретарката на президента Никсън и на него е изтрита една от лентите, които прокуратурата изисква при разследването на скандала.

В архива на Ню Йорк Таймс има сататия от 1974 г., в която е описано, че въпросният Ухер 5000 е купен от Белия дом на 1 октомври 1973 г.: https://www.nytimes.com/1974/01/17/archives/sirica-court-told-erasures-on-tape-came-after-oct-1-disclosure.html

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #152 -: 25 Ноември, 2020, 18:45:57 »
Радио, май нещо ми влизаш в територията? Майтап бе, Уили :D. Колега, много добро попадение. Това е една изключително сериозно направена машина, но и то е, защото е за "по такива" цели. Проста и безотказна констукция. Май, доколкото съм се ровил, общата им масова болест е скоростното паразитно колело, което с годините се компрометира. По-точно това е варианта с колело от нещо като силикон, напомня ми проблемите с колелата на филипсите, дето я коментираме в друга тема. Не знам в кой вариант си попаднал, но поне се вижда, че твоя е за немския пазар, защото за износ е universal 5000, a имат и "училищен вариант", но не съм го виждал на живо.
Колегата silver bolt e прав. На много места този модел се свързва с аферата Уотъргейт от 1972 г. довела до оставката на президента Никсън през 74-та. То и други машини се свързват с исторически личности и събития, което ме е карало да ги търся, като например Philips L6X38T (Дйеимс Бонд) или Zenith trans-oceanic (Кенеди, Кастро). То донякъде и в това е чара на нашето хоби.
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #153 -: 25 Ноември, 2020, 21:31:53 »
Всичко което научавам за отделен апарат , го записвам . Както пишеш , това е чара . Тоя екземпляр , беше наводнен . И мухлясал . Доброто беше , че не беше ровичкан .  Та след къпане  и сушене , и  ремонт , взе та свирна . Впечатляващо добре .
Поразитното колелце за сега е непокътнато . Вероятно се е консервирало от водата ... :D.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #154 -: 25 Ноември, 2020, 22:13:07 »
Да, за чара това имах предвид, че покрай тях научаваме (или си припомняме) неща от обчовешката история.
А относно твоя екземпляр си късметлия, че си попаднал на сериозна машина дето малко и трябва (един вид Калашников), независимо от обстоятелствата работи. Иначе, да споделя, не е за хайфисти, не звучи кой знае как (от неговия говорител де) но е приемливо.
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #155 -: 10 Декември, 2020, 22:40:01 »
Да, за чара това имах предвид, че покрай тях научаваме (или си припомняме) неща от обчовешката история.
А относно твоя екземпляр си късметлия, че си попаднал на сериозна машина дето малко и трябва (един вид Калашников), независимо от обстоятелствата работи. Иначе, да споделя, не е за хайфисти, не звучи кой знае как (от неговия говорител де) но е приемливо.
Когато правя квалификация , че качеството е отлично , или добро , имам предвид че е добро за тоя клас  машина . Аз имам  полски фиат  , и го  определям като супермашина  за ценовия му клас .  :D

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #156 -: 12 Декември, 2020, 17:18:57 »
Ролков магнетофон " ШАРП" RD 504 . Портативен , работещ на мрежа , и батерии . Записва и вьзпройзвежда .  Опростена механика , и електроника . С малко чаркове , са направили нещо сьвсем прилично .
« Последна редакция: 12 Декември, 2020, 17:33:03 от радиото »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #157 -: 13 Януари, 2021, 16:38:51 »
Тесла В42
Още един модел на тесла . Разликите с другите е основно  вьв вьншния вид , и минимални различия  в електрониката .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #158 -: 13 Януари, 2021, 18:19:05 »
Еее колега, айде стига! То бива дублиране, ама чак пък толкова? Шпионираш ли ме, как го правиш? Каквото имам и ти хоп, вадиш го същото.. :D
Майтапа си е майтап колега, но предполагам си стигнал до моя извод, че чехите май най-добре работеха в "онези" години?!Просто при В42, пък и другите им, всичко е премислено и изпипано по немски (кой както иска да го разбира)!
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #159 -: 13 Януари, 2021, 19:37:58 »
Прав си . 42 , найстина е пипната отвсякьде .  Като я вдигнеш , и се усеща пльтна и тежка , а като размер е малка . Аз харесвам монтажа им , само вьншния вид  нещо не ми уйдисва....
.... :rofl: , шпионирам те аз .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #160 -: 13 Януари, 2021, 21:45:08 »
Абе наборе, шпионирай ме колкото искаш?! Аз така съм открит, че няма защо да ме шпионират? Име(моето), възраст, адрес, телефон, имейл и всичко! Нямам причини да крия някои от "параметрите " си, за разлика от повечето съфорумци..
Иначе, да съгласен съм с теб! Чехите, тогава по-точно "чехословаците" имаха високи постижения в техниката, но нещо в дизайна им куцаше? Хубави машини и скучен фасон. Не мога да си го обясня?
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #161 -: 02 Март, 2021, 17:39:37 »
Тандберг  844 . Още един модел от известната марка . Лампов , четири пистов , един мотор  , скорости 4,75 - 9,5 .  Изключително  запазен външен вид . Повредата се оказа  класика , като по учебник . Ликажен прехвърлящ кондензатор към решетката  на крайната лампа , повишен аноден ток , опечен изходен траф , и  съсипана лампа . 

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #162 -: 02 Март, 2021, 18:51:57 »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #163 -: 02 Март, 2021, 20:54:16 »
Браво наборе! Спасил си още една машина от сериозна марка! А и такава този път нямам :D Това ти е втория, нали? Лани показа и транзисторен вариант? Много нтересни машини (само един съм виждал подробно на живо). Обаче, изникна един такъв въпрос? Такова управление на механиката с лост, като скоростния на автомобилите, съм видял в края на 60-те на някакво Сони и ми правеше голямо впечатление. Та ми е интересно, кой от кого е копирал?
Иначе, като гледам по темата ролкови магнетофони само двамата си "разменяме пасове"? Явно, малко оставаме?..
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #164 -: 02 Март, 2021, 21:57:18 »
Системата с лостовете , ми стой архайчно . сони , и тая марка , и " Огоста " на Електроакустика , и едни италиански дръжкофони . И аз това си мислех - кой , от кого е копирал ?
А за  това че сме двама , пак е нещо . Един  приятел , ми казва : " ..и сам да остана във фейсбук , пак  ще пиша ! "  :lol:  Значи , да кажа нещо - преговарям за една ретройзложба . С един колега , той е с  радиоапарати , да покажем туй -  онуй . Ама да видим де ...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |