| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Умно захранване на мултицети и други у-ва  (Прочетена 2200 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #15 -: 12 Април, 2024, 19:28:11 »
Така е всеки сам решава за себе си. На всичкомера от 5 долара можеш всичко да правиш. Ама на FLUKE от 500 и на горе долара ще сложиш ли това решение? Още помня моето го взех тогава скъпо за времето и беше от първите с автоматични обхвати. Мног телевизори беше ремонтирало и много хубава работа ми вършеше. Докато един ден ме домързя да ида до магазина за нова батерия, а исках много спешно да ремонтирам нещо и си казах. Ще пу подам 9 волта от изправителя с траф добре филтриран, мисля 15-20 000 микрофарада му бях сложил и на бързо ще си свърша работата. Е да ама не, не светна повече това нещенце. Та всеки може да се пробва никога не е късно да се орезили. Както се казва въпрос на вкус казало кучето и си облизало д.......о.  :drinks:
Първото което е от изправител уред не се захранва. Хич не ми е идвало на ума... :D
 Ако имаш съмнения ценер - два по 10V паралелно на клемите поне. Няма да се учим сега на елементарни неща.
 Асене моят уред е по- евтин от батерия и му е дошло времето да се смени- аз не го ща ама той не ме оставя :). Поне да изгори и да взема нещо друго за разнообразие.
 Ама то като го пазиш много и все изгаря пък като го удряш в земята нищо не му става.  Шегувам се разбира се. Даже го разглобявах и му изпадаха всички пинове та едвам го събрах ама си работи. Не ще да отиде в кофата.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #16 -: 13 Април, 2024, 07:15:37 »
Като казах изправотел имам в предвид нещо като самоделен ТЕС със стабилизатор защита и ограничение по ток. Да не задълбаваме минали работи от толкова години. Помня бях си го направил в кутия от Юнга хе-хе. На мене кутиите ми куцат. Направя си хубава електроника и все самоделни кутии не много красиви. Е то тогава нямаше по магазините кутии. Сега е лесно, купувам си готови и хубави.Ама то си е работа абкант ламарина рязане. Не е за домашни условия.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #17 -: 13 Април, 2024, 19:14:03 »
На някои им се видя безпредметно да си направят у-во с ли-ион зарядна батерия.
Няма лошо, както и в предните постове съм казал, че  при дадена идея и предложение всеки решава самостоятелно как да постъпи.
За любителите на по лесните варианти, ето една друга оферта.
Зареждаща се 9 волтова батерия на поносима цена и голям капацитет.
https://vi.aliexpress.com/item/1005006653355194.html?spm=a2g0o.cart.0.0.354f38daPwnk0T&mp=1&gatewayAdapt=glo2vnm
Магазина е нов, сега набира рейтинг, има сериозни отзиви.
Друга оферта, доста по скъпа батерия зареждаща се също.
https://vi.aliexpress.com/item/1005006196814610.html?spm=a2g0o.cart.0.0.354f38daPwnk0T&mp=1&gatewayAdapt=glo2vnm
В алиекспрес има и ддруги оферти, всеки може да потърси неговата.
Който може, го може.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #18 -: 13 Април, 2024, 20:39:25 »
...В алиекспрес има и ддруги оферти, всеки може да потърси неговата...

"9V 19900mAh LI-ION"  :o "New9V9700mAh:o

Аз ли не мога да прочета правилно или тия стойности са супер бомбастични?
Индустриална  батерия от висок клас, в такъв корпус е само 673 mAh.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #19 -: 13 Април, 2024, 23:57:48 »
Цитат на: paralaxx
Здравейте всички, събрах прост преобразувател за мултиметър, за да не харча пари за закупуване на батерии "Крона" 9V 6F22.
веригата работи перфектно; входът се захранва с 1,2 волта; на изхода има стабилно напрежение от 9 волта.
Направих кратко видео на работата с обяснения. Схема на видео.

изходът има стабилизирано напрежение, тъй като веригата съдържа ценеров диод и кондензатор, след което всичко е гладко. Да, и в Мултимера има изглаждаща верига. Всеки мултицет ще започне да ви заблуждава дори от короната, ако падне под 7,1 V и това ще стане, когато напрежението на ААА акумулатора е 0.96V
/>Преобразователь 1.5в - 9в для цифрового мультиметра своими руками

https://bratan.bg/product/4489/50f-2v7.html Супер кондензатор

* 9v_capacitor_battery.pdf (136.22 kB - свалено 3 пъти.)
177321-1
177319-2
177320-3
« Последна редакция: 14 Април, 2024, 00:24:38 от hris »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #20 -: 14 Април, 2024, 01:23:24 »
Това което предложих: https://www.aliexpress.com/item/1005006472409465.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.11.5ca31802lGGGvK  е същото нещо промишлено произведено и ще ти излезе само за около 8 лева. Не е самоделка няма вложени усилия материали и време.
Друг е въпросът че някои хора принципно отбягват да купуват китайски стоки защото скъпото винаги значело качествено което не винаги е вярно.
 



Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #21 -: 14 Април, 2024, 11:50:34 »
Здравейте lz2lx, Днес 14.04.2024 год. е точно така както вие пишете.
/>How to Make Rechargeable 9V Li-Ion Battery | DIY 9V rechargeable battery

Китайската платка в комплект с всичко необходимо за такава 9 волта заместителна батерия. Но ако не си го направим сами няма как да се научим и да имаме схема няма да имаме как да го направим след 20 години примерно когато някой чете този овехтял форум няма да разбира защото тогава цените ще са други или за доставка от Китай ще е скъпо просто ще бъдат прецакани и без схема.

Затова има една стара приказка направи си сам за да се научиш или си купи за да имаш. Няма да споря, че фабричното е по-добро, но кога и как ще се научим на нещо ако всички ползваме наготово от далечен Китай евтините им сега платки и готови модули. После един ден те ще престанат да бъдат евтини и ние вече тогава няма да можем сами. Дали това ще е след 5 след 20 или 50 години няма значение никой тук от новите радиогубители няма да може сам да си направи защото било трудоемко и сложно сам да се научи. "Не е самоделка няма вложени усилия материали и време."

В другата https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=18498.0
Автор Strange  Тема: "Звънец Авлига - схема или части.  (Прочетена 666 пъти)"
Автора и си реши проблема дори беше забравил да пише да се похвали да качи снимки на платката която притежава го помолих той не разбра че така ги съхранява в сандъците за вечни времена не само схемата която колегите му намериха но и самата конструкция с една две или повече снимки да се увековечи в дигиталния свят на интернет а то какво стана темата искам дайте и после няма отговор нито снимки, да не говорим за видео да го чуем поне как звъни "Авлига". Нали не го карам да тика със сондите на осцилоскопа и да мери и да показва режима на транзистора на Блокинг-Генератора БГ с обяснения как работи и снети осцилограми.
« Последна редакция: 14 Април, 2024, 12:16:09 от hris »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #22 -: 14 Април, 2024, 15:04:48 »
''Затова има една стара приказка направи си сам за да се научиш или си купи за да имаш. Няма да споря, че фабричното е по-добро, но кога и как ще се научим на нещо ако всички ползваме наготово от далечен Китай евтините им сега платки и готови модули. После един ден те ще престанат да бъдат евтини и ние вече тогава няма да можем сами. Дали това ще е след 5 след 20 или 50 години няма значение никой тук от новите радиогубители няма да може сам да си направи защото било трудоемко и сложно сам да се научи. "Не е самоделка няма вложени усилия материали и време."''

hris първите 7 години са важни. Какво ще му дадеш в ръцете или сложиш пред него. После е изтървана.
 
« Последна редакция: 14 Април, 2024, 15:09:54 от lz2lx »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #23 -: 14 Април, 2024, 16:04:06 »
............първите 7 години са важни. Какво ще му дадеш в ръцете или сложиш пред него. После е изтървана............
Ама много си прав, тъй да знайш. Понеже темата се измести, я да питам търся си такова миниатюрно модулче за отрицателно напрежение, да ми повиши до -50 волта от 12 например. Тока ще е много малък 20-30 милиампера. Важно е да е малко защото няма хич място там където искам да го натикам. Схемичка която да реализирам също е решение. Из нета намирам едни конвертори с радиатори-няма как да стане няма място..... пущината. И сега трудния въпрос, напрежението с което ще храня модулчето е положително, а резолтата който търся е отрицателно напрежение като масите и на двете напрежения са общи. Демек минуса на положителното и плюса на отрицателното напрежение са на късо. В краен случай ще се се търси начин за добавяне на още един изправител, но както писах свободното място клони към нула.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #24 -: 14 Април, 2024, 18:28:19 »
Ти така докато ме апострофираш ме караш да пиша излишни неща в повече.
Ами прав съм. Дай да не отричаме очевидното. Играчки конструктори панелни жилища разни мозайки влакчета на релси имаше за децата спомням си навремето. Ако не си виждал разбирам.Конструктори се даваха още в детската градина. 70 десттте. В началните училища също. Развиваха се умения. Сега сложи детето пред лаптопа и си готов. Лесна работа.Не че ще стане програмист ама игри колкото щеш доживот. Или му купи играчка кола или играчка джи-ес-ем и ще ги сменя после през година две като порасне. Китайците не можем да ги стигнем невъзможно е  :flag_of_truce: тяхното образование е по друго позаинтересувай се. А и интернета щели да го закриват скоро за хора без пари така че и форуми след 20 години трудно ще се четат. Ние сме си готови консуматори. От сега.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #25 -: 14 Април, 2024, 19:22:45 »
"9V 19900mAh LI-ION"  :o "New9V9700mAh:o

Аз ли не мога да прочета правилно или тия стойности са супер бомбастични?
Индустриална  батерия от висок клас, в такъв корпус е само 673 mAh.

Амиии...напълно си прав. В момента в който видя подобни нереални стойности затварям тази страница :D

И както писах - този тип батерии имат недостатъка да се саморазреждат поради факта че макар и малко, но все пак вградения преобразувател си консумира даже на празен ход.
И нямат индикация за разреждане. Просто угасват един прекрасен миг.
И всичко това за да спестим...две кафета на половин или една година. Че може и на две години. :lol:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #26 -: 14 Април, 2024, 20:01:01 »
Амиии...напълно си прав. В момента в който видя подобни нереални стойности затварям тази страница :D

И както писах - този тип батерии имат недостатъка да се саморазреждат поради факта че макар и малко, но все пак вградения преобразувател си консумира даже на празен ход.
И нямат индикация за разреждане. Просто угасват един прекрасен миг.
И всичко това за да спестим...две кафета на половин или една година. Че може и на две години. :lol:
Въобще даже не се саморазреждат. Разрежда ги самия прибор понеже е в  режим готовност. Колеги да не говорим без факти замервания и доказателства. Саморазреждат се никел метал хидридните.
Що се отнася за стойностите критиката е основателна но конкуренцията е жестока и са принудени по търговски причини да прибагват до такива хитрости. Специфика на действителността. Щом човек е наясно с електротехниката значи никoй не може да го метне и това ни е ползата от науката един вид. Аз имам повече от един прибор и търгашите тук продават батерии с изтекъл срок. Всеки решава сам.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #27 -: 14 Април, 2024, 20:01:28 »
https://www.aliexpress.com/item/4000443819519.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.1151.66181802aEKssY

днеска загубих два часа да поя тая UPS платка към захранването и държач за батерия 18650 да я слагам в термосвиваем шлаух и всичко на вятъра оказа се неработеща и сега пак поръчах колко ще има да я чакам докато дойде новата, а тази на изхода 0 волта и на батерията няма нищо а беше запечатана платката като пристигна явно са ми я дали думнала/дефектна, загрява на входа. иначе захранването на meanwell 11,83 волта си работи.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #28 -: 15 Април, 2024, 08:15:08 »
Въобще даже не се саморазреждат. Разрежда ги самия прибор понеже е в  режим готовност.

Не казвай ХОП, преди да скочиш!

/>
Тока на покой е 220 микроАмпера. За три месеца батерията е изтощена даже да е извън мултицета. След 8-мата минута за тези на които не им се гледа подробно :drinks:

По отношение на броя прибори - аз имам 5 /пет/ мултицета. + един LC метър + още един LCR метър.
И никога не съм попаднал на батерии с изтекък срок. Но пък си ги купувам от доказани фирми,конкретно "Комет"
« Последна редакция: 15 Април, 2024, 08:41:40 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Умно захранване на мултицети и други у-ва
« Отговор #29 -: 15 Април, 2024, 10:08:37 »
До тук нещата мии напомнят ученическите ми години, когато ме сърбяха ръцете да правя нещо, ама не знаех какво! Та това занимание да  си правиш сложни батерии, ми се вижда такова. Измервателните уреди са, за да ни служат, а не да им слугуваме!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |