Форум за любителите на Стара електроника

Телевизионни приемници => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: ikarlo в 07 Ноември, 2020, 13:55:36

Титла: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ikarlo в 07 Ноември, 2020, 13:55:36
Телевизорът е работил почти без проблеми (отстраних студена спойка в тунера - не държеше избраните честоти), когато в най-горетщия ден това лято загуби синхронизация с припуквания и след няколко опита спря напълно. Прекъснал полупроводников предпазител към ТХО. Намерих ТХО, смених транзистора 2SD1878 (оригиналния си беше наред), 80% от електролитите, предпазителя (оригинален), презапоих 90% от спойките и ТВ тръгна идеално, но само за един час. След това отново същото - губи синхронизация, чува се припукване и спира. Като изстине, пускам, тръгва за 1 час и отново. Взех спрей "студ" и охлаждах елемент по елемент, включително и платката на кинескопа и ... нищо. Вярно, че ТХО-то, което смених, е в.у., но човека от който го взех се кълнеше, че е свален от изправен ТВ, на всичко отгоре ми прати и здрав предпазител от същото ТВ. Освет това, ако има пробив в него едва ли ще се възстанови, та да работи цял час. За неговото охлаждане отиде почти целия флакон студ.
Не ми е за телевизора, той си е изплатил цената отдавна, не съм и професионален телевизионен техник, но се занимавам с ремонти на други електроники и от спортна злоба ми се иска да намеря дефекта, пък после ако ще и в кофата за боклук да отиде (няколко случая съм имал - откривам дефекта, ремонтирам го и го оставям до кофата - без майтап, един портативен руски радиограмофон "Банга", полски приемник "Шаротка" - поправени зарадваха събирачите на скрап. "Бангата" имаше фабрично неправилно включен транзистор от крайното стъпало и, въпреки, че работеше, е мъчил слуха на собственика му в течение на години).
Имам съмнения за кинескопа (него не смея да охлаждам със спрея) - може да прави нянакво к.с. от провиснал катод или нещо друго. Може да опитам да завъртя ТВ наопъки или на една страна за проба.
Бих се радвал за някаква подсказка от по-опитни в тази област.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: Radko в 07 Ноември, 2020, 16:31:32
Много е вероятно проблемът да е в кварца Х301 - 500 KHz. Ако намериш такъв, опитай с замяна. Но не всеки вид кварц става там, трябва да е същия като оригиналния, не помня как беше точното му обозначение.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ikarlo в 08 Ноември, 2020, 15:46:46
Благодаря за съвета, найстина е вероятна причина: презапоих него и всички елементи около него и изкара без дефект 4 часа - явен напредък, при това без припукване, само кротка разсинхронизация. Сега ще търся да го сменя. Между другото, в дистанционните има подобни, може да пробвам.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: NHB в 08 Ноември, 2020, 20:31:51
Проблемите с този кварц са характерни за телевизорите с СХА1213. Кварцът обаче не се поврежда, а само се окислява. Всъщност, не е кварц, а пиезокерамичен резонатор. Да, от дистанционните управления става, но трябва да е точно 500, а не примерно 503 или 520. И няма гаранция, че 'новият' ще е по-добър... Има начин да се възстанови нормалната му работа, поне за известно време или пък за проба. Трябва да се изпили горната част на жълтата пластмасова капачка, противоположно на краката, докато се получи продълговат отвор. Вътре има квадратна керамична плочка, притисната като сандвич между две пружиниращи посребрени пластинки. Двата крака са част от пластинките, а плочката е самият резонатор. През отвора се измъква резонатора, поизтъркват се метализираните му страни за да падне окисът (естествено - на дънките, къде другаде...). Пластинките отвътре също се почистват от окиса, примерно със сгъната хартия и контактен спрей. Поставя се резонаторът вътре отново и готово... Проблемът на този ремонт е, че вече резонаторът е по-слабо защитен от влага и окисляване
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: Radko в 09 Ноември, 2020, 09:07:47
От личен опит знам, че резонаторите от дистанционни не стават на това място, дори да са за същата честота. Разликата е в буквеното означение преди цифрите на честотата, ако не са същите букви, не става, не се постига хоризонтална синхронизация. Но вече не помня кои букви бяха.
Може да се опита с почистване на кристала, както съветва NHB.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ikarlo в 09 Ноември, 2020, 09:16:59
За подобна манипулация с кварцове съм чел в руското "Радио", но там целта е промяна на честотата. Сонито беше предназначен за една провинциална "вила" за да не буди интерес у "комшиите". Там вече работи един малко по-нов Самсунг, но Сони-то, въпреки, че е по-стар с 10-на години, има по-добър образ (поне на жена ми така изглежда).
Ще опитам първо да намеря нов резонатор (ако цената не е голяма, ще взема няколко за подбор). Ще потърся и от дистанционно и, като краен вариант, с почистване. Почистването трябва да е с някякъв почистващ препарат, защото и среброто по повърността на резонатора участва в работатаму. Дори ми се струва, че така ги донастройват. Но цялата галимация ще се отложи малко, защото сега съм на вълна да вкарам тоялетна в тази "вила".
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: lz2lx в 09 Ноември, 2020, 19:59:19
Трудно ще се промени честотата на 500 KHz пиезорезонатор само с изстриване на сребърния слой. Това важи за кварцови кристали примерно над 3-5 MHz. С леко почукване с дръжката на малка отверка можеш да разбереш дали е от този пиезорезонатор за да се увериш.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ikarlo в 09 Декември, 2020, 18:19:47
Най-после дойде му редът на Сони-то. Отворих кварца внимателно, извадих резонатора и с клечка за зъби, натопена в медицински спирт почистих него и пластинките. Върнах го обратно и затворих капачето с топъл силикон (само външно, но херметично). Днес цял ден работи телевизора и аз -  доволен.
Благодаря специално на NHB!
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: NHB в 10 Декември, 2020, 09:31:49
Браво!
Едно време имаше едни телевизори Фунай... Те всички бяха с СХА1213. Бяха много разпространени. Имаха само 3 стандартни проблема:
1. Захранването (и понякога и крайния транзистор на ХО)
2. Процесорът - изписваше едни гергелеци на символите в OSD. Случвало се е в един ден да сменя с нови процесорите на 3 различни телевизора... После се разбра, че процесорите се оправят сами с времето, но както и да е...
3. Точно този резонатор. Понеже колегите обикновено не успяваха да разберат причината за проблема, сменяха ТХО. При мен е идвал телевизор, на който в три отделни сервиза преди мен са сменяли ТХОто и всеки път нищо...   
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ditronix в 10 Декември, 2020, 11:38:57
Сещам се сега за нещо, което на много хора ще се види невероятно. В Радиоклуба навремето се ползваха в предавателите на ниските обхвати едни руски кварцове с бая големи размеро и на които капачките по презумпция се сваляха. Вътре един голам кристал, шлайфан като диамант и хванат между две доста дебели и здрави игли. Имаш кварц примерно на 850 КHz, а ти трябва на 925. С внимание и сръчност един от колегите измъкваше кристала измежду бодилите и лекичко го минаваше по две от страните доколкото помня на водна шкурка. После- обратно в бодилите и тест. На трети- четвърти път обикновено нещата се получаваха. Разбира се, можеше да се докарат по-високи честоти, по-ниски нямаше как, но като си помисля какви неща сме правили от немотия....
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: shri в 10 Декември, 2020, 12:37:09
Няки пък ги драскаха кристалите с молив-графит за сваляне на честотата малко. Но до колко успешно ставаше е друг въпрос.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ditronix в 10 Декември, 2020, 17:46:22
Иване =, доколкото помня с мек молив се драскаха кристалите, когато не правеха добър контакт с държачите (иглите).
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: lz2xl в 10 Декември, 2020, 18:11:39
Не е за препъръчване да се отваря и драска,струват стотинки тия ПКФ та.Те даже и не са истински кварцови кристали.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ditronix в 11 Декември, 2020, 08:10:01
Е така е, ама преди 50 години...... ??? Сега поне такива неща бол, има ги навсякъде.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: NHB в 11 Декември, 2020, 08:38:59
Моля, обърнете внимание, че никъде не съм препоръчвал да се драска, шлайфа, шкури... самия кристал във филтъра. Още по-малко с цел да се променят честотата, размерите ит.н. 'Кристалът' представлява плоска квадратна пластинка с двустранна метализация. Метализацията е от рода на амалгама, посребряване или нещо от сорта и се окислява. Това, което подсказах, е да се отстрани този окис на метализацията, при което филтърът започва да работи не по-лошо от нов... Подсказах и начина, по който винаги получавах резултат.
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ikarlo в 13 Декември, 2020, 10:05:05
Не е за препъръчване да се отваря и драска,струват стотинки тия ПКФ та.Те даже и не са истински кварцови кристали.
Вярно, но цялата процедура ми отне 15 минути, т.е. по-малко от ходенето до най-близкия магазин. Освен това няма никаква гаранция, че закупения ще стане - същите ги има в дистанционните, но Radko ме предупреди по този повод. С дървената клечка, използвана странично, а не острието, не може да се надраска, не оставя и влакна (като памука, например), не се изтрива (като с гумичка). Медицинския спирт не оставя "филм" след като изсъхне и не съдържа окислители, като денатурирания. Може да има и по-добър начин, но това ми беше подръка. А, да - макетен нож за срязване на капачето без стружки и възможност отново да се върне на мястото. Реже се не повече от 1мм от горния ръб.
Още веднъж благодаря на всички отзовали се. Весели празници!
Титла: Re: Неоткриваем дефект в SONY KV-21DK1
Публикувано от: ditronix в 13 Декември, 2020, 15:46:57
Сега може всичко това да не е препоръчително, кварцове под път и над път. За ония номера в Радиоклуба обаче алтернатива нямаше! Имаш шепа кварцове, от които ни един не ти върши работа! И какво да правиш? Ами викаш Неволята! Малко смелост, малко творчество, малко бижутерство и обикновено след половин- един час имаше свирещ карц....