| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Amstrad PPC 640  (Прочетена 6842 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #45 -: 21 Ноември, 2022, 21:05:43 »
Супер изглежда цветно, а защо не  пробваш и композитният хак на CGA версията :) ?
/>

Няма да стане, тъй като компютъра няма изход с композитно видео като оригиналнaта CGA карта на IBM. Цветната картина я вкарвам като RGB в SCART буксата на Сонито посредством адаптера от първата страница, а черно-бялата чрез допълнителния адаптер от втората страница, който прави черно-бял композитен сигнал от зеленото.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #46 -: 22 Ноември, 2022, 00:12:27 »
и аз се се каня, да си направя такъв CGA към SCART , предполагам ,ще бачка и на EGA, само се чудя от къде да дръпна 5V по-елегантно, а и малко не ми става ясно транзостора кой крак къде отива по схемата.  :master2:

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #47 -: 22 Ноември, 2022, 02:22:26 »
Аз като си правих SCART кабел за Правец 8Д за 5V си изкарах от SCART конеткора един кабел (около 1м) с USB typе A конектор и го включвам в USB-то на телевиазора, или ако няма USB може да се ползва някое зарядно за телефон с USB type A конектор което дава 5V.

За EGA (когато не е в CGA режим) трябва да се ползва друга схема, защото тогава няма Intensity сигнал, а R, G и B са с два разряда (има по два пина за всеки). Т. е. 3-те ресистора които отиват към Intensity, трябва да се разделят до сътветния допълнителен RGB изход.

Също така CGA SCART адаптера не вади кафяв цвят, за това трябва допълнителна логика.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #48 -: 22 Ноември, 2022, 09:04:27 »
Аз мислех да модифицирам схемата на CGA адаптера за EGA точно по този начин, само че вместо пин 2 да използвам пин 1 за да пусна +5V през крушка от EGA картата. Масата така или иначе си я има на шасито на DB9 буксата, така че няма нужда да е и на пин 1. Ето модифицираната схема за EGA без корекция на кафявото:
« Последна редакция: 22 Ноември, 2022, 09:14:50 от CVT »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #49 -: 22 Ноември, 2022, 12:05:23 »
О супер, значи направо това за EGA ще направя. Тъп въпрос, ама ще работи и с CGA карта нали ?  :D
Само споделете крачетата на транзистора от схемата кой кой е  :flag_of_truce:
За 5те волта може и аз като тебе да постъпя :) Само дето това с крушчицата не ми е много ясно, защо я слагаш.

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #50 -: 22 Ноември, 2022, 12:16:49 »
За CGA няма да работи, трябва да се направи комбинация между двете схеми с джъмпери за превключване.
Може да виидиш тук какво са направили:
https://github.com/profdc9/CGA2Scart
Има и схемата като PDF.

162764-0
« Последна редакция: 22 Ноември, 2022, 12:22:18 от rumburak »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Amstrad PPC 640
« Отговор #51 -: 22 Ноември, 2022, 15:41:41 »
...
За 5те волта може и аз като тебе да постъпя :) Само дето това с крушчицата не ми е много ясно, защо я слагаш.

Без крушката ако някой случайно включи стандартен EGA монитор към EGA картата, през кабела на монитора ще стане късо между маса и пин 1, който след промяната вече е +5V и нещо ще изгърми. С крушката можеш спокойно да си включиш EGA монитор и всичко ще си работи като преди промяната, само дето крушката ще свети.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1958 Прегледи
Последна публикация 01 Юни, 2021, 00:45:50
от didov
25 Отговора
2737 Прегледи
Последна публикация 06 Март, 2019, 19:44:07
от radocadcam
5 Отговора
1293 Прегледи
Последна публикация 26 Юни, 2019, 00:11:26
от Pichaga933
Amstrad PCW 9512

Започната от help40 Колекции

1 Отговора
928 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2022, 13:14:57
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |