| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Системи за колективно телевизионно приемане  (Прочетена 11340 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Връщаме се в 60-те и 70-те години на 20-ти век.Вече навлезе масово в страната телевизионната техника и почти всяко семейство има телевизионен приемник.Представете си в един жилищен блок живеят 30 семейства и всеки иска да постави антена на покрива за да получи по чист и стабилен образ тогава ще се получи гора от антени ще се извиси от всеки жилищен блок.В кратко време новите красиви жилищни блокове ще се загрозят.Затова се изграждат колективни антени където с една антена ще гледат телевизия много домакинства.
Основните елементи за колективно приемане са:
Антенен усилвател за дълги,средни и къси вълни
Антенен усилвател за УКВ
Антенен усилвател за 3-ти телевизионен обхват
Антенен усилвател за 4-ти и 5-ти телевизионен обхват
Преобразувателен блок,който служи да преобразува сигналите от дециметров обхват в метров обхват
Разделителни филтри за съединяване на всички антени усилватели в един общ изход за свързване към магистралните линии
Абонатни розетки
Абонатни шнурове

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #1 -: 14 Април, 2014, 16:17:48 »
Замисъла е чудесен, но нямам данни да е бил реализиран някога в нашенски сгради.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #2 -: 14 Април, 2014, 16:24:28 »
До колкото ми разправят съседи във входа нашата колективна система е работила до средата на 80-те години като причината е че посред бал ден са откраднали цялото сандъче със захранването и самите антенни усилватели.Аз имам само абонатните шнурове и абонатната розетка.

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #3 -: 14 Април, 2014, 16:44:14 »
....................... нямам данни да е бил реализиран някога в нашенски сгради.

В почти всички стари панелки имаше такива системи, които работеха. Ремонтирал съм такива, помня бяха изцяло на транзистори AF106, BF..... не помня вече номера, български транзистори от серията SFT, бяха модулно изпълнение.
А по-рано са били в лампово изпълнение, в стари книги за електроника, имам ги, има такива схемни решения.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #4 -: 14 Април, 2014, 18:02:38 »
В почти всички панелки ги имаше!Аз лично съм си подържал на входа ни.Визирам 1983 год.Дори имам все още няколко модула!Бяха си със сравнително нова елементна база и работеха мн.добре.Модулите имаха самостоятелна антенюация за оптимизация на изходният сигнал .Доколкото си спомням бяха 7 модула със захранващият и бяха производство на Годеч. Имаше си монтирани розетки в апартаментите и съответните кабели за симетрични и несиметрични входове за радио и телевизори!Ще ги изровя и ще ги наснимам за архив тук. За съжаление и при нас се случи същата случка-откраднаха цялото табло след години!  :---

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #5 -: 14 Април, 2014, 18:12:08 »
Егати държавата, кви са тия извергщини бе, трябва да се режат ръце! Не съм влизал никога в панелка строена преди 1988 и затова не съм виждал такива системи. В София в Люлин са по-стари панелките, ама аз съм от Дружба :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #6 -: 14 Април, 2014, 18:25:21 »
В София в жк. „Бъкстон“ в блока да един познат всичко си седеше до преди около 2 - 3 години. И си ползваха антената за  УКВ .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #7 -: 14 Април, 2014, 18:40:43 »
Та ето ,като стана дума и за самата антенна система да споделя! Монтирана беше на мачта дълга около 4-5 м., на покрива на асансьорното помещение на всеки вход!Състоеше се от вертикален щир за СВ/ДВ най отгоре,под него ДМВ антена по памет 17 елемента,метровата антена - 7 елемента,и хоризонтален отворен дипол за УКВ!Естествено всички алуминиеви! Вардил съм ги с чифтето !! :---  Наистина си беше добре замислено като проект.Сякаш сега историята се повтаря ,но с цифровизацията в отдалечените места -антени ,кабели ,усилватели......излагацията на 21 век!  :diablo:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #8 -: 14 Април, 2014, 18:45:22 »
Еми така е! Цифровизацията създава затруднения, но има и предимства, само да подобрят плътността на покритието което сега въпреки твърденията им че е над 95 процента според мен не е достатъчно добро.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #9 -: 14 Април, 2014, 18:49:54 »
На блоковете в които живея, антените за които пише Vangelis още си стоят, единият е строен през 1975 год., другият през 1989 год.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #10 -: 14 Април, 2014, 19:44:29 »
Снимки на част от модулите! :hi: Имаше някои недостатъци-прегряваха буферните транзистори ,заради заложените високи начални токове в изходните магистрални ШУ.Решението беше да се регулира напрежението на захр.модул от 24 на 18 волта..! Модулите си бяха проектирани за съответните градове,в смисъл теснолентови усилватели за определените за зоните канали на които се излъчват ТВ програмите.Както и конверторни модул-приставка от ДМВ на МВ конвертор,та да има всеки да приема т.н."втора програма" и "руска ТВ,с най-популярните телевизори.... грижа за народа отвсякъде да го наречем..
« Последна редакция: 14 Април, 2014, 19:59:19 от vangelis »

Неактивен DAY

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Стара Загора
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #11 -: 14 Април, 2014, 19:50:59 »
Всъщност каква е цела на темата? Ако е как да се направи нова колективна система за приемане на цифровата телевизия - отговорът е лесен: изхвърлят се всички стари кабели, доколкото ги има, поставя се една логопериодична антена обърната вертикално с антенен усилвател, оразмерен според дължините на кабелите и броя на абонатите, изтеглят се нови кабели, свързват се със сплитери и готово - гледате безплатно 11 програми. Ако има разбирателство между съседите и тръбите са проходими, инвестицията няма да е много голяма. А аз лично в блоковете, в които съм живял, никъде не съм видял работеща система, всеки се спасяваше сам.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #12 -: 14 Април, 2014, 20:04:07 »
Целта на темата е форума за стара Българска електроника колега DAY!А това обяснение което давате е за друга тема и съвсем не стоят така прости нещата работещи в края на ДМВ .И за коаксиалите ,за затихването на тези честоти може да се поговори  :hi:  :drinks:

Неактивен DAY

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Стара Загора
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #13 -: 14 Април, 2014, 20:25:02 »
Съгласен съм, за затихването може да се поговори.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Системи за колективно телевизионно приемане
« Отговор #14 -: 14 Април, 2014, 22:08:56 »
Коаксиалният кабел който е в нашият блок е от 1969г който е прекаран в бергманови тръби е с отлична оплетка така че няма смисъл от замяна на проводника.Сегашните кабели са доста по смотани от старите кабели.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |