| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Луминисцентна лампа на 12V  (Прочетена 21003 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #30 -: 06 Ноември, 2014, 19:06:08 »
Няма никакъв проблем със спектъра на светодиодите, отдавна има всякакви видове. Има дори едни китайски със слънчева светлина, виждал съм ги, бях удивен. Проблемът при светодиодните източници е точковия характер. По тази причина най-важния аспект на проектирането на LED осветители отдавна не е електрониката, а оптичната част. Дифузори, рефлектори, системи с вътрешно отражение и т.н. Почти година работих върху LED замяна за 400 ватовите HID кофи в халетата. За 20 дена разработихме и изпълнихме с колегата електрониката за 16 броя 3-ватови диоди. Останалите дълги месеци прекарахме в светоизмервания и преправяния... то не беше осветеност, форма на петното, коефициенти на заслепяване, засичане на съседни тела, вече не помня точно, но бяха над 10 параметъра. Ако имах HID лампа щаях да отговоря на всичките с един заслон и правилна форма на кофата. Но с диодите беше страшна игра... Сега като гледам уличните ламби с един 60 ватов тукмак и никаква оптика и направо ми призлява. Ужасно заслепяват, не се прави така. Не искахме да работим с мощни диоди (тогава се намираха 20 ватови, но радко все още), искахме да използваме колиматорни лещи на всеки диод и да направим по-равномерно поле. Сега китайците направо бъхат един тукмак - http://upload.ecvv.com/upload/Product/20114/China_led_industrial_Light20114281318497.jpg . Ама който не е стоял под такова не знае... да не вдигнеш поглед. Тази светлина вреди на клетките на ретината много силно! Ето това е хубава домашна крушка - http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/05/14/article-2324325-19C6FBE2000005DC-308_634x321.jpg , виждал съм я на живо. 6400К бели диоди, секторирани, с жълт филтър. Резултатът - дифузна, мека силна светлина.
Други два много интересни дизайна - http://www.extremetech.com/electronics/139075-3m-led-bulb - това е много умна лампа.
http://www.gizmag.com/worlds-first-100-watt-equivalent-led-replacement-bulb/18659/ - течно охлаждане!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #31 -: 06 Ноември, 2014, 22:36:08 »
Колега очевидно имаш голям опит в осветлението, познаваш нещата в детайли, аз нямах представа от тези параметри, само субективното чувство че „нещо не е наред“ когато си светя със светодиоди, твоя пост обяснява доста неща извън спектъра на светлината които предизвикват дискомфорта при светодиодното осветление, сега си обяснявам защо не се възприема добре когато в полезрението ми има светодиодна лампа, някак си хем е светло, а хем лампата ме заслепява и не виждам добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #32 -: 07 Ноември, 2014, 08:49:12 »
Да си призная - единствената светлина за момента която ми харесва е от халогенна лампа с нажежаема жичка.
Не съм специалист като колегата в областа но съм тествал доста неща излезнали на пазара както и самоделки...Комбинирал съм различни цветни температури...не се получава и това е.
Резултата е неутешителен за мен. Все още няма достоен заместител на халогенната лампа.
Лично мнение. Може би пък на някой друг да му харесва светлината от светодиоди или луминисцентни лампи.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #33 -: 07 Ноември, 2014, 10:02:36 »
Не бих се нарекъл специалист. Да, четох много тогава, гледах да правя нещата както е положено при такава разработка, но съм далеч от мъдростта на опита в осветителната оптика. Тъй като светоусещането и подходящата цветна температура са нещо чисто лично, няма база за спор или противоречие. Аз например обичам топло бели енергоспетявки повече от жичките, били те нормални или в халоген. Важното е на човек да му е добре, комфортно и светлината да е такава, че да може да си почива на нея, не да го товари. Имам познат, който живее на 6400К бели тръби по 40 вата. Да, с електронни драйвери. Това за мен е пълен ужас, ще изкукам за ден-два. А той се депресира от "мъждивата жълта светлинка на Едисон", както казва.  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #34 -: 07 Ноември, 2014, 11:01:38 »
Топло бели "енергоспестявки" и аз ползувам. Поставил съм ги в кавички, защото обикновено не спестяват нищо :D
Пукат като пуканки повечето ...преди да са спестили нещо :D

НО, определено им липсва нещо в спектъра и са дразнещи поне за мен.
Като ги сравня със светлината на халогенката - нищо общо. Нищо че се водят топли 3000-3700К
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #35 -: 07 Ноември, 2014, 11:27:19 »
Колегата е налепил лед ленти по таваните в къщата си, но от онези 6400К. Е вярвайте ми не мога да изкарам и 10 минути в такава стая, просто полудявам. 2 пъти му ходих на гости и не искам да потретвам, тръгвам си от тях страшно депресиран с болки в очите и главата. Като изляза на дневна все едно съм пристигнал в рая.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #36 -: 07 Ноември, 2014, 12:03:05 »
В обществена сграда с цел икономия на еленергия трябваше да се сменят всички обикновени лампи с енергоспестяващи лампи. Преди да направя поръчката, включихме няколко различни лампи за да могат служителите да изберат най-подходящата "светлина". Предпочитанията се разпределиха почти равномерно - както се казва: "По вкус и цвет - товарищи нет !"
Доставихме качествени енергоспестяващи лампи, без да търсим най-ниската цена.
След три месеца новите лампи се изплатиха с реализираната икономия на еленергия.

Личното ми предпочитание обаче е в полза на ЛНЖ.  :)
Има медицински изследвания за вредното влияние на ЕСЛ върху здравето на хората, а също и изследвания доказващи, че са безвредни - в зависимост от "кой на кого плаща" !    :D
 

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #37 -: 07 Ноември, 2014, 13:18:20 »
Доставихме качествени енергоспестяващи лампи, без да търсим най-ниската цена.
След три месеца новите лампи се изплатиха с реализираната икономия на еленергия.

Приблизителните сметки показват, че наистина за три месеца качествени енергоспестяващи луминисцентни лампи ще се изплатят.
Аз също два-три пъти бях взел "някакви" и след много кратък перид всички изхоряха.
От тогава залагам на Филипс и Осрам. По-скъпи са, но имат две години гаранция, и в интерес на истината са много дълготрайни. НО там където се налага да чета ползувам халогенна лампа и съм много доволен. Все пак очите ми са по-скъпи от 1 лв икономия на ток на два месеца
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #38 -: 07 Ноември, 2014, 13:26:10 »
Да, когато намесим ЛНЖ в това число халогенните и аз съм твърд техен привърженик за осветление в къщи. Нито една цветна температура на светодиоди или луминесцентни лампи не може да постигне същото субективно усещане както от спектъра на ЛНЖ. И това си има обяснение - ЛНЖ има непрекъснат спектър също както слънчевата светлина към която е приспособено човешкото око, докато при светодиодите и луминесцентните свети луминофор и спектъра е ивичест. Окото макар и несъзнателно улавя тази разлика и се създава дискомфорт при използването на такива лампи. Но ЛНЖ и халогенните лампи имат сравнително ниско КПД, и не са подходящи при аварийно осветление от акумулатори и батерии, затова е и тази тема. Относно икономията на енергия от ЕСЛ, такава наистина съществува в обществени сгради, но за домашно ползване е направо смешно поставянето им. Изчислих че в моя апартамент около 5 лева ток месечно отиват за осветление, а общата сметка за ток на апартамента е от порядъка на 35 лв. Ако заменя ЛНЖ с ЕСЛ ще спестя около 4 лева от ток. На 35 лв, 4лева икономия е смешно количество за да си създавам дискомфорта да си светя с такива източници, но в едно училище например където 90 процента от електроенергията отива за осветление, там има сериозен смисъл, те затова от край време се осветяват с луминесцентни лампи. Относно забраната на ЛНЖ това е безпрецедентен случай в който нещо което не е вредно нито за човека, нито за околната среда, произвежда се бързо, лесно и евтино, самото производство също е безвредно за околната среда и това нещо бива забранено за продажба. Тук ясно прозира пазарния интерес да се създадат изкуствени условия за увеличаване на пазара на ЕСЛ. Но хората във всички държави се бунтуват срещу това, и се надявам в скоро време ЛНЖ отново да се върнат на пазара. Но стане ли въпрос за аварийно осветление, или осветление против крадци, дежурно осветление някъде, твърд привърженик на луминесцентните лампи съм. В крайна сметка всяко нещо си има поле на приложение, не може едно нещо навсякъде. Доста разводнихме темата с коментарите за ЛНЖ и ЕСЛ но може модераторите да я отцепят в отделна тема ако преценят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #39 -: 07 Ноември, 2014, 14:44:35 »
Origo, ми те ЛНЖ никога не са напускали пазара :D
Ей сега да отскоча до близкия магазин за ел. материали и ще взема поне 5 вида ЛНЖ даже имаше и на 200 Вата :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #40 -: 07 Ноември, 2014, 14:58:27 »
Имаше ограничение за тях, даже май си имаше забрана за над 75 вата да няма ЛНЖ. Тенденцията била да се мине на енегроспестяващи.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #41 -: 07 Ноември, 2014, 15:53:40 »
Идеята бе постепенно да се свалят ватовете на ЛНЖ и накрая да изчезнат от пазара. Да, ама не...и в момента си има на 60вата, на 100 вата и даже както казах на 200вата
Важното е да има избор всеки сам ще си прецени дали на светодиоди или на свещи ще си свети у дома :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #42 -: 07 Ноември, 2014, 16:04:56 »
От 2010г. съм на светодиодни крушки, навсякъде  в къщи. Проектирани от мен и изработени в Китай (виж www.ledx.bg).  Комбинирам светодиоди с 3 различни цветни температури, от 2700-6000К. Искам да кажа че човек е приспособим в изключително широк диапазон от външни въздействия, така че с тази светлина се свиква много бързо. На всичко отгоре вдигнах луксовете във всички стаи, включително и в банята. Е вярно че липсва инфрачервената част от спектъра, но на мен и семейството ми не ни пречи.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #43 -: 08 Ноември, 2014, 12:02:05 »
Е, то не е въпроса дали е приспособим човека или не е. Не казвам че няма да мога да живея на LED осветление, просто при положение че не е полезно за зрението, и светлината ми е некомфортна, предпочитам да си светя с нормални крушки с нажежаема жичка, още повече че съм убеден че това е истинската светлина с която трябва да си светя, и не виждам проблем да плащам с 4 лева повече на месец за качествена светлина. Относно ЛНЖ на пазара, тук в София не се намират вече никакви ЛНЖ от свесни марки с изключение на тези AURA дето се водят със специално предназначение, и китайските по поръчка на български фирми. Те и Аура -та са китайски, но се такива боклуци че не е истина, изкарват по 1 месец макс и изгарят, може и да съм случил кофти партида но засега ме изгубиха като купувач. Другите китайски са с добро качесво, работят си доста добре и не горят. Естествено вече няма например ARO от Метро, произведени бяха във франция, карат по година и половина в натоварени помещения, където светят по 5-6 часа дневно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Луминисцентна лампа на 12V
« Отговор #44 -: 04 Април, 2015, 19:23:13 »
Най-после се наканих и сглобих инверторчето , работи супер .

П.П. От елимекс полупроводници НЕ взимайте ! Не стига ,че продават тези жалки транзисторчета по 30 ст. при положение ,че реалната им цена е  3 ст. ами пукат и по-доре от пуканки .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |