| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Три обхватен слушателски късовълнов приемник с електромеханичен филтър.  (Прочетена 1462 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Приемника си оправда вложените средства и усилия. Схемата е обмислена и отработена до най-малката подробност. Просто трябва да се повтори 1 към 1.
За по добра селекция във входния филтър сложих бобини с малки загуби и добавих честотомер.

/>


 Повече детайли тук:
http://radio-kits.ucoz.ru/index/trjokhdiapazonnyj_prijomnik_radioljubitelja_20_40_i_80_m/0-40

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Боа, супер!!! Чак да му се прииска да го повтори човек. Браво!
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Това е приемника направен от Сергей Беленецки,по усложнено копие на приемника на VA3IUL.Схемата украинеца я съдра от qsl.net още преди да се пресели от Луганск преди няколко години.Сега го произвежда като кит и го продава като своя разработка което е малко грозно,ама какво да се прави бизнес :) Аз към преписвачите имам малко по особено отнощение и му го написах още тогава в CQHAM.RU.Какъв вой се вдигна,идея нямаш.Някак си това малко неправилно и не по фъншуй.Взимаш схема,добавяш ненужно и лошо работещо АРУ по НЧ и то съдрано от трансивера Аматор на UR5VUL Алексей Темерев.Отделяш BFO на отделен хетеродин,слагаш ненужен буфер на VFO и обявяваш че схемата е твоя и започваш масово производстрво на китове.Излиза малко критикарско,ама не уважавам такова отношение пъм чуждия труд :batt:
Подолу орининалната схема на първия вариант VA3IUL с най прост кварцов филтър.На мен ми хареса варианта с четири кристален филтър.Работи много чисто,при качествена израборка тръгва от раз и е с много добра чувсвтителност.Схемата въобще е от края на 80-те години на миналия век.

165451-0

Моя вариант, правен преди повече от 10 години.Наложи се да ровя в кашоните да намеря платката.То си личи по прахоляка по платката :)

165453-1
« Последна редакция: 15 Февруари, 2023, 23:16:10 от lz2xl »

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Майстора си е майстор,браво радиото ти работи супер,направо да отваряш фабриката и да дам заявка.Само не разбрах честотата вярно ли я показва, щото не беше на 3764 ?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Аз пък си спомням, като начинаещ радиолюбител. Не помна на колко съм бил. Асен може да каже, тогава той направи едно QRP трансиверче със А244 приемник с ЕМФ и А220 като микрофонен и балансен модулатор. Много ми хареса и аз го правих, модулацията от А220 много ме изкефи тогава. И радиото си беше доста чувствително.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Аз пък си спомням, като начинаещ радиолюбител. Не помна на колко съм бил. Асен може да каже, тогава той направи едно QRP трансиверче със А244 приемник с ЕМФ и А220 като микрофонен и балансен модулатор. Много ми хареса и аз го правих, модулацията от А220 много ме изкефи тогава. И радиото си беше доста чувствително.
Това да не е Бартек 1, 2 ? Или там бяха две тба120 ? Някъде 95-та година, тъкмо беше илязъл Windows Chicago. От тогава си търся ЕМФ :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Не е Бартек,конструкция на LZ2AB.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Майстора си е майстор,браво радиото ти работи супер,направо да отваряш фабриката и да дам заявка.Само не разбрах честотата вярно ли я показва, щото не беше на 3764 ?
Грешка при дискретизацията присъща на всички честотомери +-50Hz. Оргинала е с механична скала честотомера е за предпочитене. Предвиден е PLL обаче нямам място за копче ON-OF. И без PLL честотата с часове си стои на мястото. Няма  собствен шум при отключена антена както при ползване на интегрални схеми. Автоматичното регулиране на усилването работи без забележки досущ като фабрично радио. На батерии не черпи ток. Не тежи. Доволен съм.
Не забелязах че съм сложил 16 омов високоговорител трябва да е 8 омов с този поутихна звука.
Асене VA3IUL го е копирал и модернизирал от Хндбука и те така. Аз ходих по темите във форума CQ HAM що ми се стори че началото беше RA3AAE приемника с пиезокерамичен филтър?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да ето го, и верно имаше някаква връзка със Серго lz1se лека му пръст.
https://www.kn34pc.com/construct/lz1se/qrp_lz2ab.html
Имам в предвид тази схема където микрофонния сигнал се подава директно на А220 и там е балансния смесител.
https://www.kn34pc.com/construct/lz1se/lz1se_5w_cw_ssb_qrp.html
« Последна редакция: 16 Февруари, 2023, 16:56:16 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
 lz2lx,може аз не споря просто по ранна публикация на схемата не съм виждал.ARRL библията не я получавам и там вероятно има нещо още по старо и по интересно:) дай някакъв линк да го видя,любопитно ми стана.Приемника на Поляков е доста по различен.Там и АМ има и въобще класически суперхетеродин на транзистори.
 shri,Иване има много разлики от оригинала на Кръстьо,по спомени BFO беше на транзистори,крайното стъпало беше противотактно с КТ925 2 бр.Това по спомени,не знам Али Баба дали е запазил схемите,30 и повече години минаха от тогава.Аз имах някъде схемата,ама къде е натикана.Един бог знае.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2023, 17:09:03 от lz2xl »


Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Това цяла вечер ще го гледам :) доста интересни неща има.

Иване,намерих това като схеми.Това е останало.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Да същата, наистина колко години минаха от тогава. А сякаш беше вчера. Бях намерил тогава един голям кварц на 500КХц. голям колкото радиолампа и със завиваща се метална капачка. :)
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Някъде 95-та година, тъкмо беше илязъл Windows Chicago. От тогава си търся ЕМФ :)

Това ми разби сърцето! Мога да предложа ГДР-ски на 200 kHz. Имам и руски на 500 kHz, но не знам дали мога да го намеря, а и немския е по-хубав.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Имам го този кит от украйнеца събран ако някой има интерес ,но трябва да си го понастрои :master2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |