| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: двуполярно захранване от еднополярен източник  (Прочетена 2523 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Преди години за една техника направих тази схема. Входното напрежение е 42V, изходния ток е около 2-3 А. Само за проба я направих, но остана да работи така. Избират се ценер диоди за 12 или 15V, зависи какво напрежение искаме да получим на изхода. Транзисторите също да отговарят на изходния ток. Трябва да са дарлингтон. Използвах западни транзистори. Важното е, че стабилизира изходното напрежение.

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #31 -: 03 Август, 2023, 15:09:44 »
Да ама автора не иска стабилизатор. Кой мисли за термичните загуби, особено в малката кутийка дето мисли да го помести. Да му дам за символични пари 2х19V/1.2A + 2х13 +2х7,5 +20V стига да го събере.
« Последна редакция: 03 Август, 2023, 15:21:54 от petromaniq66 »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #32 -: 03 Август, 2023, 16:32:41 »
Добре де щом като е тороиден трансформатора ,не е толкова трудно с една игла да пробождаш на различни точки вторичната докъто намериш половината от напрежението.
Вторичната е видима от всякъде за тороиден траф.
Аз ако бях отдавна да съм го направил по този начин ,ще имаш 2х20 сигурни.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #33 -: 03 Август, 2023, 18:29:02 »
Не е 100% сигурно, че цялата вторична е налична на един слой според мен. Зависи от мощността на трафа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #34 -: 03 Август, 2023, 19:42:20 »
Схемата от първия ми пост няма да консумира кой знае колко при захранване на нискочестотен усилвател. Достатъчно е в двата изхода да има добре оразмерени електролити. Те ще поемат моментните токове, но понеже положителните и отрицателните са практически равни, през тразисторите от схемата токът ще бъде минимален.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #35 -: 03 Август, 2023, 21:38:46 »
Не е 100% сигурно, че цялата вторична е налична на един слой според мен. Зависи от мощността на трафа.

Според мен пробата е задължителна нищо не губи,аз ако бях да съм забравил за проблема

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #36 -: 03 Август, 2023, 22:00:38 »
Според мен пробата е задължителна нищо не губи,аз ако бях да съм забравил за проблема
И аз това думах. https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17898.msg134848#msg134848

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #37 -: 04 Август, 2023, 03:53:24 »
Какъв е този фантастичен усилвател и колко +/- остисква? Пускал съм 2х35W със захранване 2х35V и работи..първо  с изкривявания но после до секунди го балансират кондензаторите. Сложи му 2х5000uf   тренинга бе експериментален горяха бушони явно от ток, който трафа не би дал около 4А.
« Последна редакция: 04 Август, 2023, 04:16:47 от petromaniq66 »

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: двуполярно захранване от еднополярен източник
« Отговор #38 -: 09 Август, 2023, 23:31:47 »
Подкрепям мнението на Митко Матев. Единствения сигурен и прост начин е да се намери средната точка на вторичната намотка опитно. Ако проводникът е от мед е лесно-запоява се, ако е от съвременните помеднени алуминиеви проводници е малко по-сложно, но това е начинът-прост и сигурен. Успех с проекта!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |