| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: GRUNDIG T 4200  (Прочетена 3347 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

GRUNDIG T 4200
« -: 14 Януари, 2016, 23:10:13 »
Здравейте, колеги!
Понеже ми омръзна да слушам радио през нета, си потърсих някакъв тунер и попаднах на Grundig T 4200.
Когато го взех обаче чатнах, че той е част от аудио система и се захранва от усилвателя на системата, който е
Grundig V 4200.
В началото реших да му направя захранване същото (или приблизително) като в оригиналната схема, но понеже не разполагам с подходящ трансформатор трябваше да си измисля мое захранване като се придържам до някъде към схемата на производителя.
Имам Трансформатор с напрежения приблизително: 8,7; 10,5; 11,7 V.
Тунера се захранва с две напрежения от 15 и 30 V. По долу ще видите и схемата, която направих и молбата ми е, да каже някой с повече опит от мен дали ще е добра филтрацията и дали са подходящи кондензаторите.
Мислех и за вариант за напрежението от 15 V да е с 7815, която имам (MC7815C), но и така може би ще стане.
Извинявам се, че схемата е начертана на ръка, но най-вероятно ще има изменения по нея. Накрая ще я начертая с програма и ще я кача.
Поздрави на всички!  :hi:

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #1 -: 14 Януари, 2016, 23:54:55 »
Вторичните намотки на трансформатора на входа на двата изправителя трябва да са независими, несвързани една за друга.

Така обединени при свързване на двете маси ще "запалиш" Грец-блоковете и/или трансформатора, а ако не свързваш масите - вероятно някоя верига в тунера.

15-те волта вероятно захранват тунера, а 30-те волта - веригите на варикапното. Използвай: 1 - трансформатор с нужните напрежения, с независими една от друга намотки, 2 - допълнителен трансформатор, място има, или 3 - в най-лошия случай бих опитал 15 волтовия изправител да е от ~ (8,7 + 10,5)V, а предвид малкия необходим ток за варикапното: умножител, като ~11,7V да си остане само за тази цел, незвързана към другите две.

Все пак варианти 1 и 2 са за предпочитане. С умножител за варикапното, напрежението ще е с повече пулсации.

Да, прегледах набързо схемите. Повече ток ще трябва за 30-те волта. Вариант 3 е неподходящ.
« Последна редакция: 15 Януари, 2016, 00:01:21 от veso74 »

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #2 -: 15 Януари, 2016, 08:12:09 »
   Може ли трансформатора да се разглобява ? Ако е така то развий внимателно вторичните навивки и си ги направи за колкото напрежение искаш. Предполагам че токът не е голям . Проводника няма да е дебел и лесно с малко търпение ще го направиш. Трябва да пуснеш отзад 78хх поне 40% запас от напрежение . В схемата на тунера трябва някъде тези 30в да се стабилизират . Ако не трябва ти да го направиш с подходящи ценери.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #3 -: 15 Януари, 2016, 08:42:10 »
Пренавиването на трансформатора е вариант, но изисква
време и опит. Освен това трябва да се знае консумацията
на ток по +30V и +15V, за да се направи разчет на
вторичните намотки.
Изглежда че в случая най-добрият (и най-безболезнен)
начин е използването на наличният и на един допълнителен
мрежов трансформатор с подходящо вторично напрежение.
Преобразувателите на напрежение от всякакъв тип внасят
значителни радиосмущения, а тук става въпрос за
захранване на тунер. 

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #4 -: 15 Януари, 2016, 08:57:25 »
Най-добрият начин е следният:

- Използваш намотки 10,5; 11,7 V на трансформатора. Сумарно това дава приблизително изправено (23V x 1.44 = 3.12V - 2V) = около +31 волта.
- От тези 31 волта директно ги подаваш към тунера за варикапното, самият тунер има вграден стабилизатор на 25 волта, така че няма проблем.
- От тези 31 волта с LM317 си правиш +15 волта за захранване на тунера, при предполагаема консумация от 0.2 ампера, това прави 15х0.2 = 3 вата разсейвана мощност.
- Зкрепваш LM 317 на дъното на тунера посредством силиконова паста.

Всичко по-горе го казвам приблизително, защото нито знам точно колко консумира тунера от +15V, нито знам колко ще "клекне" трафа когато захрани всичко. Но може да опиташ.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #5 -: 15 Януари, 2016, 09:13:21 »
Да, решението е удачно, но нещата отново опират
до консумацията на тунера и параметрите на
разполагаемият трансформатор.
Разбира се, няма лошо да се експериментира.

Неактивен ian

Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #6 -: 16 Февруари, 2016, 22:05:40 »
Здравейте, колеги.
Най-практичен вариант ми се видя да използвам още един трансформатор и затова си купих подходящ такъв.
Направих и два еднакви регулатора на напрежение, за 15 и 30V с LM317, които се различават само по резистора за определяне на напрежението на изхода.
Благодаря на всички, които ми дадоха съвет, както и на всички които четат темата.
Поздрави! :hi:

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: GRUNDIG T 4200
« Отговор #7 -: 17 Февруари, 2016, 06:52:20 »
Решението е удачно и технически издържано.
Поздравления!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2767 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1842 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2013, 21:44:52
от MorningEnergy
0 Отговора
1723 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 14:30:27
от Radio208
4 Отговора
2830 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 10:39:49
от origo
0 Отговора
1567 Прегледи
Последна публикация 18 Август, 2014, 10:53:18
от emot

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |