| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електрически лампи-каталог и снимки  (Прочетена 18665 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
До сега изобщо не сме обръщали внимание на обикновените електрически лампи за бита и промишлеността."Електролампов завод" Сливен сега "Светлина-АД" е единствен завод който произвежда електрически лампи в България.Дори той има и каталог на произведените продукти който ще го покажа на интересуващите се.Какви ли лампи се произвеждат днес в завода и какви изобщо се намират на пазара.Можем тук и да споделим и снимков материал на някой лампи.
Каталог http://postimg.org/gallery/jd5hwygg/

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #1 -: 02 Март, 2016, 15:41:45 »
Ами едва ли вече нещо се произвежда в този завод. Преи известно време имаше една сливенска фирма, която пусна на пазара обикновени и ЕС лампи, но беше за кратко. Предполагм, че някой е успял да "приватизира" оборудване от "СВЕТЛИНА", но няма оправия с китайците!......
И в тази връзка се сетих за един виц от соца- Най- големите производители на крушки били три фирми- ТУНГСРАМ, ОСРАМ и Сливенски срам  :writer:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #2 -: 02 Март, 2016, 19:11:57 »
:) е не бяха лоши старите български крушки, но вица е хубав :). Впечатленията ми са че тунгсрам бяха прекрасни крушки с нажежаема жичка, карат най-дълго. Има сега едни крушки „със специално предназначение“ за светофарни уредби. Пише че са произведени в Сливен от фирма Real Save. Не знам колко са произведени там или просто фирмата е там а крушките ги правят в китай. Като качество на изработка изглеждат добре но уви, горят бързо (3 месеца в помещение където читава крушка кара от година до година и половина).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #3 -: 02 Март, 2016, 19:52:00 »
Работи си завода,нищо си му няма.Само че са прекръстили лампите на Лампи със специално предназначение.Да не дразнят пишман европейците :)
http://www.esi-sliven.com/product.html

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #4 -: 03 Март, 2016, 19:37:39 »
: Има сега едни крушки „със специално предназначение“ за светофарни уредби. Пише че са произведени в Сливен от фирма Real Save.
Вероятно това са обикновени лампи със единична спирална нишка и както е написано в социалистическия каталог "НГ8-6" за единична спирала.Кое ли е специалното на тези лампи?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #5 -: 03 Март, 2016, 20:34:58 »
Хубаво е че ги произвеждат и че заобикалят скапания еврозакон с това че са специални. Винаги ги водят нещо, или че не са за използване в жилищни помещения, или че са за среда с по-висока степен на вибрации, или са за използване за нагряване на нещо си и т.н. измислени свойства които ги правят специални за дадено приложение за което се произвеждат. От къде ги намери тези лампи Боби? Тук в София не съм виждал.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #6 -: 03 Март, 2016, 21:58:20 »
"Елком ВМВ"- предлага доста разновидности на електрически лампи с марката "Светлина" но западните марки доста засенчват и са на видно място на стилажите, а нашите са на по забутано място и трябва да питаш,че да ти педложат.Имам доста разновидности от тази марка и при интерес мога да споделя и снимки какво е произвеждал завода преди години и какво сега или какво по точно се предлага в търговската мрежа.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #7 -: 06 Март, 2016, 19:17:50 »
Ще започна като начало да сравня социалистическия каталог със сегашния на завод "Светлина"какво е произвеждано и какво се среща днес на пазара.За тази създадена тема съм подготвил подробен снимков материал.Като за начало започвам с

"Вакумни лампи"-произвеждат се с мощност 15 и 25W.Лично аз не съм виждал лампа с цокъл Е27 родно производство 15W,но в колекцията си имам една такава бройка унгарско производство .Лампи с мощност 25W е имало преди с марката "EBZ" както и сега с марката ''Светлина"

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #8 -: 06 Март, 2016, 19:53:49 »
А с каква цел са произвеждани вакуумни лампи някой има ли представа? Ясно е че принципно най-високо КПД има тогава поради минимална топлопроводност между жичката и околната среда, обаче това води до скъсяване на живота заради ниското налягане в балона и силното изпарение на волфрама. Така или иначе не вярвам малко по-високото КПД за лампи с мощност под 40 вата да е било някакъв стимул за това да ги правят вакуумни.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #9 -: 06 Март, 2016, 20:51:54 »
Хубаво е че ги произвеждат и че заобикалят скапания еврозакон с това че са специални. Винаги ги водят нещо, или че не са за използване в жилищни помещения, или че са за среда с по-висока степен на вибрации, или са за използване за нагряване на нещо си и т.н. измислени свойства които ги правят специални за дадено приложение за което се произвеждат. От къде ги намери тези лампи Боби? Тук в София не съм виждал.

Как не си виждал , има ги до вас в Практикер.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #10 -: 07 Март, 2016, 09:07:13 »
Продължавам с допълнение към темата:

"Газови лампи"-произвеждат се до 200W в матирани колби,до 100W в опализирани колби и до 40W в цветни колби.В момента завода произвежда само прозрачни колби в традиционната си форма и цветни лампи с мощност 40W.Балоните на 150W и 200W са с по голям обем.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #11 -: 07 Март, 2016, 09:08:58 »
Към "газовите лампи" има една специална модификация наречена "криптони лампи".Те са лампи с по специфична форма на колбата.Преди завода е произвеждал с прозрачен балон,а сега и в опализиран  балон но тези лампи вече не се срещат.Продължителността на светене е по-голяма от обикновените лампи.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #12 -: 07 Март, 2016, 12:41:06 »
             Ето една оцеляла при мен глим лампа. Не е ясно дали е руска или българска. Имам и една руска, имитира пламък.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #13 -: 08 Март, 2016, 09:28:06 »
Лампата е руска по означението личи защото ние ги означаваме върху балона,но не гарантирам на 100%.

Сега продължавам с разглеждането на каталога и сравняването:

"Високоватажни лампи"-те са лампи с мощност 300,500 и 1000W и цокъл Е40.За съжаление днес завода не произвежда и предлага такива лампи.До скоро се срещаха лампи 300W на фирмата"Тунгсрам" но и те вече не се срещат.Аз имам запазени две лампи 300W и 1000W и ще дам снимка накрая да сравним големината с една 150W лампа.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #14 -: 08 Март, 2016, 11:22:47 »
Няма да е лошо, ако въпросния производител се сети да направи халогенна лампа за цокълЕ27.
Засега само вносни виждам, и то са на изчезване. А светят великолепно и с по-високо КПД.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |