| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електрически лампи-каталог и снимки  (Прочетена 18658 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #15 -: 08 Март, 2016, 15:35:47 »
Да, отлични са вънщниа голям балон май е с вакуум вътре, това още повече увеличава КПД. Тук не е съвсем по темата защото не е българска производство на завода в Сливен, лампата е Тунгсрам 5000W сдобих се с нея преди години от битака за 2 лв. Всички знаем че при обикновените крушки пусковия ток е голям и обикновено лампата най-често дефектира при палене в края на живота си, тук проблема с пусковия ток вече е на такова ниво че ако се опиташ да я включиш директно към мрежата горят бушоните, съпротивлението й в студено състояние е под 1 ом. Ето тук видео как я паля като първо я подгрявам през духалка:
http://vbox7.com/play:92e1f65c97
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #16 -: 08 Март, 2016, 22:27:31 »
Не се притеснявай интересно е да си види лампа с мощност 5kW.Тук освен лампите родно производство може и чуждите марки да споменем но ще гледам да изброя целия каталог и да сравним какво сега се намира на пазара дори от други марки.


Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #17 -: 08 Март, 2016, 22:37:56 »
Каталогът ми напълни очите, благодаря!
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: [email protected] | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #18 -: 09 Март, 2016, 08:13:54 »
"Лампи в специални колби" с цокъл Е14 "миньон"-заводът е произвеждал и произвежда лампи с различна форма на колбата:свещ,сфера и капка.Колбата може да бъде прозрачна матирана,опализирана и цветна.От старото производство съм виждал само цилиндрични лампи и вид на свещ.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #19 -: 09 Март, 2016, 22:20:17 »
Не знам, но темата ме подсети, че отдавна разпитвам дали някой не е запазил от едно време глим лампа, със сферичен балон, спирала и резба Е27? Ако, някой от вас, има в повече да ми предложи цена. Може и да е с фигурки, каквито също се произвеждаха в "Светлина", но предпочитам "класиката", със спирала. Трябва ми за реставриране в оригинален вид на "проект" на баща ми, реализиран някъде около 1950 г.!
В тази връзка пуснах и обява в "купувам, продавам".
0888981645, 072365106

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #20 -: 10 Март, 2016, 09:08:25 »
"Лампи в специални колби" с цокъл Е27-заводът и до днес ги произвежда тези лампи с изключение на цилиндричната колба,но пък има модел "софтон". Към тези лампи може да се включат и рефлекторните лампи или както по социалистически казани "витрини лампи" те са с цокъл E14 или Е27 но мога да покажа само представители на новото поколение.

С това приключваме раздела "лампи за общо предназначение"-видяхме че завода произведа достатъчно разнообразни лампи които могат да ни задоволят изискванията.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #21 -: 11 Март, 2016, 09:15:38 »
Сега ще започна да покажа втория раздел на "специализираните лампи" където намират приложение в промишлеността,за вграждане на пултове,табла на металорежещи и маталообработващи машини и др.

"Лампи за ниско напрежение"-произвеждат се и днес такива лампи за безопасно напрежение 12,24,36,42V и мощности от 10 до 100W.12V лампи се произвеждат с мощност до 40W.Цокъла може да бъде Е27 или В22.Сега на пазара се намират такива лампи с марката "Светлина" за всички напрежения,но не съм виждал разновидности от мощности където се предлагат само 60W.Вероятно това е стандартна мощност а за други се прави поръчка както и за типа на цокъла.Тези лампи се използват в асансьорите за осветлението на кабината с цел безопасност,в стругове,фрези както и при подвижни лампи в автостопанствата.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #22 -: 11 Март, 2016, 09:16:49 »
"Сигнални лампи"-произвеждат се за напрежения 110,140,160,240,260V с мощност 10,15W и цокъл Е14 или В15.Днес лично аз не съм срещал такива лампи с марката "Светлина".Възможно е да произвежда но само по поръчка.На други марки има сигнални лампи с цокъл В15 където се използват в шевните машини.Ще ви покажа лампи от марката "EBZ" където са с напрежение 110,230 и 260V.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #23 -: 11 Март, 2016, 20:38:42 »
Няма ми коментара (може да се каже и обява)?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #24 -: 11 Март, 2016, 20:45:33 »
Извинете, имало и 2-ра страница!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #25 -: 11 Март, 2016, 20:50:34 »
Слави, съветвам те да пуснеш специална обява в раздела Купувам Продавам не разчитай много хора да видят коментара в тази тема. Също пусни обява в OLX няколко пъти вече си свършвам работата след пускане на обява там, пусни ще се изненадаш, обновявай си я всеки път като трябва може след една година да излезе но шанс има, не се отказвай.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ian

Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #26 -: 11 Март, 2016, 21:02:57 »
Имам само една, за съжаление.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #27 -: 12 Март, 2016, 09:04:25 »
Следващия раздел лампи които ще разгледаме и сравним с днешното производство са "лампите за транспортните средства".Те се употребяват за фарово и локално осветление,контрол и сигнализиция.За съжаление има лампи от чийто модел са спрени от производство поради излизането им от употреба.При показването на снимковия материал сами ще видим някой лампи които от доста време не сме виждали.Като за начало започвам с:

"Лампи за фарово осветление"- произвеждат се за напрежения 6,12 и 24V.Лампите с напрежение 6V са спрени отдавна от производство и почти никъде не могат да се намерят.Но в последните години за сметка на това пък завода произвежда халогенни лампи.Вероятно също е спряно производството на обикновени лампи с жълт балон или сигурно ги правят по поръчка.И накрая за тези лампи ви показвам и малко снимки от старото производство и сегашното.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #28 -: 12 Март, 2016, 22:18:08 »
Origo, благодаря за съвета, но обявата я пуснах успоредно с тази в този раздел. Просто се надявам, че тук ще намеря наистина себеподобни, а не търгашите от онези сайтове, които дебнат нещо за далавера или пробутат на далавера! Е, в интерес на истината и аз ги ползвам, но винаги ми остава горчивия вкус на далаверата, независимо дали съм купувач или продавач, колкото и да не ми вярвате!
0888981645, 072365106

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #29 -: 14 Март, 2016, 09:47:52 »
Продължавам да споделям снимковия материал и сравненията в каталога "електрически лампи".Към лампите за "фарово осветление" завода до сега произвежда почти всички типове лампи от халогенен тип.По долу ще покажа и лампа "Н 3". Сега продължавам да разглеждам другите типове лампи за транспортните средства.

"Габаритни лампи"- произвеждат се за напрежения 6,12 и 24V.Както знаем 6V вече не се произвеждат.Мощноста е 5-10W и се използват за габаритни светлини и вътрешно осветление.
"Софитни лампи"-произвеждат се за напрежение 6,12 и 24V.Мощноста им е 3,5 и 10W и се използват също за вътрешно осветление габаритни светлини при мотоциклетите както и в други приложения в електрониката.6V не се произвеждат,а намираха приложение в мотопедите"Балкан" и днес много трудно се намират.
"Спирачни лампи"-произвеждат се за напрежение 6,12 и 24V.Днес се срещат само 12 и 24 V с мощност 21W.Използват се за вътрешно осветление,стоп светлини,пътепоказатели и др.
"Стоп габаритни лампи"-произвеждат се за 6,12 и 24V.Днес само 12 и 24V.Те са комбинирани лампи с две спирали за габарит и стоп сигнал.

За радост всички тези лампи се намират на пазара под името "Светлина"

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |