| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електрически лампи-каталог и снимки  (Прочетена 18676 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #30 -: 15 Март, 2016, 09:05:09 »
С това приключихме раздела за "транспортните лампи".Видяхме че завода е произвеждал достатъчно количество разнообразни лампи които в днешно време една част не се намира вече поради спряното производство.Сега ще разгледаме "малогабаритни лампи" които са се произвеждали и сами ще се досетим дали все още ги произвеждат под марката "Светлина".

"Лампи за джобни фенерчета"-произвеждат се за напрежения 1,8 2,5 и 3,5V за съжаление се намират лампи,но не родно производство.
"Велосипедни лампи"-те са за напрежение 6V а балонът е малко по голям от другите лампи.За съжаление и тези лампи ги няма.
"Радиоскални лампи"-произвеждани са за напрежения 6,3 и 12V и тяхното производство отдавна е прекратено.
"Автомобилни контролни"- те са за напрежения 6,12 и 24 V те се произвеждат,но без 6V.Намират приложение и в някой радиоапаратури.
"Телефонни лампи"- те са за напрежения 12,24 и 60V тяхното производство също е прекратено.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #31 -: 16 Март, 2016, 08:57:23 »
Инфра-червени лампи намират голямо приложение в индустрията,селското стопанство и медицината

"Инфра-червени лампи индустриални"- произвеждат се с мощност 250 и 375W като челото им може да бъде прозрачно или матирано.Сега завода произвежда само с прозрачно чело.
"Инфра-червени лампи с червен филтър"-за съжаление не се произвеждат такива лампи

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #32 -: 16 Март, 2016, 08:58:21 »
Неоновите лампи са  с тлеещ разряд и се използват като индикатори,сигнализация и локално осветление

"Нощни и декоративни лампи"-произвеждат се с мощност 3-5W като декоративните могат да бъдат с най различни фигури.За съжаление вече не се произвеждат.
"Глим-сигнални лампи"-те се включват с допълнително съпротивление и техният цокъл и форма могат да бъдат различни.Те също вече не се произвеждат.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #33 -: 17 Март, 2016, 08:36:49 »
Вече завършвам разглеждането на социалистическия каталог.В него видяхме доста разнообразни лампи които са произвеждани за различни цели.За съжаление много от тях вече не се произвеждат,но въпреки това продуктите с марката "ЕBZ" и сега "Светлина" могат да се кажат че са доста качествени продукти.Днес ще завърша с последния тип лампи в които се използва живачни пари.

"Флуоресцентни лампи"-те са лампи с ниско налягане на живачни пари и преднагряти катоди.Техния светлинен спектър е различен и се дели на четири вида:дневна,бяла,хлебно бяла, топло бяла.Мощностите които са произвеждани са били 4,6,8,15,20,25,30,40,65 и 80W.Лично аз не съм виждал толкова разнообразни мощности.Масово се използваха и срещаха 20W и 40W.
В последните години се срещаха лампите и под името "Светлина" но с мощности 18W и 36W,но и тази марка вече не се среща вероятно е прекратено производството.

"Живачно-парни лампи"-те също са лампи със живак и благороден газ,но светлината им е синьозелена и затова се използват за производствени помещения и за улично осветление.Общ недостатък е че за разгарянето им са необходими 4-5 минути.Произвеждат се с мощност 125,250 и 400W.Цокъла на 125W е Е27 а на останалите Е40.И днес завода произвежда такива лампи.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #34 -: 19 Март, 2016, 14:53:48 »
Драги ми origo, няма на кого да се оплача и споделя! Въпреки съвета ти (а и мое решение), пуснах обява и в OLX, че търся глим лампа и познай какво се случи? Тази сутрин ми изхвърлиха обявата, защото в този сайт могло само да се продава, а не да се купува?! Както писах онзи ден, в тези сайтове не само потребителите, а и собствениците не са нормални, меко казано! То, като в цялата държава, просто не знаем вече, кое е нормално и кое не!
Преди час се върнах от битака, но за кой ли път и там няма!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #35 -: 19 Март, 2016, 17:49:09 »
Аз пък преди две години пуснах там обява че купувам радиокасетофон Вега 326 и след 6 месеца активно обновяване на обявата, след като почти бях изгубил надежда се намери човек който имаше въпросния радиокасетофон в много прилично състояние, и съвсем коректно осъществихме сделката и сега касетофона след реставрация е горд член на колекцията ми. През това време пуснах много обяви по всички форуми в които влизам, и от нито един от тях не се намери някой който да има въпросния касетофон, който попринцип е рядкост у нас. Така че попринцип имам положителен опит от този сайт и очевидно се намират неща които иначе не се намират в тесните кръгове на форумите, обаче явно нещата от тогава са се променили, може би вече не се допускат обяви за покупка (което е идиотщина) но не знам, в близката година не съм пускал обяви за покупка там. Във всеки случай трябва да си сигурен че си пуснал обявата коректно с всички подробности, дори е добре да сложиш снимка на нещото което купуваш, подробни описяния и всичко, мисля си че ако при създаването на обявата има опция „купувам“ следва да не е проблем, но не знам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #36 -: 19 Март, 2016, 18:44:25 »
Да, явно нещата са се променили към по-лошо. Щом искат и заплащане над две обяви от категория, за какво говориме....
0888981645, 072365106

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #38 -: 19 Март, 2016, 20:16:20 »
Това последното изби рибата. Представяте ли си какви работи са се произвеждали. Иначе темата ми беше много интересна и я проследих с интерес. Моят сантимент е към улични лампи и лампи на открито и част от показаните лампи ми беше доста интересно да ги видя.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #39 -: 31 Март, 2016, 10:06:52 »
Ето и какви бяха опаковките едно време на обикновените крушки "EBZ"

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #40 -: 31 Март, 2016, 10:55:01 »
Да допълня и аз малко за сигналните лампи с тлеещ разряд цокъл Е27:
Електроди с форма на звезда ако я намеря ще е снимам
Електроди правоъгълни с щампован Мадърски конник ако я намеря ще е снимам

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #41 -: 31 Март, 2016, 13:07:01 »
Е, аз имам само такава с пламъче...
Едно време имаше в къщи такава с главата на другаря Владимир Илич  Ленин, ама се счупи и нашите я изхвърлиха...   :nea:
Омраз!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #42 -: 31 Март, 2016, 18:49:12 »
Нали уж щеше да ми я даваш тая крушка преди 4-5 години, тя скоро ли се е счупила или какво?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Venci_002

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Варна
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #43 -: 09 Април, 2016, 20:35:33 »
Към "газовите лампи" има една специална модификация наречена "криптони лампи".Те са лампи с по специфична форма на колбата.Преди завода е произвеждал с прозрачен балон,а сега и в опализиран  балон но тези лампи вече не се срещат.Продължителността на светене е по-голяма от обикновените лампи.
Помня навремето 54 вата бяха тези криптоновите.

Неактивен Venci_002

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Варна
Re: Електрически лампи-каталог и снимки
« Отговор #44 -: 09 Април, 2016, 20:52:41 »
А с каква цел са произвеждани вакуумни лампи някой има ли представа? Ясно е че принципно най-високо КПД има тогава поради минимална топлопроводност между жичката и околната среда, обаче това води до скъсяване на живота заради ниското налягане в балона и силното изпарение на волфрама. Така или иначе не вярвам малко по-високото КПД за лампи с мощност под 40 вата да е било някакъв стимул за това да ги правят вакуумни.
По принцип има стремеж лампите да се пълнаят с инертен газ до определено налягане.Това пречи на разпрашването на жичката и при такива лампи тя се нажежава до по-висока температура при същата продължителност на светене;това обуславя по-висок светлинен добив и по-благоприятен спектрален състав.Едновременно с това обаче газът вътре действа охлаждащо на жичката,което се стреми да намали светлинния добив.Така например при лампите 25 вата и по-малко и напрежение 220 волта газонапълването е неизгодно и те са вакуумни.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |