| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ROM карта за правец 8  (Прочетена 21343 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #150 -: 20 Август, 2022, 21:38:22 »
Поръчах 5 платки от JLCPCB. Цената $9.10 е само за изработката. Като се сложи доставката, ДДС-то и $5 отстъпка за нов клиент излезе общо $13.38.

От Алито поръчах по 2 бройки от ATMEGA328P и D82C55AC. Всички останали елементи са налични в България.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #151 -: 02 Септември, 2022, 12:21:30 »
Получих платките днес. По-малко от 2 седмици от поръчка до получаване хич не е зле и качеството е безупречно. Цената на елементите за една бройка ми излезе точно 30 лева от Алито, Комет и Елимекс, като за последните две нямаше доставка, тъй като ги взех лично.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #152 -: 03 Септември, 2022, 19:42:06 »
Насищането се оказа доста играчка заради големия брой пасивни елементи! За сега спирам до тук, тъй като все още не са пристигнали повечето чипове и microSD цоклите от Китай. Ако се използва 27C128, единствения джъмпер който е нужен е J2. Останалите са ако ще се използва 28C256 и ще се програмира през самата карта. Мисля също че изглежда по-добре с 10uF танталов кондензатор вместо легнал електролитен. 8)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #153 -: 06 Септември, 2022, 01:27:06 »
Стигнах малко по далече  :D
Обаче ме спъна 328цата заради липса на готов Хек файл. Трябва да се мине през ардуино доколкото прочетох.
Другата изненада че имам друг подобен на W5500 ethernet модул който не е за тука.Това е дребна работа.

Някой заменял ли е 82C55 с 8255 ? Четох че не са напълно едно и също нещо в работата.

Благодарско за платката CVT!
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #154 -: 06 Септември, 2022, 03:44:41 »
Да, Атмегата трябва да се програмира през Ардуино платка или през самата карта чрез RS323 преходник. Аз си поръчах тази Ардуино платка от Алито: https://www.aliexpress.com/item/1005003120151924.html

Има ги и в Елимекс, но на двойна цена: https://elimex.bg/product/71190-kit-k2000-razvoyna-platka-s-atmega-328p

82C55 e CMOS версията на 8255 и е направена да работи както със CMOS така и с TTL нива. Затова може да бъде свързан директно хем към шината на Правеца която е TTL, хем към Атмегата, която е CMOS. Също по тази причина трябва да използваш 74HCТ00 и 74HCТ32, а не 74HC00 и 74HC32. HCТ серията е CMOS логика, която поддържа CMOS и TTL нива, докато HC серията не поддържа TTL нива.

74HCТ00 и 74HCТ32 ги взех от Елимекс: https://elimex.bg/product/25585-74hct00-dip-14 и https://elimex.bg/product/25713-74hct32

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #155 -: 06 Септември, 2022, 11:37:14 »
Днес получих и 27C128 ПРОМ-а с фърмуера, който колегата NKK ми записа. Потвърждавам че картата се ботва успешно само на 3 чипа от всеки слот на Правеца.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #156 -: 06 Септември, 2022, 15:12:22 »
Същото Уно го имам,обаче май му бях счюпил ботлоадера на другия чип,става когато мегата се програмира през SPI интерфейс. Всъщност предполагам че е счюпен,на другите платки които програмирах (mini) всичките ботлоадери спряха да работят за разпознаване от виндовса. Те са китайска версия и по-трудно се възтановяват за разлика от оригиналните Ардуино които сами автоматично могат да се оправят от софтуера.
Знаех си че ще забележиш HC серията :),стоят просто за красота.
На платката си е 82C55.
Чудя се като се зареди Мега328 дали ще е с включен бит за защита за да се свали хека директно от нея. Поне за мен е по простия вариант отколкото да качвам софтуера на ардуино и да си играя да оправям ботлоадера.
« Последна редакция: 06 Септември, 2022, 15:17:26 от lz1tka »
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #157 -: 06 Септември, 2022, 16:56:37 »
Не знам, моите Атмеги още не съм ги получил, пък и още нямам никакъв опит с тях. Това което съм писал по-горе че може да се програмират с RS323 преходник също не е вярно. От това което прочетох обаче мисля че най-лесния начин ще е през Ардуино платка.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #158 -: 06 Септември, 2022, 22:54:53 »
На 328 и качих усавършенстван ботлодер през друг програматор,след това проработи и самото UNO. Качи се без проблеми дадения софтуер от автора.
Пробвах на 8М и стигам до тези съобщения:

"CARD 1 (0-9,!):"
"CARD 2 (0-9):"

SD картите са подготвени обаче резултат е без стартиране или изписване на грешка на самия правец при четене от тях. Обаче имах подобен проблем на него и с ProDos картата която изисква 64КВ памет. Утре ще пробвам на 8С. Картите са направени като по инструкция,едната с образа а другата под FAT с дадения за нея софтуер.

Най добре да се запази оригиналния чип на уното непокътнат и да се ползва друга 328 с качен ботлоадер, фюзовете на новата 328 също трябва да се променят иначе нищо няма да стартира.

Ползвах 27C64 вместо 27C128,това е без значение. Засега монтирани TTLки LS серия. С тях също си стартира. Утре малко повече по темата :).
73!

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #159 -: 07 Септември, 2022, 02:17:01 »
до колкото разбирам ще качвате програмата с Ардуино ИДЕ ...?

то създава hex файл преди да го качи .... към платката която го качва

така че след това може да си го записваш и с друг програматор ....
утре ще пробвам да го запиша и ще пиша пак
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #160 -: 07 Септември, 2022, 08:44:25 »
...
Ползвах 27C64 вместо 27C128,това е без значение. Засега монтирани TTLки LS серия. С тях също си стартира.
...

Да, фърмуера за сега е само 512 байта, не знам защо автора е избрал 27C128 вместо 27C64 - може би наличност? За двете 74-ки да се използват TTL-ки не е проблем, тъй като не са свързани директно към Атмегата.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #161 -: 07 Септември, 2022, 10:31:29 »
Четох му коментара,такава е имал подръка. Видях че някой са монтирали с малка доработка 27С512 вместо 27C128. Всеки ползва каквото има.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #162 -: 08 Септември, 2022, 11:03:38 »
Пробвах на Правец8С,засега нямам успех с подкарването на картата. Нещо се чупи между мегата и SD картите. Светодиодите индицират прочитане от двете карти,в момента когато се чете от 1 слот където се намира продоса правеца изкарва грешка. Ако натисна веднага Ентар при включване си изкарва нормално съобщенията за четене от картите,обаче при избор на файл нищо нестава. Смущава ме тази част която изисква качването на файловете през етернет модула който нямам.

To make a volume bootable, copy the "PRODOS.SYSTEM" and other system files to be started on booting, for example "BASIC.SYSTEM".

Самия виндос отказва да отваря картата в 1 слот (която е образ), предполагам че там трябва да се добавят наръка системни файлове за да стартира зареждането (без използване на етернет модула). Под линукс би трябвало да стане добавянето.

73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #163 -: 08 Септември, 2022, 12:00:38 »
Първо пробвай най-лесния начин:

1. Форматирай SD картата на FAT32 от Windows.
2. Свали Total Replay v5.0-alpha.4.hdv, преименувай го на BLKDEV01.PO и го копирай в рута на SD картата.


Total.Replay можеш да свалиш от тук: https://archive.org/details/TotalReplay

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #164 -: 08 Септември, 2022, 17:23:06 »
вие от къде гледахте стойностите на резисторите ?
че аз май съм гледал от списъка за версия 1 , а версия 1.1 имала други стойности ...
той така ги е разбъркал тези резистори , ако не сте гледали от схемата ... обърнете внимание на това !

сега ще седна да гледам по схемата и да ги меря един по един
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |