| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Транзистори ( KD 503 Tesla )  (Прочетена 27458 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #15 -: 27 Януари, 2014, 10:47:56 »
2N3055  няма нищо общо с KD503. KD 503  е аналог на 2N3772. Mного по-добър е от 2N3055. За 2N3055- румънските са може би най-калпави от всички такива. Следват българските 2Т7055. За силиконовата паста,която предизвикала възбуждане. Ами меко казано несериозно е. Куп неща могат да доведат до този ефект,но силиконова термопаста- смешно е. Проблемът е другаде. Загряването на транзисторите на празен ход на усилвателя може да се дължи точно на две причини-високочестотно самовъзбуждане,което се вижда с осцилоскоп или голям начален ток. Колкото до това китайци да премаркират руски транзистори-по-евтино ще им бъде да направят свои такива,отколкото да купуват руски. Koкото до истински такива- FARNEL предлагат,разбира се на дебела цена. При тях е така. В един от форумите-не помня кой-колега предлагаше голямо количество KD 503. При тях хубавото е че нямат ментета. Аз предлагам друго-щом подозренията падат върху крайните транзистори идеален вариант са 2SC5200. Има ги в комет за по 2 лева. Перфектни транзистори,създадени точно за аудиоцели,истински от TOSHIBA.  Корпусът е различен,но специално за СТУДИО-то това няма никакво значение!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #16 -: 27 Януари, 2014, 10:54:11 »
И на мен ми е чудно че изписахте толкова неща без да спменете че двата транзистора освен корпуса нямат нищо общо!
А на автора на темата:

Имам КД503,но под 5 лв,забрави!
0878640251

близо до София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #17 -: 27 Януари, 2014, 11:56:16 »
Абе теоретично силиконовата паста променя разстоянието и относителната диелектрична проницаемост между корпуса на транзистора и радиатора, от където се променя и капацитета между корпуса (колектора) и радиатора, но е в рамките на научната фантастика тази незначителна промяна във въпросния капацитет да доведе до самовъзбуждане, проблема е някъде другаде, и трябва да бъде открит. А защо си се запънал като муле на мост да махаш 2n3055 и да слагаш KD503 не знам. Вече няколко пъти всички ти обясниха че това е безсмислено занимание на този усилвател, нищо няма да постигнеш. Е ако просто искаш да се занимаваш си е твоя работа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #18 -: 27 Януари, 2014, 12:20:11 »
До колкото си спомням усилвателя е с 4 отделни "радиатора"ако може да се нарекат тези несериозни тенекии без никаква площ.Та щом са отделни радиаторите няма причина да имат изолация към корпуса на транзисторите и от там имат един и същ потенциал та от това произтича,че твърденията за диелектрична проницаемост е безсмислено разсъждение.Относно 2N3055  и KD503 мога да кажа,че 2N3055 е много по-добър за усилвател още повече,при тази мощност..KD503 се използва при по-големи мощности.Не търси проблема в паста и крайни транзистори.Изследвай усилвателя със сигналгенератор нч и осцилоскоп.Всичко останало е да ловиш черна котка в тъмна стая... :empathy2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #19 -: 27 Януари, 2014, 12:33:00 »
Абе те радиаторите може и да са отделни, ама така като гледам на снимката: http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/studio_2/studio_2_08.jpg май са завинтени без изолация към металното шаси, така че пак си имат транзисторите подложки и не са с един потенциал с радиатора. Друг е въпроса че аз не твърдя че проблема е в пастата, просто казвам по какъв механизъм би могла тя да влияе върху самовъзбуждането.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #20 -: 27 Януари, 2014, 12:50:45 »
Аз за какво питах вие до къде стигнахте ... Щом съм решил ще си метна кд-та на студиото все пак си е мое и мога да го правя каквото искам ако искам и един quad 405 ще си спретна ... не ви питам дали може или не може питам някой има ли да взема на по ниска цена .. А относно до колегата дето иска 5лв за брой да си ги държи .. Нови са 3.90 най лошия случай 4.90лв от магазин чисто нови .. а от теб искаш да ги взема на тая цена малко не удисва .. Относно до това, че не е от пастата преди да я сложа нямаше нищо след слагането и започна да грее много махнах я и спадна греенето появи се високочестотно самовъзбуждане .. Само не ми е ясно как като отпоиш емитера базата и колектора, извадиш само ръмънския краен транзистор заедно с радиатора ще прекъснеш маса или ще направиш друга поразия по усилвателя която да накара усилвателя да се самовъзбужда ..

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #21 -: 27 Януари, 2014, 12:56:14 »
Нямам представа какво си правил и защо се е случило, но забрави да ти се възбужда от това, нещо друго си направил, не ми се мисли какви теми ще се започнат след смяната на транзисторите с KD 503. А че си е твоя работа какво правиш по усилвателя не ще и дума, само съвети даваме тук.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #22 -: 27 Януари, 2014, 13:06:04 »
Другото което съм направил, че съм почистил със спирт разреден с вода радиатора преди да сложа пастата .. Нищо друго не е барано и пипано .. то ако беше пипано в момента темата щеше да е изгоряло крайно стъпало на студио 2 да се прави или да слагам кит с тда 7294 .. Там като се пипа или го правиш и тръгва или не го правиш и гориш усилвателя .. междинен вариант няма  .. :) Виждам, че започваме да водим един спор от който няма смисъл аз знам какво съм барал по студиото не може никой да ме разубеди, че съм пипнал нещо друго или проблема ми е от другаде .. Предлагам тъй като по малко от цената на китайския вносител няма кой да ми предложи администраторите да заключите темата  ..

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #23 -: 27 Януари, 2014, 13:23:38 »
Бе те хубаво ще я заключат ама ти трябва да се научиш че нещата не са черни и бели. Работата не е така пипаш и или си работи идеално или гори. Ето в твоя случай работи ама не баш :) Има елементи които отговарят за стабилността на усилвателя и без тях стъпалото си работи и не гори но се самовъзбужда. Как да ти обясня да си провериш дословно по схемата всички елементи осигуряващи стабилността, започни от веригата бушеро в изхода на усилвателя (резистор и кондензатор свързани последователно от изхода към маса). Може да е имало студена спойка която докато си монтирал и демонтирал транзисторите да си докоснал ако щеш някой от елементите и той вече да не контактува, може само от това че си въртял усилвателя насам натам от деформациите на шасито да е спряло да котактува нещо. Затова трябва да се провери елемент по елемент да пипнеш да видиш дали е запоен или се клати, да премериш връзките с мултицет. Вариант е да има студена спойка която си е била още преди това там, от къде знаеш че не се е самовъзбуждал преди твоята намеса? Ами ако въпросната студена спойка предизвиква самовъзбуждане от време на време, и просто сега го забелязваш за пръв път? Имай предвид че елементите в тези уреди често са запоявани със окислени изводи, и припоя не е хванал хубаво и направо гъмжат от студени спойки. Вслушай се в съветите и потърси проблема, с KD503 може да спре да се възбужда в конкретната ситуация, но това няма да значи че няма проблем който трябва да се отстрани.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #24 -: 27 Януари, 2014, 14:29:49 »
Да,ненапразно се усъмних в сериозността на написаното в началото..... :flag_of_truce:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #25 -: 27 Януари, 2014, 18:25:10 »
В магазините вече едва ли ще намерите истински чехски транзистори.
0878640251

близо до София

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #26 -: 29 Януари, 2014, 16:55:29 »
Хубаво е да направим отделна тема за КD 503.Та малко извън темата,когато съм работил в селския радиовъзел там уредбата беше познатата РУУ 300 която работи с 3 модула  УМ100/120 където крайните транзистори са 4-ри КD 503.Близо месец една махала в селото беше без радиоточки,защото на единия модул крайните два транзистора бяха изгорели барабар с предходните транзистори BD 139 и BD 140.С голямо търсене с колегата не можахме да намерим KD-та и бяхме принудени да сложим 2N3055 и за да се получи правилна симетрия на другото рамо свалихме здравите КD-та и сложихме 2N3055.И така до ден днешен единия модул работи с неоригинални крайни танзистори като изходната мощност е същата

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #27 -: 29 Януари, 2014, 17:12:36 »
Съдържанието на темата вече не съответства на раздела "Купува,продава заменя",местя я " НЧ усилватели, грамофони и магнетофони »Ремонт, схеми, документация и литература " Темата е интересна от техническа гледна точка :) Не очаквах такъв голям интерес,правя темата важна!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 597
  • Населено място: Попово
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #28 -: 01 Февруари, 2014, 22:55:06 »
В аудио форумът се продаваха транзистори KD503. Запитай за подробности, дали има още останали бройки и тн.
https://bgaudioclub.org/showthread.php?14828-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-KD503-%D0%B8-2N3055-TUNGSRAM
С каква паста намаза транзисторите? Има и електро проводяща паста.

Неактивен Radiotehnika

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Първомай
Re: Транзистори ( KD 503 Tesla )
« Отговор #29 -: 02 Февруари, 2014, 12:24:45 »
Термо-силиконова паста, знам я тази обява но е отпреди 2 години надали още ги продава ..

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
51 Отговора
18306 Прегледи
Последна публикация 09 Април, 2015, 00:46:32
от Pichaga933
6 Отговора
2175 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 19:25:06
от dragan
1 Отговора
1245 Прегледи
Последна публикация 13 Ноември, 2017, 11:37:57
от sanduk
3 Отговора
1700 Прегледи
Последна публикация 14 Декември, 2017, 12:41:15
от rolling_heads
0 Отговора
1175 Прегледи
Последна публикация 18 Февруари, 2018, 20:10:24
от studio

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |