| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Запознайте се с Българския черно-бял портативен телевизор "Фотон ВРАЦА"  (Прочетена 5739 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
"Фотон ВРАЦА " е 31 " чернобял портативен Български телевизионен приемник , произвеждан  в ЗДСТЕ ,,Велислав Драмов“ , гр. Враца. Той може да се впише в графата "луксозен" за времето си портативен Български телевизор , произвеждани са модели и със дистанц. управление. Интересното при този телевизор е , че може да се използва и като монитор за Българските компютри "Правец" Тунерите за метровия и дециметровия обхват , както и МЧУ(И+ЗВ) са стандартни както на серията "Електрон380Д" От пред са изведени регулаторите за Усилване , Яркост и Контраст , бутона за Вкл./Изкл. както и блока за избор на каналите , който е със светодиодна индикация и е на същия принцип като на Електрон 380Д. Реголировката за хоризонталната синхронизация се извършва със R70,който се намира на вътре под високоговорителя до платката с МЧУ.

43438-0

43440-1

43442-2

43444-3

43446-4


Схема:

http://esxema.ru/wp-content/data/shemtv/rus/foton/foton407-408.djvu

Снимките и видеоклиповете , качени в темата съм ги снимал от модела в колекцията ми.
Още информация за него в сайта на моя приятел Антон Оруш:
http://www.sandacite.bg/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D1%80-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BD-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B0-%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC/#lightbox[3482]/1/
« Последна редакция: 25 Януари, 2016, 10:15:46 от Gabo »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Мисля , че този видеоклип стана с по-добро качество.


ПП" Извинявам се за грешката в заглавието по-горе (пропуснатата буква), моля модераторите да ми я коригират.
« Последна редакция: 25 Януари, 2016, 00:52:18 от Ricarq »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Хе-хе :) черно-бял електрон. За първи път го виждам. Както се вижда частите са изцяло руски и тунерите. МЧУ-то също от Електрон380. Ремонтирал съм "Елена" подобен на външен вид малък телевизор, но този не бях го виждал. Супер, и такова сме имали.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Понеже http://esxema.ru/wp-content/data/shemtv/rus/foton/foton407-408.djvu ми иска регистрация, намерих схемата от други саит: http://elektrotanya.com/foton-31_tb-407_televizio.djvu/download.html

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Този портативен Български телевизор е универсален с това си свойство , че е позволявал да се използва като монитор за  персонален компютър.

Ето входа за монитор:

43455-0

а ето и бутона от към задния капак за избор на режим : МОНИТОР/ТЕЛЕВИЗОР

43457-1

Захранването му позволява да се захрани и от акумолатор на 12V

43458-2
Добавям още няколко снимки на телевизора - въобще този телевизор е бил "елита" на преносимите портативни  телевизори родно производство със всякъкви всевъзможни екстри , включително да приема звук на 2-та стандарта - 5.5/ 6.6 MHz

43468-3

43462-4

43464-5
« Последна редакция: 25 Януари, 2016, 16:46:19 от Ricarq »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Ахилесовата пета на тези телевизорчета беше ТХО.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Това телевизорче няма нищо българско, освен надписа ВРАЦА, даже се съмнявам дали и той е нанесен тук :) Руските фотони, през 90-те бяха много масови. Имаше ги червени, зелени, сиви и черни.  Прав е Радко, ТХО им беше слабо място. Слагаха полски ТХО, които пукаха като пуканки. Освен това потенциометрите за регулиране на звука и яркостта бяха направени с обикновени тримери и пластмасова ос, много кратък живот и вечни проблми с тях. Общо взето неудачно телевизорче, по-старите Юност бяха много по-надеждни.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
За Юноста и аз мога да кажа, много стабилен телевизио. Много са минали през ръцете ми. Най-често проблема е електролити и каскада. Много рядко ми се е случвало да изгаря транзистора на вертикала. А и тунерите им са много добри като чувствителност. За разлика от нашите ИТК-1 аналози по това време. Използваха разработка с BF960 руснаците. Казвахме им Югославски тунери, не знам защо. Там ги правеха може би.  :)
Като го видях и аз си помислих, че това си е баш Руско телевизорче. Но нищо чудно руснаците да са пращали частите, а тук само да са зглобявани и пускани, настройвани.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
този порт от зад за монитор е доста добро като идея,  обаче за някакво RGB ли става дума или обикновенн композит , че порта е шашав

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6899 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4399 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2278 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18182 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
4 Отговора
2262 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 13:10:53
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |