| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Външна антена  (Прочетена 3895 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #30 -: 11 Май, 2020, 23:24:38 »
Преработих малко нещата.Смених въжето с по-дебело и монтирах по два изолатора от край.Това е завършения вид.Утре ще опъна антената и ще я пробвам.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #31 -: 12 Май, 2020, 08:49:57 »
Браво, изглежда много добре така!
Само увий конекторната връзка със самоамалгамираща лента, защото ще се напълни с вода и кабела и кутията през резбата. И окапи с каноконлит около контакта между пластмасовата шайба на земното и кутията, както и около мястото, където контактува връзката с антената и кутията. Водата е коварно лека молекула и се просмуква идеално през всякакви луфтове.
Вижда ми се, че си вързал прави възли. Те не са самозатягащи и ще ти изиграят номер с времето. За антени винаги използвай Bowline възел, той е самозатягащ се и не може да се разхлаби, изхлузи. И пак му оставяш малко аванс и го стягаш с опашка, става вечно.



Очаквам да се похвалиш! И пак напомням - гледай на къде въртиш изводите на трафовете!   ;)
« Последна редакция: 12 Май, 2020, 08:56:35 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #32 -: 13 Май, 2020, 00:29:59 »
Смятам проекта за успешно завършен.Тествах конструкцията с една Селена,че друго нямам под ръка в момента и резултата е впечатляващ,като се има впредвид малката дилжина на антената.Всички станции вдигат нивото на сигнала двойно,както по нивоиндикатор така и на слух,а тези които едва се хващат без антената,сега са вече ясно разпознаваеми.
За сега оставям антената в този си вид.Ако видя че с времето възлите охлабват ще ги превържа по препоръчания метод.Всички изводи от кутийката са изолирани със самовулканизираща лента,също така увих и мястото на спойката на антенния проводник.Пробил съм малък отвор в долния край на кутийката за оттичане на вода ако евентуално влезне.Коаксиалният кабел е 75 омов,но от по-дебелия (RG11 мисля че се водеше) с дължина 10 метра,за експеримента.
Имам едно питане за земното,защото най-вероятно ще трябва да правя такова.Понеже водопровода не е метален а парно няма,опънах 20 метра проводник до заземителя на мълниеотвода,защото се намирам на четвъртия етаж.Как се отразява тази дължина на качеството на приемане и как трябва да се изпълни,защото така или иначе по-къса няма как да стане?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #33 -: 13 Май, 2020, 07:54:00 »
На тази антена и трябва земно по две причини - за защита от натрупване на статични заряди и за да работи въобще трафа. И в двата случая е достатъчно това, което си направил. :) Моето земно може да е 3-4метра, но е хванато за радиатора и пак работи прекрасно. Е, аз бих боднал кол точно под антената, ако може, но и това е достатъчно. RG11 е точния кабел за целта, при мен е 58, защото е много къс. Иначе щях да сложа 213...
Поздравявам те, да си я ползваш с кеф!
 :drinks:
« Последна редакция: 13 Май, 2020, 07:59:16 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |