| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: CRT монитор за основен през 2020 - има ли смисъл?  (Прочетена 1778 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен draganov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София, Люлин 10
Какво ви е мнението за идеята ми да ползвам CRT монитор като основен в наши дни? Става дума за браузване, игри, писане на текст.
Използвате ли все още активно CRT монитор и за какво?
Кои са най-добрите модели, които бихте препоръчали?
Има ли ефект от използването на предпазно стъкло за монитора?
Какви са основните плюсове и минуси в сравнение с LCD мониторите?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
CRT мониторите са си много добри, стига обаче да намериш такъв в перфектно състояние. Основната болка ако намериш вече тръгнал да се издухва е контраста и фокусировката. Започва да се вижда все едно гледаш през лека мъгла. Тогава вече със сигурност няма да ти бъде полезно за очите.
Предпазното стъкло не мисля, че е необходимо. То представлява един най-прост електростатичен екран, какъвто според мен не ти е необходим изобщо. За рентгеновото лъчение на монитора това стъкло не представлява никакъв филтър. Мнението ми е - без стъкло.
Предимства си има - ако е читав в добро състояние има:
- по-добър контраст от някои LCD-та.
- Ъгъла на видимост е най-широк и това не променя нито контраста нито цветовете.
- Има невероятната възможност да приема всякакви резолюции, и да се вижда добре при това, нещо което осъзнахме, че е достойнство едва след като се появиха LCD-тата.
- Много по-добре представя фините детайли, като ситен текст. Пускал ли си LCD монитор на комп с уиндоус XP да видиш текста как изглежда без въведените в новите ОС умишлени корекции за по-добро представяне на текста на LCD?.
- Цветовете са по-реални при някои CRT.
Марки не мога да ти препоръчам в момента уви, не съм на ясно. KFC са прилични, но понякога имат проблеми с ТХО.
Ако обаче си намериш LCD монитор EIZO - това е монитора. Ако си намериш на старо клас А просто не го изпускай! Образа на тези монитори е уникален и неописуем. Докато не го видиш, няма да ми повярваш!
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Здрввей,
Ако сериозно си се заел с тази идея, търси нещо с такъв кинескоп и няма да сбъркаш: https://en.wikipedia.org/wiki/Trinitron

 :hi:

Поздрави,
lz3sf

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Всички съвременни кинескопи са тринитрон, делта отдавна не се правят.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Така или иначе голям плюс няма, освен че е "ретро" и хаби повече ток... а да, и заема повече място  :flag_of_truce:
На днешно време има много впечатляващи монитори, но си струват парите.. както навремеро въпросните тринитрони, когато излязоха.
Колкото и да ми харесват някои неща от онова време, все пак новите технолигии за това са и нови технологии.

Като пример, хай-енд радиа FT1000, ICOM 781, 775, TS950SDX и така нататък от 90-те години са били много добри по онова време...
На днешно време ти стига едно SDR базирано радио, което е доста по-евтино, за да ги бие почти по всякакви параметри от към приемник.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен draganov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София, Люлин 10
Да, виждал съм Windows XP на LCD монитор и текста е леко размазан. Иначе на CRT монитор ми работи без грешка XP-то.
А относно рентгеновото лъчение на CRT монитора доколко е силно и вредно? Какви са като цяло негативните за здравето лъчения на такъв монитор и какви са тези на LCD дисплей?

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
EIZO е истината-нито един  съвременен ЛСД не може да се мери с него.
0878640251

близо до София

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Имах преди 15 г. EIZO (CRT), 17", тежеше 50 килограма. Ползвах го за предпечат и реклами... и сега име EIZO, ама по-добре да не казвам цените, че не е за хора със слаби сърца. (да не говорим, че за нормална работа е безсмислено да се ползва)
Не виждам абсолютно нито една причина, в 2021 г. да се използва CRT монитор, освен ако не е за Правец 8,16 или подобни и то само ако е изправен.
За нормална работа уморява очите, пикселите са отвратителни, за излъчвания и консумация на електроенергия вече споменаха.
Дори подарък да е, пак не си струва да се ползва за ежедневна работа, при цените на дори втора употреба LCD а вече и LED монитори.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Ползвам XP с един дърт LCD DELL и няма никакво размазване. Това се случва ако пуснете уиндоуса в по-ниска разделителна способност. На другия компютътр ползвам един 24" APPLE - отново на преклонна възраст, и няма сила която да ме накара да се върна към кинескопите. Ако колегата не цени зрението си да си ползва CRT монитор  ???

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Моят е 20 инча,качен на рафт и нямам никакво намерение да до местя :) Тежи звяра,но като кино е супер :good: Преди време работеше на една фотографска машина.Префектна машина,на времето струваше четирицифрена сума в американски рубли :D
За твърдението че нито едно съвремено LCD не може да се мери с него само лекичка усмивка.Че има има,обаче цените там са зверски.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: CRT монитор за основен през 2020 - има ли смисъл?
« Отговор #10 -: 15 Юни, 2020, 22:49:05 »
     Ако става дума за монитор с кинескоп,имам един за подаряване. Не е тук мястото за  обява, моля да ме извините.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: CRT монитор за основен през 2020 - има ли смисъл?
« Отговор #11 -: 15 Юни, 2020, 23:48:57 »
Споко лъчо,и аз бих пуснал моя Eizo Flexscan за подаряване ако можех да го вдигна сам :) Голям звяр :) За LCD Flexscan-ите Eizo FlexScan EV2450 или EV2760 не можеш да сравняваш с която и да е CRT тръба което си е нормално.20-25 години разлика в развитието.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
9 Отговора
1388 Прегледи
Последна публикация 07 Март, 2020, 16:42:54
от bogi1954
13 Отговора
1720 Прегледи
Последна публикация 10 Август, 2020, 12:15:24
от NKK
30 Отговора
3882 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2023, 15:17:46
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |