| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пренастройка на УКВ блокове на Селена  (Прочетена 81061 пъти)

0 Потреб. и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #120 -: 31 Май, 2019, 18:04:26 »
Купих си ВЕФ 260-2, с УКВ блок УКВ-2-01С. Кажете ми как да пренастроя блока в съвременния обхват 88-108 МХц?
Кои елементи да сменя или махна  :writer: ? Нещо като табличка за елементите които се сменят, както при Селената, има ли?


Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #121 -: 31 Май, 2019, 20:31:39 »
Този УКВ-блок е сякаш малко по-различен, но не намерих друго в нета. Смятам да пробвам какво ще стане  :master2:

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #122 -: 02 Юни, 2019, 09:09:32 »
Може би това ще ти помогне:
http://meandr.org/archives/19219

или пък това:
https://0jihad0.livejournal.com/13824.html
« Последна редакция: 02 Юни, 2019, 09:30:45 от mjet »
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #123 -: 05 Юни, 2019, 11:18:31 »
Не би трябвало да имаш проблем с това, че блока е от ВЕФ и е с малко по-различно схемно решение. Принципа на пренастройка е същия както при Селена, и може да се ръководиш от същите методи и стойности. Но е много желателно да си набавиш един честотомер по който по-лесно и обективно да вкарваш в диапазон хетеродина, и един МЧУ с пиезокерамичен филтър на входа по който да настройваш тунера и спрягането. Определено си трябва (дори да го правиш в савия ВЕФ) да имаш сигнал който да ти показва нивото на ВЧ сигнала. Иначе спрягането, както сам си се уверил става трудно, тъй като при ЧМ не си личи в звука нивото на сигнала така както при АМ.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #124 -: 05 Юни, 2019, 11:45:16 »
Пробвах и по двата гореописани начина, не стана. Струва ми се, че самият блок е нещо повреден, мисля да сложа УКВ-блок от Селена, работещ и пренастроен и ще пиша.
 :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #125 -: 05 Юни, 2019, 13:36:55 »
Така без измервания само по това, че не си хванал станция е трудно да се каже наистина какво става. Обърни внимание къде да свържеш варикапа докато настройваш, защото оставен висящ входа в повечето случаи води до гаснене на хетеродина. Не е изключено и да не работи блока, но все пак е добре това да се установи обективно. Първо постояннотоковите режими на стъпалата, после ако имаше честотомер, бързо щеше да разбереш дали хетеродина изобщо осцилира и дали е в страни от търсения диапазон. Иначе монтажа на тритранзисторен блок от Селена не е никакъв проблем, обърни отново внимание на полярностите на напреженията и виж пак варикапната верига дали е по същия начин и със същата полярност изградена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #126 -: 05 Юни, 2019, 16:40:10 »
 МЧУ на УКВ  работи ли , убеди се че работи и тогава пипай тунера

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #127 -: 05 Юни, 2019, 17:15:58 »
В УКВ-блока е проблема, пробвах с блок на Селена, работи си. Даже ми се струва, че по-добре от Селената.
Когато имам време ще се занимавам отново. Може и да потърся да си купя УКВ-блок от Селена, и да го пренастроя.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #128 -: 06 Юни, 2019, 02:11:05 »
C12- 5.1pf. От 4,7-8pf в зависимост от паразитния капацитет на платката. Сложете едно радио до нея за да видите дали осцилира в обхвата. Този кондензатор е особено важен за да се вкара хетеродина да работи в обхвата от 87,5-108Mhz.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #129 -: 06 Юни, 2019, 13:55:26 »
Изобщо не осцилира, може и транзисторите да са за смяна, както и да е, оставям този блок. Снощи монтирах блок от Селена Б-211, преправян от мен, спазвайки поляритета на захранването. Работи много добре радиото с него, по-добре от Селената, даже почвам да ставам фен на касетофоните ВЕФ, ще си купя и ВЕФ-260 "Сигма" ако намеря изгодно. През 1988 г. исках да си купя такъв ВЕФ-Сигма, но струваха около 400 лв. мисля, така, че ми се размина  ::) .

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #130 -: 06 Юни, 2019, 21:54:17 »
Валери, имал съм няколко случая с УКВ блокове на Селена, в една от секциите на променливия кондензатор да има утечка, която се хвашща с мултицета. Интересното е, че като подам напрежение от токоизправителя (двайсетина волта) тази утечка изчезва, и май не съм имал случай да се е явявала отново. Нямам обяснение на какво се дължи, но когято утечката е в осцилаторната секция спират осцилациите, а когато е във входния контур, пада рязко чувствителността.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #131 -: 26 Юни, 2019, 14:07:19 »
Здравейте,

на 5а страница с тази тема се споменава за апериодично стъпало, поставено между УКВ блока и МЧУ
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1435.msg42263#msg42263

Може ли да ми начертаете схемата да се пробвам, че не съм високообразован в електрониката и не знам какво значи Апериодично.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #132 -: 27 Юни, 2019, 01:46:37 »
Изглежда малко странно че не сте "високообразован" в електрониката с над 1000 поста! За пореден път ви казвам да прочетете книгата която си свалихте. Там е описано защо и как се прави едно стъпало "Апериодично". Ако не ви се чете мога да ви посоча страницата на която го пише. Самата дума си показва предназначението.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #133 -: 27 Юни, 2019, 07:16:06 »
Страно не странно това е. Никога не съм учил електроника в учебно заведение.
Може ли да ми напомниш коя книга визираш.
Настройка на суперхетеродинни приемници ли?

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #134 -: 29 Юни, 2019, 08:59:45 »
Предполагам, че от Любо Божков ще получиш схема и конкретен отговор, който ще бъде от полза и за други желаещи да подобрят параметрите на своите Селени.
“… Освен описаната преработка на УКВ блока, аз съм направил и други подобрения в моята "Селена В216" с цел увеличаване на входната чувствителност. Например, добавил съм едно апериодично усилвателно стъпало по междинна честота като за товар съм заложил пиезокерамичен филтър на междинна честота 10,7 MHz. Причината да добавя още едно усилвателно стъпало е, че по заводски технически параметри входната чувствителност на приемника на УКВ е 35 µV, което е твърде незадоволително, докато аз съм постигнал 8 µV, което ми позволява да имам уверено приемане и на по-маломощни радиопредаватели.”
http://www.kn34pc.com/construct/v_terziev_selena_ukw_2.html

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |