| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?  (Прочетена 10326 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Сдобих се с един Концерт, много яко радио - доста по-добро от следващата Симфония.
Обаче не знам какво да правя с всички тези гадни черни кондензатори? Поне един има утечка - едната лампа EL84 се зачервява след кратка работа. Имам 3-4 бг радия с пуш-пул стъпало - на всичките рано или късно така ставаше с едната лампа - решението винаги беше замяна на съответния кондензатор(Става въпрос за 22нФ, вързан с единия анод на ECC83).
Та какво ще кажете, да сменям ли всички (поне в НЧУ- блока) ?
ПС: Ето схема на радиото:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_koncert.pdf
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #1 -: 28 Ноември, 2013, 21:35:28 »
Godnostta na edin kondenzator se poznawa pri izmerwane s osciloskop и при условие че имаш понятие от радиотехниката,ако не е така при теб сменяй на ред.
0878640251

близо до София

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #2 -: 28 Ноември, 2013, 22:34:50 »
аз определено мисля, че симфонията не отстъпва на концерта като схемно решение

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #3 -: 28 Ноември, 2013, 22:37:48 »
Ще съсипеш ламбата ако не е заминала вече де...червенеенето на кафеза си е съсипия

Всики Неполярни кондери в НЧУ сменяй с Wima MKP/MKS
http://store.comet.bg/Catalogue/CAP/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/MKS/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8+%22Wima%22+%D1%82%D0%B8%D0%BF+FKS+++MKS/#eyJpcHAiOiIxMCJ9

,в Комет са най-на далавера  ;) С тия кондери ще го чуеш перфектно . + Ако има кондери по потенциометрите, пак от същите. А потенциометрите почисти със спрей з апотенциометри Motip, има го в бриколаж, за практикер не съм сигурен.

За електролити в НЧУ позвай Fudjicon ESR 100градусови,
 http://store.comet.bg/Catalogue/CAP/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8/CEATM/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8+%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B8+105%C2%B0+-+LOW+ESR/#eyJjIjpbIjY3MDkwIl0sImlwcCI6IjEwIn0%3D

като вземи за  по голямо напрежение от ползваното, звучат по добре, Аз позвам 400 волтови само електролити в нчу, по обемни са и звука им е значително по добър от малките.

Ползвай закръгление на стойностите,стари 50 нано/ микро на 47 нано/ микро нови.

Ако няма ESR в съответната стойност можеш да минеш и с обикновенни фуджикон електролити за 400в, но ЕСР ките по ме кефят като звук... лично мнение де, да не взем сега някой да разтяга локуми...

Сложи  в захранването също всички нови електролити!!! След като си оправил нчу няма причина да пестиш от филтри. Там закръглението е същото, там също слагам 400 волтови Фуджикони. Внимавай, че snap-in са с къси крака.

После сложи нов комплект 6п14п ( по-добре ако намериш 6п14п-ев) руски пълни аналози са на ЕЛ84.Вземи МАЧНАТА двойка с еднакви анодни токове. Милен мачва, както и повечето колеги, които продават лампи.

ЕЦЦ83 сложи НОВА.  и EZ81 също нова.
« Последна редакция: 28 Ноември, 2013, 22:49:29 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #4 -: 28 Ноември, 2013, 22:47:49 »
Няколко разлики:
Симфонията няма дросел, в концерта има филтър втори ред за НЧ говорител; има и кондензаторни високоговорители, което само по себе си е уникално. Мисля, че няма друг БГ приемник с такова чудо на техниката. Освен това, копчетата Джаз, Оркестър и Говор само излишно усложняват  УНЧ при симфонията, без да постигат кой знае какви ефекти. ВЧ частта май е 1:1, но може и да бъркам, там не разбирам много - поне кръговете мисля са еднакъв брой.
@Пичага933: мерси :) Такъв отговор чаках.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #5 -: 28 Ноември, 2013, 22:53:22 »
ВЧ кръговете не ги пипай  ако си работят.

Ако си решил да го правиш по описания от мен начин, очаквам да качиш тука снимки , преди и след ремонта а може и видео в Ю-туб и да го линкнеш.

Чарколята за ремонта няма да са ти повече от 10-15лв макс без лампите де. А сега предколедно очаквам големи лампови промоции от колегите  :D  ;)

ПП

Първото стъпало на НЧУ ти е триода на EABC80 !!!! Виж къде е Грамофонния вход:Гр/Магн(магнетофон)(точно под нея-влиза  на 1ва решетка) та и там същата процедура!!! Всичко на тоя триод като кондери по схемата , същите стойности НОВИ!. Имаш един в пико стойност360пико май около анода на триода на еабц80, той май беше керамичен!!!
« Последна редакция: 28 Ноември, 2013, 23:28:15 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #6 -: 29 Ноември, 2013, 00:12:59 »
 :good: :good: :good:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #7 -: 29 Ноември, 2013, 10:38:06 »
Няколко разлики:
Симфонията няма дросел, в концерта има филтър втори ред за НЧ говорител; има и кондензаторни високоговорители, което само по себе си е уникално. Мисля, че няма друг БГ приемник с такова чудо на техниката. Освен това, копчетата Джаз, Оркестър и Говор само излишно усложняват  УНЧ при симфонията, без да постигат кой знае какви ефекти. ВЧ частта май е 1:1, но може и да бъркам, там не разбирам много - поне кръговете мисля са еднакъв брой.
@Пичага933: мерси :) Такъв отговор чаках.
И едно допълнение,че радиоприемника Концерт нискочестотния предусилвател е двустъпален използва се лампата ЕАВС 80 и едната половина на ЕСС 83,а при Симфонията е едносъпален.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #8 -: 29 Ноември, 2013, 13:24:55 »
Относно сменянето на кондензаторите наред темата сме дъвкали многократно. Естествено след тези години за изрядно и дълготрайно функциониране на схемата е желателно всички кондензатори да се подменят с нови, а не днес един, утре друг да даде фира и така. Обаче, винаги има обаче, автентичността на схемата също не е за пренебрегване, от която гледна точка е добре да се подменят само дефектиралите в момента кондензатори. И моля ви колеги, защо тая WIMA не казвам че кондензаторите не са хубави, но защо продават САМО радиални кондензатори с крачета по 5мм за монтаж на платка? Ами според никакви стандарти не може да подмениш аксиален кондензатор с дълги крака за обемен монтаж с радиален за печатен монтаж, почва едно удължаване на изводи, чудиш се после как да ги изолираш става една адска ЦИГАНИЯ! Не казвам да се занимаваш да вкарваш кондери в старите (макар че е желателно), но казвам задължително да вземеш от фарнел АКСИАЛНИ кондензатори с дълги изводи, верно доста са скъпи, но реставрацията на стара техника никога не е била евтина, за това се нарича реставрация а не ремонт. http://bg.farnell.com/jsp/search/browse.jsp?N=203072+110320629&locale=bg_BG&appliedparametrics=true&getResults=true&originalQueryURL=/jsp/search/browse.jsp%3FN%3D203072%26No%3D0%26getResults%3Dtrue%26appliedparametrics%3Dtrue%26locale%3Dbg_BG%26divisionLocale%3Dbg_BG%26catalogId%3D%26skipManufacturer%3Dfalse%26skipParametricAttributeId%3D%26prevNValues%3D203072 разгледай за твоите стойности, има и по-евтини, не се стряскай веднага от цените на първа страница.
И за електролитите - в никакъв случай фуджи, боклуци на световно ниво са, не очаквай радиото да работи следващите 50 години с тях. Слагай качествени панасоник, ничикон, рубикон и т.н. и задължително в корпуса на стария кондер. BTW не се нахвърляй на смяна на електролита в захранването ако си работи. Някои екземпляри от онова време са толкова качествени че все още са перфектни, като ги смениш ще влошиш параметрите на схемата, освен това ще надживеят новите повярвай ми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #9 -: 29 Ноември, 2013, 18:43:07 »
Защо WIMA? Ами защото на БГ пазара   дефакто НЯМА нови аксиални. Всичко е 2 ра ръка и ли ако има някоя и друга стойност , то няма налични в София, търсил сънм бая.

ЗАщо WIMA? Ползвал съм и доста други преди да ме светнат за WIMA-та, то не бяха пробиви, то ня бяха грешно маркирани стойности. САмо Wima-та е КАЧЕСТВЕН.

ЗАщо не Препоръчвам От фарнел Аксиалните, Ми на 10евро парчето, никой няма да седне да си възстановява примника от 70-те. Виж за някоя Опера , направо си заслужава да си поръчаш от чужбина и не през фарнел, ами от сайта дето е баш за кондери за радио апарати, какви то стойности ти трябват(има го в линкове)....

ЗАщо Препоръчвам Фуджикон. Не случйно го презапасявам на 400В,  в лампова техника ако сложиш от малките въшки на по 25в , ще изсъхне за година 2. В даоста апарати , съм виждал такива ремонти с Кеа електролити- всикчото изсъхнало.. Но виж 100 градусовия ЕСР  за 400В холям  цилиндур като го сложиш отдолу , бая ще зор ще има докато му промениш стойността до неизползваем.

Защо не препоръчвам, Нихикон, Панасоник, и др по-маркови аудио грейд неща. Ами много просто, понеже живеем в циганска държава.
МЕнтета на горните фирми с неотговарящи характеристики по напрежение и капацитет най-малко, са заляли БГ пазара, че ако не си аудиофил да ти донесе някой колега от общя поръчка или от чужбина, на ОРИГИНАЛ  не може да попаднеш, та даже гъза да си съдереш от обикаляне. Ментаците са и в Елименкс и В Останалите Големи вериги, просто им е по евтино да ги зареждат....Та за това , ИСтински фуджикон от Комет, да ти е мирна главата.

Кондера В захранването, ако може да си го измериш няма утечка, с непроменена стойност е и тн... Не си губя времето просто слагам нови от горния вид и знам че ми е мирна главата на 100 % и там няма да вкарва брум който да търся със часове от къде идва, застраховка един вид.

ПП. ДО сега Фиджикон не са ми направили номер...тад аже и на претоварване издържат, и не само аз ги препоръчвам де, но най хубавата серия .





Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #10 -: 29 Ноември, 2013, 19:45:04 »
Не ме разбирай погрешно - Фуджи са най-приличните електролити на нашия пазар, но са само радиални. Освен това не са за предпочитане пред панасоник ничикон и рубикон, а за да не са ментета ще ги купуваш от фарнел, изобщо нямам проблеми поръчвам ги и след 4-5 дни са в Комет отивам и си ги взимам. Имат и аксиални неполярни съвсем не по 10 евро парчето, скоро ремонтирах осцилоскоп руски лампов C1-20 изцяло с такива от там над 20 кондера - към 70 лева излезе. Когато правя свое устройство на печатен монтаж слагам САМО WIMA защото както вече си споменал това са отлични кондензатори, обаче това не променя факта че за мен е НЕДОПУСТИМО да поставиш такъв кондер на обемен монтаж с удължавани с жичка изводи - и е грозно, и е опасно и е нетехнологично. Относно кондера в захранването - ако имаш брум откачаш и свързваш друг за пробата, ако се оправи ок значи е от него и го вадиш да го чоплиш, ако не се оправи брума си го връщаш, не виждам каква сигурност ти е да го смениш като очевидно не е от него.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #11 -: 29 Ноември, 2013, 21:23:27 »
Не е лошо старите големи електролити от захранването предварително да се поляризират. В повечето случаи стават нови и действително ще надживеят сегашното производство. Едно съпротивление до 1 ком и диод 4007 и у тока.  :D

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #12 -: 29 Ноември, 2013, 23:19:25 »
Не си мерете кондерите, майстори!  :D
Пичага, подкрепям за Wima, аз също с тях правя. Имал съм само една грижа с тях - МКП/МПТ имат някак къси и крехки крачета. Иначе са супер.
 :master2:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #13 -: 30 Ноември, 2013, 01:05:02 »
Не си ги мериме.  :D

Бих бил безкрайно щастлив ако на Бг пазара имаше Аксиални кондери... Ще взема да почна да внасям то ми писна.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Радиоприемник Концерт - смяна кондензатори?
« Отговор #14 -: 30 Ноември, 2013, 09:45:56 »
Извинете, някой би ли ми обяснил какво значи " пуш-пул стъпало".

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |