| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FM радиоприемник  (Прочетена 19426 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #45 -: 29 Октомври, 2016, 14:26:40 »
Колеги, направих схемата и ЧУХ ПРАЩЕНЕ В СЛУШАЛКИТЕ!!!
Сега ще се боря да хвана станция.
« Последна редакция: 29 Октомври, 2016, 14:52:26 от dakata.radio »

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #46 -: 29 Октомври, 2016, 15:49:17 »
Доста дълго се борех да хвана станция, но уви - не се получи. При свиване на L1 пращенето е съпроводено със силен и неприятен високочестотен звук, а при разтягане този звук постепенно намалява честотата си и изчезва. Близо до компютъра и приемниците на "Булсатком" се чуват смущения.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #47 -: 29 Октомври, 2016, 18:26:24 »
Не вижмам къде е C6 има ли го? И пак е много разхвърляно, опитай се да го огледаш и да си помислиш как можеш да го събереш на възможно най-малката площ, така е доста „на широко“. Краката на транзистора казах да не ги подрязваш, но при положение че са толкова дълги си трябва разумно скъсяване до 1.5см. макс. Но да кажем че сега проблема може и да не е точно в монтажа. Бобините щеше да е хубаво да ги навиеш на кръгъл а не на осмоъгълен молив, дано поне диаметъра е точен и проводника да е такъв за какъвто сме говорили, ако не е кажи точния диаметър и на молива и на проводника (измерва се дължината на 10 навивки една до друга) за да сметна бобините с конкретните данни, иначе забрави за успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #48 -: 29 Октомври, 2016, 18:40:34 »
На проводника диаметъра е някъде около 0,6 - 0,7 mm, а на молива - 7.
Сега ще подкъся крачетата на транзистора.
Ето го C6:
« Последна редакция: 29 Октомври, 2016, 18:54:33 от dakata.radio »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #49 -: 29 Октомври, 2016, 18:59:56 »
С6 е с много дълги крака, трябва да е с крака по макс 1мм извън спойките и да е вертикално от медта към точката в която трябва да ходи. Опитай се да оптимизираш целия монтаж. Така е ужасно „анти“ на това което се иска. Ще свикнеш, няма как. И не казвам че ще тръгне де и че това е проблема, но определено така както си го направил не е добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #50 -: 29 Октомври, 2016, 19:32:41 »
Сгъстих го монтажа. Я кажи - как се премахва калай от медта?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: FM радиоприемник
« Отговор #51 -: 29 Октомври, 2016, 19:41:22 »
Към Ориго: Митко, защо не събереш схемата набързо и да видиш дали изобщо е работоспособна? За теб няма да е сложно и така мисля ще помогнеш повече на Даката.
Към темата: Тази настройка с разтягане на бобината ми се вижда невъзможна. Разтягането се прави за донастройване на кръгвете, когато имаш измервателна техника. Всяко докосване на бобината, особено с метален предмет или с  ръка променя честотата с повече от мегахерц, как да се хване станция, освен случайно!!!

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #52 -: 29 Октомври, 2016, 22:15:12 »
С тия бобини ще се видя в чудо... ???
Сега вече ги няма тези пищения, само пращене и понякога звуци като НЛО (смущения, предполагам).
Ето, вижте новия монтаж:
« Последна редакция: 29 Октомври, 2016, 22:20:45 от dakata.radio »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #53 -: 30 Октомври, 2016, 09:46:47 »
Да, сега монтажа ти е доста добър наистина  :drinks: браво! Ето така ще се научиш как се прави. Наистина ще хвана и ще реализирам схемата да видим дали е работоспособна, само трябва да видя дали имам такъв транзистор, ще видя дали ще успея да изкопая такъв тези дни. Съвет към настройката на бобините - както ти е казал Стършел пипането им отмества честотата, пробвай с минимално разтягане и отдалечаване на ръцете, после пак минимално разтягане и пак отдалечаване на ръцете и така стъпка по стъпка евентуално може и на късмет да паднеш на някоя станция в обхвата, но наистина е доста трудно така да го настроиш на станция. Трябваше да се сетя да ти пратя тример кондензаторчета за настройка, ама нищо, ще тествам схемата ако намеря транзистора и после ще ги мислим тримерчетата. Може по пощата да ти ги пратя че по-евтино, тоя Еконт са кожодери.
А калай от мед почти никак не се маха, големи капки може да махнеш с медна оплетка (има такава специално за разпояване но става и гъста медна оплетка от коаксиален кабел) топиш я обилно във флюс, после я слагаш върху капката припой и я натискаш отгоре с поялника и тя изсмуква припоя. После режеш участъка който се е напоил и пак така, като остане вече съвсем малко може както си я натиснал с поялника да я издърпваш по повърхността на платката и да обереш всичко, естествено медения цвят няма да се въстанови, платката си остава калайдисана в този участък, но слоя е тънък и на никого не пречи. За целта обаче си трябва малко по-мощен поялник от твоя мисля, не знам твоя как се справя със спойките върху тази медна площ, ако хубаво и бързо се втечнява припоя може и да стане и разпояването.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #54 -: 30 Октомври, 2016, 10:06:15 »
Аз още на лични ти говорех за ТРИМЕРИ! С това свиване и разтягане е меко казано кошмар!
Относно бобините - още отначалото ме плашеха и ако не съм ги направил грешно, убий ме!
По-добре ако искаш ми кажи как се прави L1, че тук 100/100 съм сгафил. Тук е малко по-особено - запоява се на средата на бобината.
Аз покривам някой диапазон, ама какъв - не се знае. Може и да захваща малко от 87,5 - 108 MHz, ама с това трудно настройване как да разбере човек. А и на всичкото отгоре тук не се ловят като в София 30+ станции. :crazy:

ако хубаво и бързо се втечнява припоя може и да стане и разпояването.

Да, много лесно запои върху повърхността! А я кажи - с какво мога да режа от стъклотекстолита?
« Последна редакция: 30 Октомври, 2016, 10:26:58 от dakata.radio »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #55 -: 30 Октомври, 2016, 11:31:41 »
Аз режа с ножица за ламарина. Имам една доста яка и с нея си го режа. Неудобна е за дълги срезове заради големите си челюсти, ама става. Иначе може и с обикновена съм чувал, но лично за мен е голямо издевателство над ножицата да режеш 1.5мм стъклотекстолит с обикновена ножица и едва ли ще успееш освен ако не е много яка.
С L1 нищо не си объркал според мен, но малко си я свил прекалено много мисля си че трябва да е леко разтегната като за начало. Горе-долу 1.5 от дебелината на проводника да е разстоянието между навивките. И аз не бих запоявал посредата а бих направил лека извивка (сгъване на проводника след 3-тата навивка връхчето на който да го почистиш и запоиш) но това е все тая. Та направи горе-долу средно разтягане на двете бобини и пипай основно тази с 16 нав. Но пипай по малко всеки път и слухти. Вече ако чуеш нещо дори съвсем слабо пипай L1 за по-добро ниво на сигнала.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: FM радиоприемник
« Отговор #56 -: 30 Октомври, 2016, 13:23:43 »
Дака, за да я настоиш схемата, тример кондензаторите са задължителни. Бобините не си ги направил както трябва. Бобините имат стъпка на навиване, какво ще рече стъпка. Това е разстоянието от навивка до навивка. За L1 стъпката е 2мм. L2 се прави по следния начин. На изолиращо тяло се навива бобината, като стъпката е 0.5 мм. Тялото, или пластмасовата втулка се залепя за стъклотекстолита вертикално. С пръсти се хваща бобината и се опъва и се свива, да се плъзга по тялото. Само тя се настройва. Да не са провиснали, както са сега твоите.
Митко, ако ще правиш схемата направи този подобрения вариант. Диода трябва да е същия, важен е вътрешния му преход. Може да се замени с КД522. Като цяло схемите от този тип имат недостатък в смесването на станциите, получава се и "свистене". За да се избегне това се поставя варикапно управление. Ето и схемата на варикапното, кондензатора се свързва към колектора на транзистора. Варикапното е подобрение, вместо резистора R5 от тази схема. Правил съм монтаж както е на първата снимка. От стъклотекстолит с замба 6-7мм изрязвам кръгли "парички". Там където трябва да се съединят елементите се използват тези парички за връзка. Всичко е на една равнина. Като тръгне окончателно дадената схема, с настройки и да няма проблеми. надигам съвсем леко паричките и ги залепям с червения термо устойчив силикон, който се използва за двигателите. Всичко е подредено, а не краката на елементите да хвърчат из въздуха.
« Последна редакция: 30 Октомври, 2016, 14:03:47 от didov »

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #57 -: 30 Октомври, 2016, 16:20:29 »
Колеги, след дълго и мъчително тероризиране на бобините ХВАНАХ СТАНЦИЯ - Радио "Фокус" 90,3 MHz!!! L2 почти на буквата "Г" я разгънах. Звукът е лош, придружен с много смущения, ама за момент го набарах радиото точно и зазвуча много прилично. :crazy:
« Последна редакция: 30 Октомври, 2016, 16:45:23 от dakata.radio »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: FM радиоприемник
« Отговор #58 -: 30 Октомври, 2016, 17:48:40 »
Поздравления  :) това радио е привидно просто.Лека полека всичко ще си дойде на мястото.

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #59 -: 30 Октомври, 2016, 18:20:46 »
Поиграх си още малко с бобините и без да исках уцелих чалга радиото "Ултра". Много хубаво се чува! Утре ще кача клипче.
Не, не съм чалгар, просто се кефя колко хубаво го лови! :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |