| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Навиване на материал с кръгло сечение.  (Прочетена 1107 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
На някого някъде да му се е случвало да види машина за многослойно навиване на материал с кръгло сечение? Нека разкаже какво е видял и как е работило.

Имам някакви мисли да си направя навивачка, но тези, които са тип "струг", не ме устройват. Огромни са, не оправдават разходите на фона на ползата и т.н.

Нещо простичко покажете или разкажете, а аз ще си компилирам проект, който да отговаря на нуждите ми. Важни моменти са следните:

- Съединител, който да осигурява постоянно натягане на материала върху макарата, която ще се движи с постоянна ъглова скорост, но ще изтегля материала с постоянно увеличаваща се линейна скорост. Нещо като системата при ролката на магнетофон, но обратно;

- Всякакви идеи за "редяща" система, изпълнена с несложна пасивна механика и при некритични размери. Вариант с насочващ апарат, СВД, отделен мотор за задвижване, сложна електроника за синхрон и т.н. се изключват от обсега на интерес. Тук имам някаква мисъл, но засега е само мисъл, която е далеч дори от идея, годна за споделяне.

Ще съм благодарен на всеки, който се включи.
73 de LZ2VL

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #1 -: 02 Юли, 2020, 12:55:38 »
Аз ползвам механика от касетофон, като поставям макарата на колелото което събира лентата. Там си има фрикционен механизъм. Освен това моторите си имат вграден регулатор на оборотите.
За опъван на проводника ползвам ръката си или примка от дебел едножилен проводник с киче вътре.Постановката работи само с по тънки проводници.
За брояч залепвам магнит на макарата и доближавам рид ампула, който свързвам към равното на някой калкулатор на който изписвам 1+1=

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #2 -: 02 Юли, 2020, 13:16:07 »
За какъв диаметър на материала?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #3 -: 02 Юли, 2020, 13:20:05 »
1.75 mm
Това е за конкретната ми нужда. Иначе има и 2.85.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #4 -: 02 Юли, 2020, 13:22:02 »
Аз ползвам механика от касетофон, като поставям макарата на колелото което събира лентата. Там си има фрикционен механизъм. Освен това моторите си имат вграден регулатор на оборотите.
За опъван на проводника ползвам ръката си или примка от дебел едножилен проводник с киче вътре.Постановката работи само с по тънки проводници.
За брояч залепвам магнит на макарата и доближавам рид ампула, който свързвам към равното на някой калкулатор на който изписвам 1+1=

Брояч не ми е нужен. Навиването ще се спира ръчно в даден момент.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #5 -: 02 Юли, 2020, 13:35:29 »
Сетих се какво съм видял в детските си години, което ще помогне да се свърши работа. Тъкачният стан има два барабана, които се командват с педали. Ако тези барабани са нарязани с винтова линия със съответната стъпка и едиият е за ляво въртене, а другият за дясно, то остава само да накарам нишката веднъж да бъде обслужвана ет единия от барабаните, а след това от другия.

Превключването може да стане с механичен делител, който взима задвижващо усилие от външния ръб на макарата, на която се навива материалът.

Трябва да го изсънувам няколко дена и ще го измисля. Ако някой преди това подаде картинка, схема или филмче, то ще си спестя сънуването.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Навиване на материал с кръгло сечение.
« Отговор #6 -: 02 Юли, 2020, 16:22:02 »
Изясних си казуса. Устройстово, което ми е нужно, се нарича "риболовна макара" (за спининнг). Там са пет навивки на слой, на мен ми трябват 27, но това са подробности. Ще прося от местните рибари някоя счупена, за разглобяване и анализ.

Целият проблем възниква от това, че ако искам да имам евтин принтер, който да е затворен в кутия, с вратички и т.н., то се налага да експлоатирам такива, които не са годни по своята същност. Тук има значение и цената, защото има и принтери, които са си годни, но са скъпи. Не за мен, не е проблем да си позволя и скъп. Скъпи са поради ниското търсене на такива услуги, поради съществуващото недоверие у хората.

По тази причина се налага да се ползвам разни странни изделия, които работят със собствен размер макари. Да слагам външни качки и да ползвам оригиналните, с които се доставя материалът пак не става. Аз дебна какво ще изпадне на "без пари", а то е по бройка или две, като макарата може да е с всякакъв размер. Значи трябва да се пренавива. Мога да навивам някакво количество на ръка, но тогава има преразход на материал. Отделно и това, че материалът не е добре да седи незапечатан, защото се вдървява. Особено PLA. Трябва да се помисли и за схема за отвръщането му, но едно по едно ще бъде.


Отвлякох се. Някой, ако има макара за подаряване, да е с безконечен винт предпочитам, да пише на ЛС. Ще попитам и тук де, в крайречен град съм, но не пречи да има и няколко за анализ.
73 de LZ2VL

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |