| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: BLt1300 - изолирано AC регулируемо захранване / тестер с крушка  (Прочетена 1394 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравейте сандъкчии!

Бих искал да ви представя една реализация, която от толкова време бе нужна, а частите чакаха под бюрото, че ме е срам да си призная. Преди време купих една кутия от форума, после един траф, после едина вариак. Логично бе да намеря време и да направя нещо подобно, но мина над година, преди да се хвана. Подкарвам снимките и обясненията без да губя време...
135320-0135322-1
Трафчето е на Легранд, изолационно, 630ВА. Тежи, бръмчи и ми дойде със свален блок DIN елементи та ми отне малко време да разбера кой извод и с каква фаза имам под ръка. Ако някой се интересува, извърших пробата за сфазиране на вторичните, подавайки 9 променливи на входа и гледайки двата извода на двата канала на скопа.
135324-2135326-3
Малко данни за вариака. Запазен, смазан, почистен и пробван. Много е тих, върви като по ... да не казвам... и дава на воля до към 4.5А.
135328-4135330-5
В ляво съм в мокрите сънища, макетирам смело. В дясно - крушка 150 вата от железарията. Ще ми позволи да огранича тока до около 600мА при късо. Идеално. Ако видя, че се заигравам само с малки товари, ще я сменя с по-малка, че при 30-тина вата товар в серия дори и не благоволява да светне едва.
135332-6135334-7
Мек старт по класическа схема с грец, кондери и реле, в нета я има в 9999 сайта. Релето е добро, надявам се да държи с години.
135336-8
Купих тез ключета заедно с релето и едвам устоях на напъна да отрежа картона и да ги набуча. Добре, че не го направих, защото е смешно...
Продължение следва...
« Последна редакция: 07 Юли, 2020, 00:36:13 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Дочаках един панел от лазера в МЕИ, както и един мрежов всичкомер китайски за панел. И се почна лудницата...
135338-0135340-1
135342-2135344-3
135346-4135348-5
135350-6135352-7

Схема не съм рисувал още, но е много просто. Мрежата влиза, през ключа, през мекия старт, през 3А морски автоматик (да, изключва на около 4.2А!), през вариака, през втория автоматик (който пази плъзгача на вариака при ниски изходни напрежения и понякога големите токове, свързани с тях), през изолационния траф, през крушката (която се закъсява с червения ключ за пълна пара!), през всичкомера и към изхода! Ключето до розетката за изхода позволява да свържа или изолирам земното, в зависимост от нуждите. Кутията е винаги заземена. Така се бях затрупал накрая, че не е истина :D
Следва още едно продължение...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
135354-0135356-1
Сложих за товар още една 150-ватова лампа и я понапънах с ограничение на към 63 вата. Вътрешната отговори с честна подялба на яркостта и напрежението.
135358-2135360-3
След това премахнах ограничение и напънах на откат външната. Направо ми огря стаята! :)
135362-4
Тук пробвах сваляйки бавно напрежението от вариака да установя къде ще ми сдаде стабилизатора на всичкомера. На 37 волта изгасва, напълно достатъчно. Пали уверено на 40 волта.
135364-5135366-6
И две последни с кутията. Много съм доволен от резултата, като оставим на страна двата отвора на панела в ляво. Нещо съм мерил като баш-майстора и панела е леко тесен... :D Използвах една от оригиналните вертикалки от кутията да си запуша срама, а дупките оставих... дупки...че да са ми обеца на ухото, особено като ще поръчвам панел за 60 лева следващия път!
 :drinks:
Бъдете здрави и ...винаги изолирани от тока!
Поздрави,
Билян
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
А всичкомера от къде и за колко?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Евала! Прекрасен проект! Всичкомера и на мен ми е интересно от къде си го взел, полезна джаджа е в наши дни! Аз лично бих опитал да модифицирам захранването на всичкомера - да си се храни със собствено захранване, предполагам, че не е трудно да се отдели захранващата верига от измервателната така ще работи нормално още от 0 волта. Просто е полезно да имаш показание за напрежението още от 0.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Не може, той се храни вътрешно от измерваната верига. Не ми се рови в него, да ти кажа, а от 0 волта за такъв тестер нужда нямам да гледам. Ако случайно стане нужно ще закача външен метър. Има и друго - изолационния траф е ратиран на 4кВ изолация. Ако захраня метъра отделно и неговото малко трафче трябва да е такова, а не се намират лесно. Импуслни не искам да вкарвам.
Линкове отгоре.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, без разглабяне на измервателя няма да стане естествено, но аз лично бих го разглобил на 1000%. За класа изолация на трафчето - е, хубаво е, че има клас 4 киловолта, но никой няма да пострада от класическо трафче с първична и вторична на отделни секции на пластмасова макара, па макар и да влоши общата изолация на устройството. Едно ANG за печатен монтаж при все, че не пише на колко киловолта издържа, съм сигурен, че ще държи поне до 2. Но това си е мое лично мнение, и просто изразявам гледна точка, не те стимулирам да променяш нещо което отговаря на твоите виждания. Благодаря за линка!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Полезна машинка си направил! Имам само едно питане, защо не използваш стандартни автоматични предпазители?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ами първо са големи, второ са бавни, трето повечето на пазара са с такива криви на задействане, че 10А изключва на 25А ток. Трябва ми крива Z, тез са малко и скъпи зверски. Корабните са малки, сигурни, качествени, дълготрайни и не могат да се задържат в задействано състояние, за разлика от нормалните. Т.е. докат не махна късото, не мога да ресетна предпазителя. Умно. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |