| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron  (Прочетена 4333 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ventsiguy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: гр.София;ж.к."Западен парк"
Здравейте колеги!
Бих желал да попитам знаещите по въпроса,дали е възможно да заменя сам,в домашни условия, тунера на моя телевизор(SONY Trinitron),с такъв с по-широк обхват.Дали би бил подходящ тунер,с посочения обхват, от телевизор AIWA?
Благодаря предварително на всеки отзовал се!

Неактивен rosen_36a

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Кюстендил
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #1 -: 03 Октомври, 2019, 15:41:17 »
При така зададения въпрос, ще ви отговоря че няма да стане.TRINITRON не е модел телевизор,а технология на SONY за производство на кинескопи.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #2 -: 03 Октомври, 2019, 16:21:59 »
Може защо да не може? Аз имам същия тринитрон, тунера му е само за първи, трети и четвърти банд. Сега ще му монтирам един хипербанд тунер и готово. Това е най обикновен аналогов тунер. Да не вземеш да сложиш някои аналогов с цифрово управление защото няма да стане!
« Последна редакция: 03 Октомври, 2019, 16:38:50 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #3 -: 03 Октомври, 2019, 16:52:40 »
Някой няма ли да напише модела на дадения телевизор. Кой каза, че тунера не е синтезаторен например и не се управлява цифрово? Обсъждаме студио Х. Както колегата написа, тринитрон е технология за кинескопи не модел телевизор. Тунера разбира се, че може да бъде подменен с по нов. Първо трябва да знаем колко е стар за да отговорим как и с какъв.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #4 -: 03 Октомври, 2019, 16:57:31 »

Gridlig, пак я караш с главата надолу. Когато се пита нещо, било то за телевизори или др. се уточнява всичко. Какъв е точно модела на телевизора Сони тринитрон? Шасито какво е, да се разбере състава. Същото важи и за другия телевизор, Айвата. Да се прецени, какъв точно тунер е монтиран на Сонито, изводи захранвания, управление. На Айвата, какъв е? Ако трябва се гледат сервизните на телевизорите, дали пиновете на тунерите ще станат и др. подробности. Това са стъпките. Ти ако го караш на гадателство, е друг въпрос!
https://www.google.com/search?q=tv+sony+trinitron&rlz=1C1AOHY_bgBG741BG742&sxsrf=ACYBGNSVzvasig1LQt2n6pRTdfOuAoTjRQ:1570111534031&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwixifmhoYDlAhWh2aYKHf6TD5cQ_AUIEigB
« Последна редакция: 03 Октомври, 2019, 17:06:38 от didov »

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #5 -: 03 Октомври, 2019, 17:44:00 »
Аз имам предвид телевизори Сони Тринитрон от 90те. години. Имам 29 инчов телевизор от 90те. с един голям квадратен тунер, откъде ще се намери такъв хипербанд? Монтирам стандартен, вярно е че изводите не съвпадат, разпробивам нови отвори и го приспособявам друг начин няма.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #6 -: 03 Октомври, 2019, 21:26:18 »
Никакъв проблем.Преди време имах "Сони" тринитрон 2101К .Най обикновен аналогов телевизор.Ако на колегата е от същия модел ,мога да му пратя и фабричните схеми.Впрочем 2100К и 2101К са един и същи модел.Разликата е в телетекста.Всички аналогови хипербандови стават.
Успех!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #7 -: 04 Октомври, 2019, 00:49:16 »
Всички аналогови хипербандови стават.
Тука подвеждаш хората! Не всички аналогови хипербандови тунери са еднакви. Особенно като се вземе предвид управлението, захранванията, пиновете и стъпката им. Ето ти снимки на такива тунери. Дали са еднакви?
Артефакти - брум в картината, черти, застъпване на канали, снежинки и др.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #8 -: 04 Октомври, 2019, 01:53:16 »
Не че нещо, ама ква е файдата от това след като от 2013та нямаме аналогова ефирна телевизия :(
 това го заснех точно тогава през 2013 минути преди да изчезне картината  :(

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #9 -: 04 Октомври, 2019, 08:33:33 »
Въпросът е принципен, и е зададен от човек, който очевидно няма никакъв опит, иначе нямаше да пита... Повечето телевизори Сони (те винаги са Тринитрон...), които съм виждал, са с аналогов тунер, 12 волтов. Е, виждал съм и с цифрови синтезатори, та авторът трябва да каже какъв му е телевизорът. Май не помня да съм виждал аналогова Айва, поне не от тези, които се продаваха в българските магазини.
Поставянето на цифров тунер в аналогов телевизор е напълно възможно, но в цифровия тунер трябва да се прескочи синтезатора на честота и да се подаде направо варикапно напрежение там, където синтезаторът го подава. Още, тунерите се различават по форма, разположение на краката, захранващо напрежение... Ако авторът пита дали просто може да отпои единия и на неговото място да сложи другия - НЕ! Иначе, с малко опит и с преправяне - може... Ако Сонито е с цифров синтезатор, тогава проблемът освен в тунера е и в процесора на Сонито, който твърдо задава честотата с число. Не че е невъзможно поставяне на аналогов тунер в цифров телевизор, но се получават проблеми със стабилността на честотата, а и не е работа за начинаещ.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #10 -: 04 Октомври, 2019, 13:05:57 »
Колеги поне като пишете и давате линкове, уточнявайте периода от време и годините. Къде има произведен телевизор след 2000г. без хипербанд област? Тук става въпрос за много стари телевизори от 80те. и началото на 90те. когато още кабелната телевизия не съществуваше и тези телевизори бяха предназначени единственно за ефирна телевизия, (с малки изключения някой имаха "S" канали). Ще снимам каталога на "Квазер Електроник" за 97г. да видите че там хипербанд тунери въобще не са се предлагали, защото тогава нямаше кабелна телевизия. Ефирната телевизия може да е спряна но М-ТЕЛ си излъчва аналогова телевизия за София и страната. NHB кой ще си играе да преработва аналогов тунер с цифрово управление за аналогов телевизор, като ги изхвърлят масово тези телевизори и може без пари да си намериш хипербанд тунер. Тези тунери на снимките по нагоре са съвременни тунери произведени след 2000г. Колегата Уоо точно това имаше предвид че на тези Сонита са монтирани обикновенни тунери от началото на 90те.
« Последна редакция: 04 Октомври, 2019, 13:16:49 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #11 -: 04 Октомври, 2019, 16:40:06 »
Ефирната телевизия може да е спряна но М-ТЕЛ си излъчва аналогова телевизия за София и страната.

Да попитам, реално гледа ли се аналогова телевизия, излъчена ефирно? Както едно време, да си търсиш каналите. Защото М-тел са написали друго в сайта си.
http://help.a1.bg/help_dtv_wizzard.html

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #12 -: 04 Октомври, 2019, 19:25:54 »
Извинявам се не я излъчва, а това е кабелна аналогова телевизия 30 канала. За PIP телевизори става идеално!
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен ventsiguy

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: гр.София;ж.к."Западен парк"
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #13 -: 04 Октомври, 2019, 20:38:01 »
Здравейте колеги!
Благодаря на всички взели участие в диалога! Аз действително съм далече от професионализма в електрониката.Истината е следната: Преди време-1995г.си закупих
телевизор AIWA-модел TV 1402 KE.Както е известно на всички,предполагам, тогава нямаше цифрова телевизия по кабела.Имаше само аналогова по него.Обаче тунера на телевизора не беше с широк обхват и аз реших да го заменя с хипербандов.Закупих от някакъв магазин,не помня даже кой,подобен(на външен вид) и по препоръка на продавача хипербандов тунер-"куче марка".Разпоих стария, запоих на негово място новия и всичко "заспа".От тогава използвам AIWA-та с този тунер,но тя "сдаде багажа" вече.Трябва да се признае,че ми служи вярно всичките тез години.Та затова попитах,преди да я поставя до кофата с отпадъците,дали бих могъл,да й ползвам тунера,понеже имам SONY-мод.KV-21X5U.Доколкото ми позволяват знанията,предполагам че по аналогия(доколкото зная AIWA има нещо общо със SONY)би могло да се използва същия тунер.Въпросът ми е дали аналогията е вярна?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Относно замяна на тунер за телевизор SONY Trinitron
« Отговор #14 -: 04 Октомври, 2019, 20:53:38 »
Трябваше с това да започнеш. Не не става. Тунера на сонито е с цифрово управление 5 волтов. Айвата е 100% аналогов 12 волтов тунер. Не знам дали на сонито не е хипер-банд оригинално. Може да се вгради хипер-банд тунер но е тънкост как. Правил съм го много пъти. Двата тунера се спаралелват по специален начин и става.
« Последна редакция: 04 Октомври, 2019, 21:18:19 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
15 Отговора
3814 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2017, 21:21:49
от eset2
68 Отговора
13030 Прегледи
Последна публикация 11 Юли, 2017, 22:40:59
от FAMICOM_87
2 Отговора
1804 Прегледи
Последна публикация 07 Май, 2018, 21:03:18
от katod
0 Отговора
932 Прегледи
Последна публикация 26 Август, 2023, 12:23:36
от vasil.lyutskanov
3 Отговора
521 Прегледи
Последна публикация 22 Ноември, 2023, 13:29:24
от didov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |