| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Philips 20GX8552  (Прочетена 2316 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Телевизор Philips 20GX8552
« -: 02 Юли, 2023, 20:36:33 »
Здравейте. Започнах да човъркам въпросния телевизор, шасито мисля че е ANUBIS S DD. Отначало смених транзистора който намаля от 12 на 8V разбрах че е често срещан шроблем. Телевизора заработи но без син цвят, след като повторих спойките на платката на кинескопа проблема се оправи. Изображението му е леко увеличено по хоризонтала. Напреженията са горе долу в норма. Разбрах че телевизора има сервизно меню и се влиза с замасяването на един пин до паметта. Влязох и излязох за проба но не съм пипал нищо а и нямам и дистанционно. Та въпросът ми е дали чрез сервисното меню може да се намали размера или да търся проблема в схемата за хоризонтално.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #1 -: 02 Юли, 2023, 21:42:41 »
Цялото сервизно можеш да свалиш от тук (не мога да го кача тъй като е 75 MB): https://freeservicemanuals.info/en/servicemanuals/viewmanual/Philips/20GX8552/None/None/ANUBISS/

За ширината си имаш потенциометър (ако твоя е 25-цоловия модел):

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #2 -: 02 Юли, 2023, 23:29:30 »
Имам го това ръководство то е за ANUBIS BB моето е ANUBIS DD имам и за него 20 инчов е, няма такъв тример.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #3 -: 03 Юли, 2023, 01:21:28 »
Ето пълното сервизно за DD. Да, тример за хоризонталния размер няма, не става и от сервизното меню.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #4 -: 03 Юли, 2023, 07:55:50 »
По принцип, когато става въпрос за стандартни кинескопи с 90 градуса  отклонение на лъча, няма корекция на растера/регулиране на хоризонталния размер. Нито с тример, нито в сервизно меню. Размерът се регулира само хардуерно в силовата част - или с подбор на резонансния кондензатор, или с дросел последователно на отклонителната система. Във втората част на схемите от руски сайт, които си дал, има последователен дросел, означен със звезда, на него паралелно съпротивление и/или мост, също означени със звезда. Те са за нагласяване на размера в малки граници. Както ти казах преди, ако всички части са каквито трябва да бъдат, при правилно захранващо напрежение, растерът ще е нормално широк. Казвам растерът, а не изображението, защото изображението може да бъде например широкоформатно и на такъв телевизор няма какво да направиш, освен да го гледаш разтегнато. Едно време нямаше различни формати изображение както днес. А растерът е нормален, ако леко припокрива луминофора и от двете страни.

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #5 -: 03 Юли, 2023, 20:16:31 »
След като обстойно прегледах всички напрежения без анодното на кинескопа поради липса на подходящ делител, всичките си бяха в норма. Взех решение да махна кондензатор 2445 1,5 нано сложен паралелно на основния кондензатор 2447 на колектор емитер на крайния и картината се нормализира. Остава само да намеря говорител че е прекъснал. Само да попитам как да настроя Vg2 на кинескопа, защото го настройвам на око по средата между минимум и положението при който почват да се виждат линиите. Благодаря на включилите се.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #6 -: 03 Юли, 2023, 22:03:40 »
Взех решение да махна кондензатор 2445 1,5 нано сложен паралелно на основния кондензатор 2447 на колектор емитер на крайния
С това "решение" си вдигнал отоплението на кинескопа и най-вече анодното напрежение с няколко киловолта.
По този начин се увеличава рентгеновото излъчване, което е най-важно за безопасността на апарата.
Хор.р-р може да го свиеш с една бобинка, последователно на ОС като тези на снимката.
С какво и къде подаваш аналогов сигнал на телевизора?
ПП. След малко ще пиша за G2.




Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #7 -: 03 Юли, 2023, 23:03:20 »
С колко индуктивност да пробвам или на око. И заслужава ли си да пробвам да си направя делител за 25KV за да проверя най-накрая колко е. Подавам на AV вход от цифров приемник. Кондензатора който го махнах го дават и без това да се махне когато е на NTSC но пък другия го дават 10нано тогава а пък този който го махнах го дават по схема 470 пико абе обърквация.
« Последна редакция: 03 Юли, 2023, 23:13:57 от sped »

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #8 -: 04 Юли, 2023, 00:36:24 »
Запояваш една бобинка и ако свие много, развиваш няколко намотки.
Ако свие малко, добавяш няколко намотки докато харесаш размера.
G2 трябва да е 500 волта, измерено с високоволтова сонда или с хубав уред.
С обикновен китайски уред (поради ниското вътрешно съпр.) се мери около 330-340 волта.
Утре ще пиша как се регулира G2 в другата тема с Голдстара.
Този телевизор е без АББ и се регулира лесно.
1.Намаляваш контраста и яркостта.
2.Измерваш колко волта е G2?
3.Увеличаваш G2, докато светнат линните на обратния ход.
4.Връщаш леко, докато линиите изчезнат и екрана стане тъмен.
5.Измерваш колко волта е станало G2 и докладваш?
Преценяваш дали баланса на бялото и картината са ОК на различни програми и различни предавания.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #9 -: 04 Юли, 2023, 08:36:10 »
Принципно, добавянето на дросел последователно на ОС води до намаляване на високото напрежение, точно както  намаляването на стойността на резонансния кондензатор води до повишаването на високото. Промяната на отоплението я има, но не е осезаема. Тя е свързана с промяната на отношението прав/обратен ход. Намаляването на кондензатора леко скъсява обратния ход и удължава правия, поради което леко нараства и отколонителният ток, и отоплителното напрежение. Добавянето на дросел действа обратно - обратният ход се удължава за сметка на правия.
Не знам защо, но май все ти се случват телевизори с увеличен хоризонтален размер, затова човек се пита дали използваш нормален сигнал.
Ако все ще ти върви на такива дефекти, добре е да имаш високоволтов делител, а за отоплителното напрежение - RMS волтметър. То не е ясно за какво са ти изобщо тези телевизори, ама ти си знаеш...
Логиката за UG2 е такава: То е като кран, който може да регулира максималният ток на лъчите. При нов кинескоп емисията е голяма и затова е възможен голям ток на лъчите. Тогава е добре UG2 да се нагласи така, че максималната яркост да е ограничена от там до разумни граници, така ресурсът на кинескопа се запазва по-дълго. То си има и специална схема за ОТЛ (ограничение на тока на лъчите), която практически намалява контраста при достигане на прагов зададен ток, но изобщо няма полза от ненужно високо UG2 при нов кинескоп. С остаряването нещата постепенно се променят и вдигането на UG2 може донякъде да върне лош кинескоп към добро изображение. Вдигането е допустимо до видима поява на обратен ход. Ако четеш разните сервизни ръководства, ще срещнеш разни методики за нагласяване на UG2, във всяка си има някаква логика. Едно време се налагаше да се справяме без ръководства и схеми...
« Последна редакция: 04 Юли, 2023, 08:41:54 от NHB »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #10 -: 04 Юли, 2023, 09:44:42 »
Sped,ти провери ли всичко друго та стигна да добавяш бобини в хоризонталното.Тия които са го правили телевизора ,са се надявали на теб да го доизкусуриш,защото те не знаят как.Провери ли всички напрежения от греца нататък?Видя ли електролитите?Размърда ли тримерите без да ги въртиш?

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #11 -: 04 Юли, 2023, 14:22:10 »
Е нали писах че съм ги проверил. От захранването 95в е ок, 13в е ок, към тхо 95в ок, от тхо 160в ок, 12в ок, 26в ок, 8в след злополучния транзистор е ок. 5в ок. Кондензаторите са прегледани, на някои съм слагал в паралел за проба. Кое друго да премеря. Тримерите си работят.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #12 -: 04 Юли, 2023, 14:49:07 »
Добавянето на дросел действа обратно - обратният ход се удължава за сметка на правия.
За кондензатора съм съгласен, че променя съотношението на правия и обратния ход, но с дросела не е така.
В нормалния случай при 50 херцовите телевизори с редова честота 16kHz/64µs обратият ход е 12µs, а правия 52µs.
С дросела обр. ход остава същия 12µs, а част от правия например 2µs остават върху дросела, а останалите 50µs върху ОС.
Така на практика не се променя високото и режима на крайното стъпало за ХО.
Не случайно китайците прилагат този метод в много от техните телевизори.
Съгласен съм, че в конкретния случай не е нормално (при 2 от 2 телевизора) да сe налага такава корекция.
sped, провери какви са настройките на приемника?
Например при 16:9 картината трябва да е отрязана отгоре и отдолу, но не и да е разширена настрани. 

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #13 -: 04 Юли, 2023, 16:08:30 »
...
Не знам защо, но май все ти се случват телевизори с увеличен хоризонтален размер, затова човек се пита дали използваш нормален сигнал.
...

...
Съгласен съм, че в конкретния случай не е нормално (при 2 от 2 телевизора) да сe налага такава корекция.
...

Няма никакъв проблем със CRT телевизорите на колегата. Така става когато се свърже цифров тунер за такъв телевизор. Те просто фабрично не са настроени да показват цялата картина по хоризонтала. Ето как изглежда при мен една и съща картина на 14-цоловия Сони Тринитрон и на 46-цоловия Сони Бравия. И в двата случая тунера е настроен на 16:9 широк екран. Забележете колко от картината малкото Сони не може да покаже:

Неактивен sped

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: монтана
Re: Телевизор Philips 20GX8552
« Отговор #14 -: 04 Юли, 2023, 19:38:02 »
Ами явно тука е заровено кучето. Наистина може да е от приемника за цифрова. Върнах си кондензатора който бях махнал и сложих дроселче на кабела за хоризонталната бобина, стана горе долу добре. Сега за Vg2 направих както каза колегата vladimirstanoev. Настроих контраста и яркоста на минимум и измерих 263 след това увеличих Ug2 до поява на линиите и върнах докато исчезнат и измерих 285, върнах оже малко да потъмнее екрана и измерих 275. Колкото до телевизорите, те се бяха насъбрали с годините в мазето на село и сега съм се наел да ги оправя всичките от спортен интерес и хоби а и са ми скъпи спомени. Има и още един Goldstar CKT9745  един шилялис и юност 401 с тях ще си играя сигурно повечко че на пръв поглед са зле. След това мисля да купя една опера да я ремонтирам и възтановявам защото дядо ми гледаше на такава и за съжаление се изгуби през годините. Много ценя съветите ви в този форум и съм ви благодарен че ми помагате.
« Последна редакция: 04 Юли, 2023, 19:51:41 от sped »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1934 Прегледи
Последна публикация 07 Юли, 2014, 14:32:38
от dinev66
22 Отговора
12465 Прегледи
Последна публикация 30 Април, 2015, 20:29:27
от Pichaga933
7 Отговора
2223 Прегледи
Последна публикация 07 Май, 2017, 18:19:33
от eset2
1 Отговора
728 Прегледи
Последна публикация 12 Април, 2019, 18:33:55
от azop_v
9 Отговора
873 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2023, 21:16:25
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |