| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...  (Прочетена 2919 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #15 -: 16 Февруари, 2022, 19:29:31 »
Добре, вече доказахме, че транзисторът си е отишъл. Всъщност е както предположих в самото начало... Лекият бум, който чуваш, е от един дросел - филтър на входа на захранването. ВО в момента не работи, то се захранва вторично от ТХО, а сега ТХО не работи.

Ще ти трябва транзистор. Тук не смея да ти дам съвет - не съм сигурен, че днес в магазините ще има истински транзистори. Най добре е да вземеш от някой друг ненужен телевизор или монитор. Не е важно точно какъв ще е транзисторът, стига да е от същото място в телевизора. Като намериш транзистор, все пак кажи какъв е и ще ти кажем дали е подходящ. Важно е да провериш спойките на импулсния 'трансформатор', защото са предпоставка да ти изгаря транзисторът пак и пак.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #16 -: 16 Февруари, 2022, 19:38:08 »
Ще потърся транзистор и ще пиша. Имам някакви от тоя период, но ще видя. Разгледах спойките на трансформатора, но всичко изглеждаше нормално, опресних ги всепак.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #17 -: 16 Февруари, 2022, 20:58:03 »
KU612 върши ли работа? Този имам под ръка. И двата са NPN, но до тук... или до търся друг?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #18 -: 16 Февруари, 2022, 21:16:46 »
KU612 е нисковолтов. Не става.

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #19 -: 17 Февруари, 2022, 18:19:14 »
Явно ще купувам нов. Мнения за този: http://kvazer.com/npn-transistors/2597-bu208a-toshiba-.html ?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #20 -: 17 Февруари, 2022, 18:35:53 »
Защо не вземеш същия като оригиналния?

http://tpetrov.com/search.php?s=SU161

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #21 -: 17 Февруари, 2022, 18:51:08 »
208 е добър за целта .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #22 -: 18 Февруари, 2022, 08:19:01 »
BU208 е идеален. Във времето, когато ремонтирах телевизори, моего брата телевизионният техник използваше само 2 универсални транзистора за всички телевизори - BU208 или BU508, в зависимост от това какъв корпус трябва, със съответната комбинация букви A,F,и D според мястото. За ХО на ВТ84, обаче, масово се ползваше BU205, защото на това място BU208 силно загряваше. Но много малко техници знаеха тайната, която по-горе споделих - трябва съпротивлението R53 2,7 Ом да се увеличи на 10 Ом, за мощността е достатъчно 0,5 ват, тогава 208 работи перфектно в този телевизор. 208 е по-голям, по-мощен и по-издържлив от 205 или оригиналния SU161, затова аз бих използвал него. С или без вграден диод или съпротивление В-Е - няма значение за този телевизор.

Транзисторите в магазините си бяха ментета още когато бях в занаята. Обаче, издържаха и работеха, въпреки това. Някои по-добре, някои- не толкова. Техниците споделяха помежду си опит и търсеха качествените ментета... От 25 години не съм пряко в занаята и като чувам сега какво е в магазините, не смея да купя нищо, използвам каквото имам от едно време или мога да сваля от стари платки... Сега, в Квазер би трябвало нещата да са сигурни, аз бих купил от там.
« Последна редакция: 18 Февруари, 2022, 08:24:30 от NHB »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #23 -: 18 Февруари, 2022, 08:56:28 »
Слагах една група от паралелно свързани резистор и кондензатор в емитерната верига на СУ-то БУ-то. Ама съм забравил стойностите вече. Това прави една обратна връзка и регулира тока през транзистора и спира да грее. Ееееххх колко трикове ни научи Райчо Кехайов в Техникума в часовете по радио и телевизия. Няма да забравя думите му. Не искам да правя от вас рецептаджии. Учете се какво става с тока и сигнала във всяко едно стъпало. Така няма да има повреда която да не откриете.  :hi: :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #24 -: 18 Февруари, 2022, 15:23:44 »
Колега аз лично слагам BU508D, но те съветвам да препоиш цялата захранваща платка както и да смениш тримера който регулира 124 в. За да запоя пиновите на който е набучена платката ги режа максимално близо до спойката и тогава презапоявам. Относно A/V вход вижте тук. 
 https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14816.msg108119#msg108119

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #25 -: 18 Февруари, 2022, 17:02:43 »
Ами взимам BU 208 и едно съпротивление 10ома 0,5ват и сменям. Само от Квазер пазарувам, такаче щом и вие сте доволен...

Петко, какво имаш впредвит? Да скъся пиновете? И аз си го мислех. Прекалено са дълги, много е затегната платката, и като почнеш да я вадиш почва едно сучене на основната платка, едно нещо...
Опитвам се да ги вадя тея платки максимално рядко и максимално внимателно. Може и да ги скъся леко, макар че, не ги вадя всеки ден нали...

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #26 -: 18 Февруари, 2022, 17:15:09 »
Скъсяват се от страната на спойките, а не от страната на модулите. По принцип страдат от студени спойки,  по захранването водят точно до изгарянето на транзисторите. Обърни внимание на тримера когато прекъсва най често гори високото.

Това имам в предвид.

154226-0

154228-1
« Последна редакция: 18 Февруари, 2022, 17:22:51 от Петко »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #27 -: 18 Февруари, 2022, 17:51:16 »
Колега аз лично слагам BU508D, но те съветвам да препоиш цялата захранваща платка както и да смениш тримера който регулира 124 в. За да запоя пиновите на който е набучена платката ги режа максимално близо до спойката и тогава презапоявам. Относно A/V вход вижте тук. 
 https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14816.msg108119#msg108119

Пиновете  не случайно са дълги от страна спойки. Това ти дава възможност да набучиш модула от другата страна и така става удобен за мерене и изобщо достъпен за обслужване. Не съветвам да се режат, а просто хубаво да се презапоят. Понеже посребряването на пиновете се отслоява, спойката дори да е хванала добре за среброто, пак може да прави проблем. Трудно става добре без добър флюс. Киселинните запояват добре, но правят големи бели поради утечката от киселината по платката. Моят опит показва, че става хубаво с аспирин. Смърди, но работи. Просто не дишайте над спойките по време на запояването... После може да се измие с коресилин, спирт...Пиновете се запояват докато модулът си е на мястото, иначе се разместват и падат.

Презапояването на пиновете на местата за всички модули е важно, но също е толкова важно и презапояването на 'женските' части в куплунзите на самите модули.
Да, платката за управлението на захранването е много важна за сигурността на захранването и ХО. В този телевизор захранване и ХО са едно цяло и работят с една честота, която се генерира от 1060 в захранването. Има нормални развивки дори при извадена платка на  хоризонталния генератор

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 788
  • Населено място: София
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #28 -: 20 Февруари, 2022, 01:58:43 »
Ето тук елементарен начин за галванично развързване. В края на темата е описан. http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=electro&Number=1942014632&page=&view=&sb=&part=all&vc=1
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 788
  • Населено място: София
Re: Телевизор Велико Търново 84 - проблем...
« Отговор #29 -: 20 Февруари, 2022, 02:32:38 »
То всъщност не е галванично развързване, а шасито е винаги свързано към нулата.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |