| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.  (Прочетена 2140 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« -: 29 Януари, 2020, 21:54:34 »
Привет, един познат тука ми донесе да погледна въпросния усилвател. Със оплакване, че двата канала свирят различно, единия е по-тих. Пуснах и не забелязах разлика в каналите, но веднага забелязах охлаждането не завърта. Радиатора се загрява горещо на пръста не се трае. Вероятно 40гр. Та първия въпрос, при каква температура трябва да влкючи охлаждането. Схема за съжаление не намерих.
Управляващата електроника на вентилатора е с един темоелемент и два транзистора. Единия Н-П-Н другия П-Н-П. Разпоих всички елементи десетина резистора и 3 диода, измерих всичко е здраво и транзисторите включително. Само термоелемента ми е студио Х какво е. Резистор или полупроводник. На мерене прилича на резистор но не съм сигурен. Тъпото е, че всичко е завито на един радиатор стабилизаторите включая. Два 78ХХ което всъщност ме притеснява повече при това загряване че работят. На мерене върху вентилатора има 6В но не върти, явно не му стига ток. Пуснах го през 3В батерии върти по слабо но предполагам е 6 волтов.
Ако някой познава въпросното добиче и се е базикал, ще се радвам да сподели. Видях в нета снимки където са дали вентилатора директно през един 2ватов резистор да върти постоянно. Дали не е обща болест фабрично нещо??
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #1 -: 29 Януари, 2020, 22:32:44 »
127062-0Ето снимки.
127056-1127058-2127060-3
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #2 -: 30 Януари, 2020, 12:37:03 »
Привет, елемента е термо резистор. Срещал съм монтиран 12в вентилатор, но го управляват на ниско напрежение. Не може ли да видиш какво пише на него, какъв тип е вентилатора? Схемата е подобна на този принцип работи. Понеже се получава при загряване да падне още изходното напрежение за вентилатора и тогава идва на "ръба" да не върти коректно.


Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #3 -: 30 Януари, 2020, 12:46:53 »
Сложен е в пластмаса някакси прилича на капсулован. Дава с омметъра някъде 220ома. На вентилатора не пише нищо. Ще се опитам да начертая схема. Днеска забелязах, че още два транзистора участват. Първо трябва да ги проверя и тях. То е общо стъпало за защитата и управлението на вентилатора.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #4 -: 30 Януари, 2020, 17:32:01 »
Нека първо да разнищим как стоят нещата. Фирмата Quelle не произвежда усилватели, тя е брандирана компания, като включва universum. Quelle си поръчва техника, която иска да продава. Така, твоят усилвател е произведен от TEAC. Смесват два модела усилватели, като имат малки разлики. Извадих ти схемата за вентилатора, който е поставен на твоя усилвател. Ще се ориентираш, от къде взема захранване, на колко волта работи, и изходите за вентилатора и термо датчика. По сервизното описание, вентилатора е BDMMN4R, перката е - KGp1A016 / тази перка е с четири лопатки, има и с пет лопатки но е с друг номер, поставят я на същия мотор. Корпуса на вентилатора е - KDD1A013. Tермо датчика е - KRTNTC5D103.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #5 -: 30 Януари, 2020, 20:14:51 »
Благодаря ти, баш същото добиче изглежда. Ще се справя по схемат. Отгоре на радиатора са двата стабилизатора 7815 и 7806 мисля бяха. При мене корпусите им са потъмнели малко от загряването.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #6 -: 30 Януари, 2020, 20:17:40 »
 :drinks: АR 600 ТЕАС имаш в предвид, току що му свалих схемата и аз.
« Последна редакция: 30 Януари, 2020, 20:32:15 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #7 -: 30 Януари, 2020, 21:37:25 »
:drinks: АR 600 ТЕАС имаш в предвид, току що му свалих схемата и аз.

И част от  TEAC - AV H500.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: universum dpl v 4096 вентилатора не върти.
« Отговор #8 -: 10 Февруари, 2020, 13:12:50 »
Пак съм в изходна позиция. Или термодатчика е повреден или това нещо се задейства при доста висока температура. Електрониката си е в ред. След принудително укъсяване колектор-емитер на управляващите транзистори, вентилатора тръгва. Датчика е вързан: единия край на 6В, другия към електрониката. Измерих там, напрежението се мени от 0,155В до 0,359В. Хубаво ама се подава през диод 1н4148. Той за да се отпуши му трябват малко повече.
И въпроса ми остава. На колко градуса трябва да сработи вентилатора. По името на термоелемента нищо не намерих в нета като данни за параметрите му. Пише че се казва KRTNTC5D103. Не мога да го извадя от пласмасата излята е по него. Или по точно дали надписа няма да се отлепи с пласмасата като я отрежа.
127824-0
« Последна редакция: 10 Февруари, 2020, 13:22:49 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
760 Прегледи
Последна публикация 19 Август, 2013, 09:26:12
от hydrometalique
9 Отговора
2540 Прегледи
Последна публикация 15 Февруари, 2016, 20:51:27
от Eltehno
0 Отговора
576 Прегледи
Последна публикация 08 Февруари, 2019, 16:23:30
от studio
0 Отговора
701 Прегледи
Последна публикация 03 Април, 2019, 16:24:11
от blago43
0 Отговора
745 Прегледи
Последна публикация 16 Февруари, 2020, 13:38:19
от blago43

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |