| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електронен брояч  (Прочетена 8944 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Електронен брояч
« Отговор #15 -: 04 Декември, 2018, 08:49:04 »
За датчика- в статията в списанието беше даден и той по спомени. Допълнителна ролка, през която минава лентата. Аз я изнесох в горния ляв ъгъл на машината. Направи я един колега, стругар, който беше голям майстор. Той ми решжеше и ремъци по поръчка от едни гумени муфи, но това е друга работа. Та тази ролка в долния си край имаше залепена алуминиева лентичка по половината си периферия и срещу ролката- два фоторезистора и лампичка. Фоторезисторите улавяха отразената светлина- всеки веднъж на секунда, а последователността на импулсите от тях определяше посоката на броене. Това стана много лесно, не помня да е имало драми с този възел. Изобщо нещата се получиха лесно. По спомени май само с автоматичното спиране трябваше да се понапъна малко.Потърсете тази статия, всичко е вътре в нея. С нещата ит eBay става лесно, но пък някак си творчеството го няма....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #16 -: 04 Декември, 2018, 10:31:06 »
Без датчик няма да стане. Енкодера е вид датчик, може друг вид да съчиниш, но датчик трябва да има. Само с тригер няма как да стане :) Трябва да знаеш кога, на къде и колко се движи лентата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Електронен брояч
« Отговор #17 -: 04 Декември, 2018, 12:27:36 »
Схемата от Филипс. Използват чип МК50398N. Импулсите ги изработват пак на оптичен принцип. На едната снимка ги направих по големи да се видят как ги инвертират. Гледах Ухера, ще го загрозяват тези големите индикатори. На Ухера брояча е малък и е съвместим с дизайна на магнетофона. Из английските форуми имаше проект на такъв цифров брояч, да можеш да си го направиш с малки цифрови индикатори. На един диск бяха залепили два малки магнита, като отгоре над диска имаше две стъклени герконови ампули. От тях получаваха импулсите. Такива герконови ампули ги има в калкулаторите - Елка. Другото, механично превключват с малко ключе, което обръща броенето напред и назад. Но то е съгласувано с посоките  на магнетофона. Ще търся схемата, при нея няма специализиран чип напр. както е на Филипса или някой процесор. Но както Origo ти каза трябва да има датчик, който да брои импулсите.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Електронен брояч
« Отговор #18 -: 04 Декември, 2018, 15:38:09 »
За ампулите се бях сетил и аз . Да ги вкарам като брояч .  А за тригера го мислех като  част  от индикатора  за  реверса .
За  ухера , като го разглеждам сега , Найстина ще ме дойде в повече  един голям индикатор .
Ама , имам и един Кащан , та ще разгледам и него , по подробно .

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Електронен брояч
« Отговор #19 -: 04 Декември, 2018, 15:38:53 »
И аз да се обадя неподготвен,
Посоката лесно може да се опрдели с един D тригер.

На мястото на ключетата съм слагал ротационен енкодер (датчик) от стара мишка с топче. Съпротивленията бяха по 2.2к и използвах ТТЛ-ка 'ТМ2 (7474). Без буфери и кондензатори. Работи, но все пак е добре да ги има. За стойностите - може би ще трябва да се експериментира.
От тук насетне лесно се свързва към реверсивен брояч.
Поздрави.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Електронен брояч
« Отговор #20 -: 04 Декември, 2018, 15:41:29 »
И аз да се обадя неподготвен,
Посоката лесно може да се опрдели с един D тригер.

На мястото на ключетата съм слагал ротационен енкодер (датчик) от стара мишка с топче. Съпротивленията бяха по 2.2к и използвах ТТЛ-ка 'ТМ2 (7474). Без буфери и кондензатори. Работи, но все пак е добре да ги има. За стойностите - може би ще трябва да се експериментира.
От тук насетне лесно се свързва към реверсивен брояч.
Поздрави.
Нещо подобно имам предвид .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #21 -: 04 Декември, 2018, 15:51:59 »
То в случая най-рационалното и компактно решение е да се направи цялата работа с някой микроконтролер. Все пак не е без значение дали ще вкараш вътре платка 20х20 см с купчина логически схеми по нея, или само една малка платчица с микроконтролер управляваща всичко. Но ако нямаш опит с програмиране на микроконтролери очевидно остава само първия вариант.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Електронен брояч
« Отговор #22 -: 04 Декември, 2018, 16:04:38 »
То в случая най-рационалното и компактно решение е да се направи цялата работа с някой микроконтролер. Все пак не е без значение дали ще вкараш вътре платка 20х20 см с купчина логически схеми по нея, или само една малка платчица с микроконтролер управляваща всичко. Но ако нямаш опит с програмиране на микроконтролери очевидно остава само първия вариант.
Не мога в тая свера . Ще го карам по бабешкия начин .  :flag_of_truce:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #23 -: 04 Декември, 2018, 16:13:21 »
Ааа не, той не е бабешки, напротив, иска се голям професионализъм и познаване на нещата от хардуерна гледна точка което е похвално! Просто по-лесно и компактно щеше да стане с контролер, това имам предвид!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Електронен брояч
« Отговор #24 -: 04 Декември, 2018, 16:37:07 »
Ааа не, той не е бабешки, напротив, иска се голям професионализъм и познаване на нещата от хардуерна гледна точка което е похвално! Просто по-лесно и компактно щеше да стане с контролер, това имам предвид!
Знам че ще стане по добро , ама тепърва трябва да се уча . А няма време ..  Аз наричам " бабешки начин" , консервативните  методи на ремонт и конструйране . От преди 20 години .

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Електронен брояч
« Отговор #25 -: 04 Декември, 2018, 18:35:08 »
старо

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Електронен брояч
« Отговор #26 -: 04 Декември, 2018, 19:32:47 »
Здравейте колеги,
Без да задълбаваме в цялата материя и по същество броя импулси е цяло число което винаги е > или = 0 т.е. самата идея един "брояч" да върти на заден ход означава че вашият брояч не работи правилно или хич не е брояч. Последното важи и за механичните броячи, а ако се замислите за магнетофонните ще установите, че или брояча ви не брои реално или изобщо не е предназначен да брои...
Задачата се решава с два брояча, като всеки се пуска от само от група признаци действащи еднозначно (в случая това са копчалъците на магнетофона, движещи лентата в една посока).Физическият брой импулси в такъв случай би бил сумата от числата които всеки брояч е отчел.  Схемотехнически двата брояча не е проблем да имат един дисплей, а какво и ще се вижда на него е задачка за ентусиаста  :D :D :D
Понятието "реверсивен брояч" често е подвеждащо с това че напр. брояча тръгва от 999 ,стига до 000 /импулсите са 1000/, и хората несъзнателно си вадят извода че прилагателното "реверсивен" /англ reverse/ e пред думата брояч точно затова. Всъщност идеята един брояч да се реверсира произхожда ,
от необходимостта за неговото нулиране и повторен старт.
Задачата може да се реши също с един брояч/или група регистри/ и два суматора/един от суматорите ще е изваждащ разбира се.
Друго решение е поставянето на контактни пластинки в механичен брояч, последния обаче ще се наложи да скриете из магнетофона, в полза на новия,
светещ дисплей.
Ако за отчитането на броя импулси ползвате оптронна система и разграфен диск със сектори, на без пари може да намерите такива във всяка компютърна мишка, има ги из флопита.Има и други решения но работата става наистина дебела та чак се чудя дали си струва за един магнетофон
Дори и в NAGRA не съм виждал такова нещо, а тъй като се замислиш NAGRA е летял в космоса и е само той...
Дано съм бил полезен поне с някоя идея :writer: :writer:

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Електронен брояч
« Отговор #27 -: 04 Декември, 2018, 20:15:03 »
Писах, писах и нещо стана.... та потърсете схема на руски дек "ОРБИТА"
Разполагаше с триразреден цифров брояч и схемотехниката беше на схеми ниска степен на интеграция(мисля 561ва серия).
Хубавото на руснаците е че даваха принципни схеми на произведенията си.
Възможно е някой колега да извади от някъде схемите. Само идея...

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Електронен брояч
« Отговор #28 -: 04 Декември, 2018, 20:19:17 »
Цитат
Посоката лесно може да се опрдели с един D тригер.
Всъщност в схемата не D-тригера определя посоката , а ключетата заградени с правоъгълник.
При липса на първичен източник на сигнал дефиниращ "посока", последното става на практика невъзможно без предварително дефиниране.
Смятам че предложението за едно микроконтролерче е най-удачно.
Ще следя темата с интерес, и мисля че тук е момента някой по-запознат с магнетофоните да
разкаже за какво всъщност практически служат броячите им ???

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Електронен брояч
« Отговор #29 -: 04 Декември, 2018, 23:36:23 »
Брояча е полезно нещо . Пример давам .  Правиш запис на една  18 см., ролка  с , да речем 30 песни .  В началото нулираш , и при всяка следваща песничка  , си записваш показанията на брояча . Това , отзад на кутийката . След време искаш да чуеш определена песен - слагаш ролката , нулираш брояча , и превърташ  до цифрите който си записал , за въпросното изпълнение .                      :writer:
« Последна редакция: 04 Декември, 2018, 23:45:15 от радиото »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |