| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема за изработване на високото напрежение за гайгер-мюлерова тръба  (Прочетена 4841 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Здравейте, захванал съм се да правя гайгер-мюлеров брояч, обаче се чудя как да направя преобразувателя за високото напрежение. Мога да си съчиня произволна схема, но мисълта ми е да не откривам топлата вода а да видя как е реализирано във фабричните руски броячи например. Гледам из нета доста любителски конструкции при които концепцията е обратен преобразувател с индуктивност (не с трансформатор) с умножител на напрежение без никаква обратна връзка за стабилизиране на напрежението. Това ми се струва доста несериозно защото характеристиката става толкова мека че напрежението ще се изменя както от броя импулси на тръбата, така и от температурата респективно обратния ток на диодите в умножителя, та затова искам да видя как се реализира преобразувателя във фабричните броячи. Благодаря!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Проста работеща схема,
http://www.masterkit.ru/info/linkshow.php?num=128

Втория е малко по сложен,но за това подробно обяснен :)
http://lib.qrz.ru/book/export/html/5862
15428-1
http://umup.ru/два-сигнализатора-радиоактивности
15430-2
15432-3
15434-4
В гугъла "гейгер счетчик,умножитель напрежения" и ме засипа :) То и аз правя нещо подобно,умножителя силно зависи от тръбата която се ползва.За различно напрежение са :) Пожелавам успех.
« Последна редакция: 01 Юли, 2014, 18:37:14 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Благодаря за информацията, значи нещо с трансформаторче ще е. Ще използвам СБМ-20 дават й 400 волта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Това е добре,тя е сравнително нискиволтова.Опитай с топфкерната от стар Велико Търново 84.Тази която е във филтъра на захранването.Принципно става всякакъв ферит около с магнитна проницаемост 2000.Успех :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Благодаря за информацията, значи нещо с трансформаторче ще е. Ще използвам СБМ-20 дават й 400 волта.

Имам интерес към тези тръби.Някой знае ли от къде мога да си купя?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Един приятел я поръча от някакъв човек. Цитирам цялото писмо което му е изпратил:
Цитат
[email protected]
продава в ebay
"Здравейте,
 
цената от 15.00лв за СБМ-20 е доста добра, сравнена с най-ниската на която продаваме в иБей. 
 
Всички тръбички се проверяват по два пъти, като се монтират на пробата на ДП-5В руски тестер и се тестват с радиационна проба.
 
Ще имам грижата да Ви изпратя 3 броя по Еконт на посочения адрес утре.
 
Поздрави,
Александър"
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Е ако се намери в България ще е по-добре.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не знам, съмнявам се да се намери в България на тая цена. Пиши един мейл на човека.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |