| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китайски LC метър  (Прочетена 21897 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Китайски LC метър
« Отговор #15 -: 26 Април, 2015, 13:51:28 »
Уредът е това:
28836-0

По спецификация:
Measurement Range:
Resistor: 0.5 Ohm ~ 50 MOhm
Capacitor: 30 pF ~ 100 mF
Inductance: 0.01 MH ~ 10 H

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #16 -: 26 Април, 2015, 15:20:36 »
С тези параметри поне за радиоелектрониката е с почти нулева приложимост. Интересни са капацитетите с точност десета от пикофарада и индуктивностите в диапазона на нанохенри, това за цената си вероятно си заслужава, но вече аман от китайски уредчета с посредствени параметри които след няколко години експлоатация отиват на кино и вече нищо не мерят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Китайски LC метър
« Отговор #17 -: 26 Април, 2015, 20:40:53 »
Този е по-неподходящ за радиотехниката, да. Но моя е идеален. Да спре да мери след няколко години се съмнявам - има хубав Атмел-ски процесор и е изработен с хубави детайли. Като не са ти по вкуса не си купуваш.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #18 -: 27 Април, 2015, 18:29:34 »
Аз коментирах този от поста на колегата преди мен. Иначе имам един скапан китайски LC мер със също толкова безумно безсмислени за радиоелектрониката и почти за всичко обхвати, с точност - на око само че не гола платка а си е с кутия като мултицет. След 4-5 години даде дрейф и сега на обхват индуктивност 2милихенри има -5микрохенри офсет.... мани мани. Не бих си купил повече такива, ако ще е нещо, ще си направя, а най-добре да се стегна да видя какво му е станало на RLCZ метъра HP дето ми е подарък и е един огромен ама някой е свързал зареден кондензатор към входа и в момента мери грешно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Китайски LC метър
« Отговор #19 -: 27 Април, 2015, 20:37:15 »
На практика, повечето такива уреди (и аз имам подобен) са на базата на разработения от Markus Frejek т.нар - Транзистомер http://www.mikrocontroller.net/articles/AVR-Transistortester
Другаря немец още преди 5-6 години е направил едно уредче на базата на Atmel
28917-0
което с времето е усъвършенствано до толкова, че братския китайски народ е решил да пробута на цялото човечество в множество негови вариации ;)
На който все пак му се чете първоизточника (на немски) може да метне едно око.
Мнозина успяват да си префлашнат уреда с по-новата версия -> http://www.mikrocontroller.net/svnbrowser/transistortester/ която може да се преправя по свой вкус и мирис (за който умее)

Ето например клипче от един руснак, който обяснява как е нагодил нещата за неговата версия.

/>
Тези дни ако не ме мързи, ще го пробвам и аз :)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китайски LC метър
« Отговор #20 -: 27 Април, 2015, 20:50:02 »
5uH при стойност 2mH не е ли 0,25%? Струва ми се че вече взехме да се вживяваме твърде много! Преди 10 години такова приборче щеше да струва майка си и баща си! На времето ни учеха, че точност от 1% при измерванията си е лабораторен клас! Сега почнахме да се гевезим. Десети от пикофарада....Ай ся. Ква е подединицата, с която се мерят тия капацитети? Нанохенри.... Стига бе. Що не се огледаме, да си видим осраните гащи и да се засрамим. От китайците. Дето не ги брояхме за живи. Сега поголовно изкупуваме бракът им, защото за свестните им стоки нямаме пари. Ама иначе сме сербез! И на какво ли отгоре????
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Китайски LC метър
« Отговор #21 -: 27 Април, 2015, 21:16:15 »
Тук

/>

същия руснак от горното клипче обяснява какви промени е направил (смяна на резистори и модификация на схемата ) за да подобри точността.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #22 -: 27 Април, 2015, 21:17:50 »
Е хайде не ми обяснявай че 5 единици в младшия разряд са нормален дрейф! Освен това обхвата е макс 2 милихенри, т.е. може да мериш 500 микрохенри където вече грешката няма да ти е 0.25 процента. Мен живо ме интересуват стойностите на индуктивността основно в диапазона до 200 микрохенри, та уреда и в този си вид не ми върши никаква работа, а като прибавим към това дрейф 5 единици, ами представяш ли си аз меря 10 микрохенри, дава ми дрейф 5. Искам да кажа че уредчето е далеч от полезно за радиоелектрониката където именно тези стойности ни вълнуват, милихенри и хенри са само в захранванията и то на 50 херца, даже в ключовите захранвания има индуктивности под 100 микрохенри. Не виждам за какво ще ми служи такова. Иначе на Билян уреда в първия пост му видах характеристиките и е доста арно, далеч по-различно и с други обхвати, много по-полезно. Така че като си се засегнал на тема китайци ок, уреда е ок макар че тоя дрейф не е добре, ама обхватите му не ми вършат работа. И ако без дрейфа ми служеше поне ориентировъчно, сега още по-малко ми служи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Китайски LC метър
« Отговор #23 -: 29 Април, 2015, 08:44:30 »
Е хайде не ми обяснявай че 5 единици в младшия разряд са нормален дрейф!

За съжаление си е нормално. И не само при този уред.
Който иска да мери с гарантирана точност части от пикофарад или под 1 микроХенри индуктивност, трябва да се бръкне бая дълбоко в джоба. Това е действителноста, независимо дали ни харесва на нас или не.
Друг е въпроса, на кой каква точност му е необходима...ама темата е дълга... :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен vstoykov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Варна
Re: Китайски LC метър
« Отговор #24 -: 28 Май, 2015, 04:24:24 »
Аз си поръчах LCR-T4 от този търговец в AliExpress. Дойде с голямо закъснение - два месеца и нещо.

Снимки.



Точността е задоволителна. За тези пари - толкова. Става да се провери дали някой кондензатор става или не и приблизително да се измери капацитета, индуктивността, съпротивлението. Някои елементи не ги разпознава коректно - например един тиристор го разпознава като биполярен транзистор, pn транзистор (jfet) го разпознава също като биполярен...

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Китайски LC метър
« Отговор #25 -: 28 Май, 2015, 11:58:51 »
Извинете за моята некомпетентност,но бихте ли дали пример къде в радиоелектрониката е важно кондензаторите да са с точност под 1 пф и индуктивности под 1 мкХн?
0878640251

близо до София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайски LC метър
« Отговор #26 -: 28 Май, 2015, 12:15:44 »
При изработка на трептящи кръгове и филтри в УКВ областта е изключително удобно ако могат да се мерят индуктивности от нанохенри и кондензатори с точност десета от пикофарада, спестява много усилия по „вакраването на схемата в диапазон“. А индуктивности от микрохенри има на много места - като започнем с бобини в трептящи кръгове, и стигнем до ключовите захранвания където много често индуктивностите на намотките на импулсен трансформатор са няколко микро хенри до няколко десетки микрохенри, как ще ги измерим точно ако уреда има дискретност един микрохенри и дрейф 5 микрохенри? Все пак електрониката не е само захранвания на 50 херца където индуктивност от 1 милихенри е „пренебрежимо малка“, но всеки си знае от какво има нужда и си го купува и ползва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
мнения за lc метър
« Отговор #27 -: 05 Юни, 2015, 11:47:42 »
Здравейте,
Харесах си този уред за 25 лева.
Мислите ли, че си заслужава и ще върши ли работа.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: мнения за lc метър
« Отговор #28 -: 05 Юни, 2015, 13:24:42 »
имаше таквиа в продавалника ама не знам как ги е кръстил..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: мнения за lc метър
« Отговор #29 -: 05 Юни, 2015, 13:41:35 »
Подобни уреди бяха обсъждани ТУК.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |