| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лабораторно комбо - захранване и измерване  (Прочетена 12998 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет колеги!
След като си взех LC метъра и го поползвах стил летящ парцал (с 5В адаптор запоен към платката), почти успях да го убия, оставяйки говърху купчина шайби. За щатие АТМЕЛ-а само се ресетна и си тръгна отново. Време беше да спра с глупостите и да го сложа в кутия. Седнах да мисля каква ще да е точно и, разбира се, се вторачих в честотомера, който е в една кутия със захранването за дреболии (1.2-30V@1А + 12V +5V). След като известно време обмислях да ги сложа в малки кутийки с по една литиева клетка с платка зарядно/повишаващо на 5 волта, се отказах и реших да направя нещата както си трябва. Това захранване беше неудобно и нямаше никаква индикация за напрежение/ток/ Беше само един канал и до 1А. Високоволтовото ми захранване пък се мъдреше на дъска и само ме дебнеше да се разсея и да ми вгорчи живота. Тъй като ми се намираше НЧУ в голяма кутия, който беше за архив, измъдрих следната комбинация:
1. ЗАХРАНВАЩ БЛОК - 2х1.2-30В @ 5А (независими) + 2х0-300В @ 30-170мА + 6,3В~ @ 2А

37262-0

Трансформаторът е от Даугава, схемата е обсъжданата по форума - http://www.roehrenkramladen.de/hboexp4/hboexp4.htm

2. ИЗМЕРВАТЕЛЕН БЛОК - честотен брояч, LC метър, генератор на правоъгълници до 200кХц

37264-1

Честотомера е антика на Добрикит а генератора е Елимекс-ки - http://www.elimex.bg/product/38459/kit-k031h-generator-za-pravoagalni-impulsi.html

Програмата за панелите, с която нарисувах това е Front Designer 3.0, преведена на руски. Без регистрация има бедни библиотеки, но те не са важни за панелите. Ако някой я иска да я дърпа от дропа ми - https://www.dropbox.com/s/43166sg42cvu9bz/FrontDesigner_3.0_setup.exe?dl=0 . Накичил съм панелите с дреболии за външен вид, иначе са само отвори и техните очертания.

Принтирах, за да видя как ще стоят на бюрото, помага в амбицирането  :D

37266-2

Ето ги и повечето чаркове, чакам панелни метри 0-300В/0-1А от Чайна. Платките за НН са от Елимекс с LM317. Преработвам ги за LM338, сменям им греца (KBU8G) и им слагам повече капацитет на входа (6800мкф). Платките за БН са без токоограничение (от мързел едно време) и, разбира се, единия IRF840 е опечен от късо. ДОбавям ограничението и ще си поиграя с обхвата му. Трафът е дебел и голям, може да даде и повече в единия канал.

37268-3

При измервателния блок всичко е ясно. Добавям ключе, с което да свързвам генератора към брояча за честотна индикация. Използвам траф за захранване по следната причина (въпреки че имам импулсно идеално за целта) - максималното изходно напрежение на генератора зависи от захранващото, така че искам повечко там - 15 волта. Честотомера е на 12 волта, а LC-то на 5 волта. Така с 3 каскадни стабилизатора ще заградя уредите не само един от друг, но и от мрежата. Малко грубо, но изпитано.

37270-4

Принтирах панелите и пренесох центровете на кръглите отвори и ъглите на правоъгълните на фолиран гетинакс 1мм с дебела игла. Сега чакат дупчене и фрезоване. Не ме хокайте за гетинакса, зная че не е най-доброто, но не ми се обработва нито пластмаса, нито някакъв дебел материал. За целта е достатъчен.  :D

37278-5

37272-6

Това е за сега! Ще снимам и ще поствам развитието на проекта.
Хубав уикенд на всички!!!  :drinks:
Билян
« Последна редакция: 10 Октомври, 2015, 08:48:05 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #1 -: 10 Октомври, 2015, 08:52:55 »
Супер си го замислил! Аз съм взел от чайниците един кит за стабилизиран захранващ блок 0-30V с регулируема токова защита 2mA-3A. Не знам какви са тези стабилизатори от ЕЛИМЕКС, ако проявяваш интерес, ще дам линк за стабилизаторите.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #2 -: 10 Октомври, 2015, 09:00:26 »
Да, видях ги, но 10$ на брой не ми се дават. Никога не ми се е налагало да ограничавам тока, зная че е полезно но не ми трябва. Иначе блоковете са тези - http://www.elimex.bg/product/52146/kit-k036-reguliruem-zahranvasht-blok-1-5-30v-1-5a.html .
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #3 -: 10 Октомври, 2015, 09:19:14 »
 :good: :good: :good: Успех!!!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #4 -: 10 Октомври, 2015, 09:21:59 »
Мерси!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #5 -: 10 Октомври, 2015, 09:30:52 »
Отличен и практичен замисъл. Успех Биляне!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #6 -: 10 Октомври, 2015, 17:25:23 »
Ще станат 2 много хубави и полезни устройства.  :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #7 -: 10 Октомври, 2015, 17:37:04 »
Комбото е перфектен замисъл на чудесно устройство. Желая ти успех. Чакам с нетърпение крайният резултат!!
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #8 -: 10 Октомври, 2015, 18:03:00 »
Добре си го замислил ! И аз имам нещо подобно , но вече втора година не съм го завършил.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #9 -: 11 Октомври, 2015, 10:31:50 »
Аз за това не разчиствам бюрото, докато не приключа проекта. Затрупвам толкова яко, че ми се налага за някоя дреболия да сядам на бюрото с компютъра, където не мога да държа кочина и ден. И така се свършват нещата и не застояват.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #10 -: 16 Октомври, 2015, 13:22:46 »
Здравейте!
Днес захванах проекта. Измерих напреженията на вторичните на трафовете и изрязах първия панел.

37763-0

Това е новото ми фрезерче, ужасно страховито малко нещо. Зверски остро и твърдо. Преди имах тип "царевичка" за керамика, но с него имах проблем - от вибрациите при рязането ми се измъкваше от главата на дремелката. Този си е за метали, като бургийка е и не вибрира толкова силно при страничен натиск. За сметка на това е толкова остър, че може с едно рязко движение да преминеш като през масло през този FR4 материал. Трябва спокойна ръка и бавничко да се работи.

37765-1

37767-2

Въпреки всичко под един определен ъгъл завибрира и тръгна да се измъква, гадинката...с тези обороти няма да е хубаво да изкочи.

37769-3

Уууу, че кеф!

37771-4

37773-5

Кръглите дупки ги правя също с фрезера, свикнал съм. А правоъгълните отвори се "подстригват" до размер съъъвсем нееежно с фрезера. Все едно се рисуват страйпове на спортна кола с тънка четка.
Айде в кутията...

37775-6

И блеем, и се кефим...

37777-7

Разбира се това си е пробно нахвърляне. Понеделник го продължавам и ще снимам пак!
Хубав уикенд, банда!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #11 -: 16 Октомври, 2015, 14:17:42 »
Сега се замислих колко съм смотан... трябваше ПЪРВО да залепя принта и по него да дупча гетинакса!!!  :crazy: И нямам повече гетинакс...  :D Пробвах да го наместя, лепилото ми държи леко известно време. Ама не става, разбира се...  :nea: Ще ида за гетинакс понеделник и ще го карам наобратно - изрязвам по външен контур, принтирам, залепвам, изсъхва и тогава пускам дремела! И режа по отпечатаното. Така ще е много по-точно и ще пасне перфектно. Ма кой да се сети... нищо, поне мастерирах фрезера! Може въобще да не се занимавам с тая хартия, принтирам на гърба на фолио надписите, лъскам медта, лакирам и слагам отпред фолиото... Сега пък и черни панели... :D Ще видим понеделник...
« Последна редакция: 16 Октомври, 2015, 14:25:05 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #12 -: 02 Ноември, 2015, 21:35:47 »
Привет сандъкчии!  :drinks:
Днес се позахванах отново с проекта. След известно заиграване с фрези, текстолит и какви ли не глупости, последвано от очаквано посредствени резултати, раздразнение и изнервяне, направих следното:
1) Заподозрях, че тъпата програма FrontDeisgner 3.0 не е това, което търся всъщност. От нея се експортват само картинки и някакви мистични PLT файлове, които ми излизат като "HP Plotter File" в нета. Тове не беше сериозно. Няма как да е това великата безплатна програма за панели, за която ме светнаха... е, не беше! Програмата която съм търсел е Front Panel Designer! Свалих я и нещата станаха моменталически. Освен това експортнах DXF и SVG, формати широко приемани навсякъде по фирмите за изработка на детайли.

38826-0

2) Престанах да се балбаничкам с тия самоделни панели и реших да си поръчам панелите от неръждаема стомана. Звъннах на любимия ми екип - https://sites.google.com/site/lasertusofiabg/ и им пратих файловете. След 2 дни ми се обадиха за панелите. Резултатът е повече от перфектен - 1.5мм неръждавейка + изрязването - материал и работа за 14 лева общо! Горещо ги препоръчвам!

38828-1

Големия панел трябваше малко да се изпили, за да пасне на кутията. Наложих стария върху него и мацнах с маркер излишното. След това захванах един служебен шмиргел. На една от снимките можете да видите защо е много важно преди да започнете работа с шмиргела, да затегнете здраво носача пред камъка. Моя поддаде и палецът ми отиде в камъка. При тези обороти няма да усетите кога ще ви изяде. Добре че успях да се дръпна, та задълба малко.  :crazy:
Панелът стана супер, добре че има шмиргел, че с пилата цял ден щях да цикля...

38830-2

38832-3

38834-4

38836-5

38838-6

38840-7

Е, голям кеф! Резултатът е съвсем приемлив! Ако не бях драснал големия панел на шмиргела, щеше да е още по-добре, но нека ми виси като обеца на ухото, и за панела, и за пръста. За днес толкоз! Утре започвам да мисля вътрешностите на двете машинки.
Хубава вечер и се пазете! Няма по-важно от това да сме здрави, останалото ще го оправим.
 :hi:
« Последна редакция: 02 Ноември, 2015, 21:41:40 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #13 -: 02 Ноември, 2015, 21:59:40 »
Лепенките ще прикрият кусурите, ако не -може да го полираш с полир паста и кече, всички драскотини ще изчезнат.

А защо не си поръча да ти гравират и  надписите по панелите, за да не се занимаваш с хартия?

Доста добре изглежда за сега   :good:


Аз лично не съм почитател на тия пластмасави кутишляци. Тия алуминиеви панели доста добре биха стояли на кутия от пдч- фурнирована по подходящ начин. Все пак  ти е пред очите .

Замислил съм се и аз да поръчам Един такъв сет от измервателни китчета + генератор... Ще видим дали идеите ми ще се доближат до твоето изпълнение.

Евала, че сподели сайта на фирамата  за лазерно рязане, тъкмо няма да ми се налага да ходя лично дао там :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #14 -: 02 Ноември, 2015, 22:03:34 »
А ПИТАЙ МЕ ЗАЩО!  :D Щото съм заспал заек, дори имам чертежите с надписите. Няма да лепя лепенки, оставям ги така. Надписи не ми трябват, всичките врътки са ми ясни. Малко хардкор метал. Материалът е неръждаема стомана 1.5мм, не е алуминий, освен ако нямаш пред вид цвят. И аз не ги обичам, но не мисля че поръчката на метални кутии ще отива на цялостно евтиното изпълнение. Практически няма нужда, и с тези става.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |