| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лабораторно комбо - захранване и измерване  (Прочетена 12964 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #15 -: 02 Ноември, 2015, 22:13:20 »
Еми щото е версия 1.0  :D

Следващите ще са друга бира и така...

Аз ползвам за алумин ,неръждавейка и тн бели метали полир паста на Ампида бяла  супер евтина.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #16 -: 02 Ноември, 2015, 22:28:22 »
 :good: :good: :good: Честно, завиждам ти на мерака и ентусиазма!!!   :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #17 -: 02 Ноември, 2015, 22:42:40 »
 :drinks:  :hi:
Толкова грешни пари се изсипват за апаратура по магазините, че си е направо срам да дам стотици левове за захранвания, още толкова за брояч и LC метър. А всичко, което ще купя е от Китай и до мен достига с 500% надценка. Всичките схеми са изпробвани, частите са евтини, грехота е да не си го направя сам. Нали за това сме любители! Да, няма да е лъснато, няма да пиука и да се свързва с компютър, няма да е марка "Бързоварка", но ще си върши работата и всеки ден ще ми напомня и ще ме кефи. Освен това захранване ВН и НН в една кутия НЯМА НА ПАЗАРА. А да не говорим колко струват ВН захранванията по принцип. Всеки може да повтори, да подобри и да модифицира тези мои конструкции, за това качвам толкова снимки. Никой не може да ни спре да се обурудваме прекрасно за любителски и не толкоз любителски цели и то без да кешим болни суми на прекупвачите. Да живее хобито!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #18 -: 03 Ноември, 2015, 15:42:49 »
Проектът продължава и днес.
Първо наредих основната карантия в захранващия блок, за да реша как ще пасне всичко. Е, така пасна:

38935-0

В дясно долу ще застанат платките на НН стабилизаторите, захванати за радиатора, който ще стърчи навън. Ето ги и старите стабилизатори:

38937-1

От тях трябва да се махнат грец (за 2А), филтърен електролит (пълна скръб), тример за настройка, конектори и резистор R1, който тук е 240 ома, нужен е 120 ома и по-мощничък няма да е зле. Като добавим останалите елементи като 10 микрофарада между пина за настройка и земя и двата обратни диода, схемата става класическа отвсякъде. Разпоих ненужното, напоих новото, усилих пистите (не много, защото 338 дава 5А само при една разлика между входното и изходното, иначе са по-малко. аз така и така 5А надали ще ползвам, нека има резерв). Резултат:

38939-2

38941-3

38943-4

Наредих чарковете по радиатора, за да пробвам дали пасват. След кратък размисъл реших да пробвам да пробия радиатора с фрезера, а не с бормашината. В това има резон, но машинката е слаба и се зачудих какво ще стане. Е, отне му 4 секунди да изяде 6мм алуминий! Направо кърти това нещо... Ето и резултатът.

38945-5

38947-6

38949-7

Това е за днес, много работа и малко свободно време, иначе щях да съм свършил и модификациите по високото напрежение...  :)

Хубава вечер на всички!
 :hi:
« Последна редакция: 03 Ноември, 2015, 15:48:40 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #19 -: 04 Ноември, 2015, 15:46:27 »
Здравейте!
И днес не успях да свърша много, но пък си улових една грешка. По наблюдателните от вас може да са забелязали, че не бях сложил изолационни подложки под 338-ците. Така двуканално захранване не се прави и първия ми опит да свържа каналите последователно щеше да ми го докаже  :D
И така:

39026-0

На горната снимка може да видите част от токоограничаващата верига за ВН, напоена директно на конекторите. По този начин ще върна само един проводник допълнително наобратно към платката, където ще го чака биполярния транзистор с базовия си резистор. Колкото по-малко жици в тези вериги, толкова по-добре.  Два проводника ще довършат веригата за регулиране на напрежението. Ако някой се чуди какви са тия потенциометри - стерео за баланс, с премахната средна точка на задържане. Такива имаше. Тъкмо ще имам резервна система, ако някой ден нагорят, само премествам жиците на долния ред и готово  8)

39028-1

Тук може да видите готовия стабилизиращ блок НН, опроводен и снабден с изолационни подложки. Два двупроводни кабела ще затворят веригата до потенциометрите за регулиране на напрежението на предния панел, където потенциометрите за груба и фина настройка са последователно.

Друго нещо, което може да сте забелязали - на панела на измервателния блок липсва изолация на клемите за измерване на L и C. За свързване на елементи към LC метъра използвам руски клипс клеми, които трябва да бъдат изолирани от панела (...не, въпреки че едната клема е на маса в метъра, тя НЕ може да се свърже за панела!). Това ще постигна с две двойки изолационни шайби като тези за стабилизаторите, една отпред и една отзад, но за това по-натам. Добре, че съм зарит с гръмнали АТХ захранвания - шайби и подложки на корем!

Хубав ден на всички!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #20 -: 04 Ноември, 2015, 16:35:48 »
Предвид тази статия: http://sound.westhost.com/heatsinks.htm
и получената нееднократно стойност на термичното съпротивление за китайски силиконизирани подложки от около 2 oC / W и твои желани параметри (2х1.2-30В @ 5А) бих напомнил, че ще имаш температурни проблеми при много по-нисък изходен ток от желания.

Разпредели излъчващите топлина елементи на 1. с паралелно включване на няколко такива, 2. с допълнителни транзистори, 3 с превключване на входното напрежение или 3. с по-ниски изходни данни (напр. изходен ток). Ако има външна вентилация, то тя ще помогне, но няма да реши напълно задачата: термичното съпротивление кристал-корпус-сил. подложка-въздух в случая е много завишено.

Ако изправителят се използва рядко на макс все пак тествай температурния режим на всичко преди да влезе в кутията.

С LM337T имам горчив опит и съм ги изключил напълно за експлоатация занапред  :crazy:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #21 -: 04 Ноември, 2015, 20:28:41 »
Да, всичко това ми е ясно. Да кажем, че и 317 ми вършеше работа за 99% от случаите. Това с 338-цата е само резерв, то и трафа не е за 10А общо, нищо че изглежда дебел. Да кажем по 2А на канал ме удовлетворяват напълно, повече само за кратко и нарядко. По принцип и аз не бих използвал интегрален вариант за голям ток, има прекрасни мосфети за целта, но искам простота и ниска цена, лесна повторяемост.
Страхотна статия на Род, както винаги!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #22 -: 04 Ноември, 2015, 21:57:53 »
Туку-що се усетих още нещо. Измервателните модули имат обща маса между захранването и измервателната част. За ВН захранването това не е проблем, там масата на двата канала е обща. Обаче за НН частта става проблем. Ако не се лъжа някъде ми се търкаля малко трафче за 18 волта с две отделни вторични намотки. От тях ще се получат към 25 волта в еднополупериоден режим на изправяне.  За частта ВН има намотка от големия траф 5.5VAC, от която ще изправя за двата метъра. Метърчетата имат стабилизатори и поемат до 30 волта захранващо.
Подводни камъни има в рекатаааа....
« Последна редакция: 04 Ноември, 2015, 22:05:30 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #23 -: 05 Ноември, 2015, 15:36:12 »
Ето малко снимки и от днес. Монтирах НН модула на задния панел, довърших веригите за токовото ограничение на ВН и налепих изправителите за измервателните модули.

39084-0

Монтирах и мрежово гнездо комплект с X и Y кондензатори. Закрепих го с огъване на ламарината, бая е твърда и държи железно. И без това няма да му се маха кабела често. Малко е тъпо, но не ми се местеха кондензаторите на друго гнездо. Ето и панела отзад.

39086-1

Трафче на ANG с две отделни намотки по 18 волта, по един диод и кондери 1000 микро/100 нано. Достатъчно за целта.

39088-2

На платката се виждат добавени транзистори ВС547С и по един резистор 1 килоом.

39090-3

Изправителят за захранване на ВН измервателните модули налепих направо върху трансформатора към отоплителната за кенотрона. Сега нещата изглеждат примерно така:

39092-4

Утре продължавам!
Хубава вечер, майстори!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #24 -: 06 Ноември, 2015, 14:36:24 »
От днес опроводен преден панел (без връзките за управление на ВН и захранващите на НН метрите):

39143-0

39147-1

39145-2

 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #25 -: 11 Ноември, 2015, 12:27:19 »
Привет сандъкчии!
Днес най-накрая подкарах захранващия блок! Имах няколко грешки по връзките (разбира се...), смених един потенциометър, повтарях спойки по модулите и смених единия модул, който излезе дефектен. Човекът реагира бързо и го подмени без доплащане, въпреки че бях срязал едното кабелче. Самите модули не са нито много точни, нито много линейни в грешката, т.е. при различни напрежения и токове дават различно отклонение, но не е много, така че минават метър и няма да ги махам. Имам някаква грижа с единия ВН стабилизатор, но ще се оправям с него по-нататък, сега се захващам с измервателния блок.
НН ми идва 22.6 волта максимум, единия канал на ВН вдига над 300 волта, другия до към 255. Явно руските ценери са бая различни и ще си поиграя да ги подбирам. Ето и няколко снимки!
Може някой от вас да се хване за главата и да забие пръст в тънките жички по ВН. Освен по две на метърчетата (които са маркирани до 300 волта изолация), останалите тънки жички в кутията са от военни кабели и са страхотни! Имат бая сечение за външния си размер, маркирани са 500 волта номинал и имат много здрава изолация.

39453-0

39455-1

39457-2

39459-3

Поздрави на всички, очаквайте снимки от измервателния блок и новости около захранващия.
 :drinks: :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #26 -: 11 Ноември, 2015, 12:32:27 »
Супер е станал.  :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #27 -: 11 Ноември, 2015, 12:49:51 »
Да, на вид, ама сякаш има призрак в него... ВН прави много странен бъг и трябва да се боря с него да го отстранявам. Десния канал вдига напрежение на празен ход, обаче под товар кляка до 5-6 волта и това е. Нещо транзистора на токоограничението май играе, беше си наред преди него. Освен това здравия канал прави нещо странно - закачам товар, и почвам да вгидам напрежението, Вдига си се, расте си тока и като удари токоокграничението (тридесет и няколко милиампера) всичко замръзва и не можеш да го увеличиш повече. Това хубаво, така и трябва. Обаче като почна да вдигам токоограничението, става много странно - до към стотина милиампера се вдига, расте и напрежението с него разбира се, и в един момент всичко литва, токът скача до 800 милиампера (не знам с тоя траф дали може такова нещо въобще!) напрежението и то горе и милиамперметъра на ДРУГИЯ КАНАЛ започва да показва ток!
Има някаква взаимовръзка, но още не я долавям... Докато ми беше навън захранването и нямаше токоограничение и метри си бачкаше идеално стабилно, разбира се до определен ток.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #28 -: 11 Ноември, 2015, 13:07:31 »
Цитат
става много странно - до към стотина милиампера се вдига, расте и напрежението с него разбира се

Според мен не би трябвало да расте и напрежението ако е стабилизиран токоизправител (не съм поглеждал конкретната схема, така че може и да греша :) )

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лабораторно комбо - захранване и измерване
« Отговор #29 -: 11 Ноември, 2015, 13:11:49 »
39461-0

Напрежението върху товара да не расте, като расте тока през него? А сега, хванахме Ом по бели гащи!  :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |