| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Почистване на механични контакти  (Прочетена 2136 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги. Имам следния проблем:
 Понякога след почистване на вълновите превключватели (ротационни - довоенни или по-късни, както и клавишни - без значение) радиото работи добре, но след известно време - 2-3 седмици или много повече понякога влошава контакта и за да заработи на определен обхват трябва да превключвам многократно. Пробвал съм с различни контактни спрейове, последно и с Вюрт - добра марка по принцип, но този проблем ми се получи и с него при последното радио. Пръскам обилно с многократно превключване докато е влажно....

Та въпросът ми е дали има единно мнение сред по-опитните майстори кой е правилния начин за почистване, правилния спрей...?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #1 -: 31 Март, 2018, 16:30:23 »
Лъскане до блясък с гумичка (камцеларска). Отмиване с етанол. Подсушаване с въздух. Смазване с фина смазка за контакти. Някога имаше руска, на животинска основа. Сега ще трябва да се ползва топена мас. ;)
73 de LZ2VL

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #2 -: 31 Март, 2018, 16:40:34 »
Напръскване с Меглио и разшракване. После намазване с вазелин изваден от херметичен руски конд. МБГО, МБГЧ...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #3 -: 31 Март, 2018, 17:52:47 »
Варианти много, но моето мнение е че ако винаги след почистване, смазване и престой ефекта изчезва, най-вероятно става дума за износено сребърно покритие на контактните повърхности.
Истината е че за да работят надеждно тези превключватели те се нуждаят от сребърното си покритие. Ако дълго са работили на сухо покритието вероятно е износено и отдолу се е оголил месинга или от каквото са направени пластините, който на въздуха се окислява и възпрепятства надеждния контакт. Какво ли не съм пробвал като метод за смазване след почистване, нищо не дава трайни резултати. Остава или редовно почистване и смазване, или пълно разглобяване и прекарване през електрохимичен процес на посребряване и после редовно смазване, за да не се стига до там да трие на сухо и да се износи среброто пак.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #4 -: 31 Март, 2018, 20:34:25 »
Ориго, а ти с какво почистваш и с какво смазваш? Технически вазелин добре ли е?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #5 -: 01 Април, 2018, 11:24:07 »
Мисля че е добре!
Обикновено напоследък почиствам когато имам достъп до повърхностите с гумичка за триене на молив, когато трябва да се пъхне между два контакта на малко разстояние изрязвам тънка лентичка от гумичката и я пъхам между контактите. След тази процедура сглабям превключвателя и го омокрям с газ за лампи (осветителна газ) и правя серия от превключвания. Когато превключвателя е омокрен с газта се чувства как има по-голямо съпротивление при превключване, което се надявам да има и допълнителен почистващ ефект. След няколко дни газта се изпарява и смазвам с моторно масло 15W40 (такова имам но и по-рядко е още по-добре) и така. В случаи на невъзможност да разглобя превключвателя само поливам с газ, превключвам многократно и след това маслото. Имам също добри впечатления от напръскване с WD40 и последващи многократни превключвания, дори без смазване след това.
Пробвал съм смазване с глицерол, резултата като че е добър но съм го правил само веднъж и не съм сигурен в резултатите. И много се пазя от контактни спрейове. Имах един полски купен от Елимекс който се оказа че след напръскване буквално разяжда контактните пластини, остава една грозна повърхност без никакво покритие, кой знае какво са сложили вътре, че и остава някакво гъсто покритие от парафин, което много често дори се опитва да наруши механичния контакт между пластините. Та така...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #6 -: 01 Април, 2018, 12:36:46 »
С "WD-40", не е ли добър вариант?

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #7 -: 01 Април, 2018, 13:28:51 »
Не знам кой е най-добрият вариант, но като че ли с гумичка и после WD40 съм имал най-малки ядове?
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #8 -: 01 Април, 2018, 13:48:54 »
Да, WD-40 е добър вариант действително! Той съдържа вътре повечето необходими съставки и имам добри впечатления от него. Но както казах и преди, ако е износено покритието на контактните повърхности, нито един от методите няма да даде добри резултати за дълго време.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #9 -: 01 Април, 2018, 15:03:03 »
WD-40 няма абсолютно нищо общо с електрониката. Плюнката също има много съставки... ;)
73 de LZ2VL

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #10 -: 01 Април, 2018, 15:14:57 »
Това пише на флакона на WD-40  :) :
1
Отблъсква влагата
WD-40 отблъсква бързо влагата от електрическите и електронни вериги и възстановява контактите, предотвратявайки къси съединения. WD-40 не е електропроводим, следователно е безопасен за потребителя.
2
Смазва
Една от съставките на WD-40 е активна и постоянна смазка. Това прави продукта изключително ефикасен при малки механизми, които не търпят гъсти смазки. В допълнение, WD-40 не съдържа силикон, което предотвратява натрупването на прах и мръсотия.
3
Предпазва
WD-40 образува филм, осигуряващ защита от вода и влага и от разяждащите им ефекти. Ефикасна защита дори при най-екстремни условия, превантивна и дълготрайна.
4
Почиства
WD-40 прониква под мръсотията и я премахва, без да оставя корозивни агенти. По този начин се премахват следите от смазка, асфалт и лепило. WD-40 може да се прилага върху всички метални и пластмасови повърхности.
5
Освобождава
WD-40 прониква и освобождава ръждясали, клеясали или замръзнали механични части. Силното прилепване на WD-40 към метала и последващите му смазителни свойства осигуряват нормална работа на освободените части.
6
Опасен продукт
ОПАСНО! Изключително запалим аерозол. Флакон под налягане: може да предизвика експлозия при нагряване. Предизвиква дразнене на кожата. Токсичен за водните организми, с дълготраен вреден ефект. Предизвиква сериозно дразнене на очите. Може да предизвика сънливост или световъртеж.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #11 -: 01 Април, 2018, 16:35:04 »
   И аз мислех, че WD40 e само за механика, но явно не е така.

   Докато очаквах вашите отговори по темата аз също четох други източници. Ще споделя част от диалог в немски форум в тема на един от най-добрите реставратори, който пише там. Темата е за реставриране на топ модела на Saba Freiburg Automatic 3DS.

http://saba-forum.dl2jas.com/index.php/Thread/3664-Freiburg-Automatic-3DS-Restaurationsbericht/?pageNo=8

Който желае да види що е истинска реставрация между другото, може да разгледа цялата тема, дори само снимките ще са от голяма полза. Темата е с 590 поста и много снимки.

Стр. 8

- В някои случаи за почистване можете също да ползвате ултразвукова вана и да използвате изопропанол. Изопропанол се намира в аптеката, 1 литър струва около 7 евро. Това ще отстрани добре никотина и мазнините. Изопропанолът е доста безвреден чист (алкохол), който много рядко атакува материали. Обърнете внимание, той трябва да бъде версия с приблизително 100%. Този за медицински цели обикновено е 70%, а останалото е вода.

-   Моят "личен микс" като ултразвукова почистваща течност е от около 95% дестилирана вода, около 5% изопропанол плюс един изстрел (впръскване)* на обезмаслител. Имам много добри резултати с това.

- След 20 минути ултразвукова баня контактните плъзгачи в края на краищата отново са чисти и годни. (Става дума за клавишните превключватели на вълновите обхвати)


-   С фина гума за почистване на стъкло можете също така да направите това внимателно, "да изтриете" САМО в надлъжната посока и да внимавате да не се надраска сребърния слой. По-добре е фина кожа (гюдерия), напоена с Kontakt 60 или Kontakt 61 (При 60 след това изплакнете отново).

-   Kontakt 60 яде материала.
Kontakt 61 защитава и смазва, но не е агресивен. В допълнение, тя е изрично предназначена за „живи контакти” (каквото и да значи това)???


   - Обикновено триенето на "метал върху метал" без смазване не е добро. Освен ако, разбира се, металите не са предназначени за тази цел, както при синтерованите бронзови лагери.
Но ако нито един от самите метали "не смазва", за да се избегне излишното износване  използвайте чиста смазка. (авторът визира това, снимката е малко по-назад)


Край на цитатите. Преводът е мой с помощта на Гугъл, който иска и може да си чете оригиналния текст за по-сигурно.
* Текстът в червено са мои коментари или пояснения
« Последна редакция: 01 Април, 2018, 16:51:56 от dinev66 »

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #12 -: 01 Април, 2018, 16:45:03 »
Изопропанолът е отровен! Едва ли се продава в аптеката. За медицински цели се ползват етанол и екстракционен бензин.
73 de LZ2VL

Активен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #13 -: 01 Април, 2018, 16:56:08 »
Ползвам често WD-40, оправя пращящи потенциометри. Някой път за години, някой път за месец - два.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Почистване на механични контакти
« Отговор #14 -: 01 Април, 2018, 18:15:10 »
Ползвам този спрей на Philips 390CCS contact cleaner. Мнението ми е от около 9-10г. По добре е като цяло от WD-40. Разтваря окисите, почиства посребрените контакти. Остава и омазняващ слой. Пробвал съм го и на контактните пластини в капачките на делката по колите, издържа на високоволтови искри. Проблем е ,че са го спрели от производство, имало вредни съставки в него за човека. Все още се намира в продажба.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |