Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Pichaga933 в 01 Март, 2015, 13:56:53

Титла: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: Pichaga933 в 01 Март, 2015, 13:56:53
Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки

[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: Pichaga933 в 01 Март, 2015, 13:59:07
Още Снимки:


Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: Pichaga933 в 01 Март, 2015, 14:00:49
Още схемни:
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: origo в 01 Март, 2015, 14:10:30
Браво, чудесен екземпляр и рядък. Но макар и западно грамофонното шаси ми изглежда нисък клас... поне дали е с магнитна доза?
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: Pichaga933 в 01 Март, 2015, 14:21:35
Питай бенгата, и 2-те янтри са негови вече. Другата беше с Филипс грамофонно шаси.

тука пишат, че е с керамична доза, каквото и да означава това:

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=554528
Цитат
The two pole motor in the 1025 generates a basic motor vibration frequency of around 60Hz while the more expensive AT6 and AT60 and others with four pole motors have a basic motor vibration frequency of under 30Hz. The two-pole motor units aren't really suitable for a hi-fi system with even mediocre bass response. Also the arm on the 1025 isn't as well balanced and as easy to adjust for tracking weight as the more expensive Autoslim-chassis Garrards. It probably has a ceramic cartridge, which wouldn't be a hi-fi cartridge like a typical magnetic (and the two-pole motor may cause hum in a magnetic cartridge).

The Garrard 1025 was intended for use in low-cost phonographs and such.
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: origo в 01 Март, 2015, 16:26:19
Ами керамична значи пиезо, малко по-добре от пиезокристалните - използва керамика с пиезо свойства. Такива са дозите на всички ширпотребни грамофони. Предимството им е че са с високоомен изход (съгласува се добре с лампово стъпало) и имат високо ниво на изходния сигнал - около 1 волт, за разлика от магнитните които имат изходно ниво от 4 до 10 миливолта. Освен това пиезо дозите (общо понятие за керамични и кристални) имат друго предимство за ниския клас техника от онова време - имат по-равна АЧХ в областта на ниските честоти затова не им е необходима RIAA корекция а само по-проста корекция на високите честоти. Проблема на тези дози като цяло е това че пиезокристалите са с малка гъвкавост и винаги окачването на иглата на такива дози е по-твърдо от което следва и че работят с по-голям натиск. Има проблеми с възпроизвеждането на много ниски честоти под 100 херца, както и на високи, над 10к. Като цяло са си по-нисък клас, НО много зависи и кой произвежда дозата, преди години набарах по 4 лева парчето едни страхотни пиезо дози Панасоник EPC09STAD монтирам такива на разните соц машини като им се скапе оригиналната доза, макар че те са със захващане 1/2 инч с модификации се монтират почти на всичко, е тия дози какъв звук вадят в сравнение с руските и чешките пиезо, просто не е истина, прилагам RAR архив със откъси записани с такава доза, не е Hi-End но определено е на светлинни години пред соц дозите. После прилагам и откъс на същата песен от същата плоча с Shure m92е на тунингованата ми Унитра G602.
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: сашо в 05 Март, 2015, 07:03:23
 :empathy2:
вокалите са по-реалистични с пиезото  :crazy:
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: ditronix в 09 Март, 2015, 12:48:19
Независимо с каква доза се просвирва една плоча, RIAA коректорът си е необходим. Друг въпрос вече е кой как натъманява нивата без него, за да чува прилично. Щом записът е направен с RIAA корекция, ако трябва да се възпроизвежда 1:1 с оригинала, няма как да стане без коректор. По-ниската чувствителност на пиезодозите налага и по-големия натиск върху плочите. Това води пък до по-бързото им "износване", увеличаване на шумовете и изобщо влошаване на качеството на записите с течение на времето поради механичното износване на носителите. Леката и високоподвижна конструкция на следващото поколение дози-магнитните- позволява натискът да се свали до и под 1 грам, което в пъти намалява износването на плочите, подобрява възпроизвеждането във всеки един аспект, но пък в същото време изисква и много по-прецизно водене и баланс  на рамото, респективно на иглата в звуковата бразда. Което с развитието на технологиите е ставало все по-лесно решаван проблем. Особено от някои фирми. Спомням си снимка в руското радио на един модел DUAL, мисля 1229, който бе закрепен в устройство, позволяващо да бъде въртян в три оси произволно, докато просвирва плоча! И все още се чудя как е било постигнато това. Явно всеки проблем е решим, ако някой се заеме с него...
Титла: Re: Радиошкаф Янтра със западно грамофонно шаси Garrard - снимки
Публикувано от: origo в 09 Март, 2015, 13:27:43
Съгласен съм че RIAA корекцията е необходима винаги но имай предвид че амплитудно честотните характеристики на различните типове дози са доста различни, с което следва и че при просвирване сумарната АЧХ на дозата + корекцията в предусилвателя трябва да отговарят на стандартната RIAA крива. Точно тук идва работата че магнитната доза по своя принцип на действие (то си идва от физиката) има по-голяма амплитуда на изходното напрежение за високи честоти и по-малка амплитуда за ниските честоти. Пиезо дозите пък са горе-долу обратната версия - когато са натоварени с безкрайно висок импеданс те имат равна АЧХ в областта на ниските честоти почти до постоянен ток, но сериозен спад в областта на високите честоти заради собствения капацитет на пиезо елементите им (те по своя характер са си кондензатори). Затова амплитудно-честотните характеристики на предусилвателя за пиезо доза и магнитна доза се различават. Като за пиезо дозата не се прави точно RIAA корекция а друг тип по-проста корекция. Съществува един интересен вариант за който бях чел статия в някакво старо българско списание или книга според която когато пиезо дозата се натовари със съпротивление от порядъка на 1-5килоома в зависимост от дозата, характеристиката й и изходното ниво стават много близки до тези на магнитна доза и е възможна употребата на стандартен предусилвател с RIAA корекция, като по този начин се постига високо качество на възпроизвеждане. Това никога не съм го пробвал, но ще стане в близко бъдеще, то просто си е интересно така или иначе добре звучащия Панасоник, колко по-добре може да зазвучи, или това са си само менти. А ето и въпросната статия:
[attach=1]