| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема на импулсно захранване от Правец 8х  (Прочетена 7233 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #30 -: 09 Януари, 2022, 10:34:08 »
Аз поръчах едно RT-65B от магазина на колегата NKK. Мисля че ще стане.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #31 -: 09 Януари, 2022, 17:09:02 »
Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!

Защо е този ценер? Имаш ли представа какво точно правиш?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #32 -: 09 Януари, 2022, 19:31:45 »
Защо е този ценер? Имаш ли представа какво точно правиш?
Ами какво да прави човека - стабилизира с ценера!  :D :D :D

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #33 -: 10 Януари, 2022, 06:38:27 »
Ами какво да прави човека - стабилизира с ценера!  :D :D :D

Логично, нали! Ама, никак не е смешно...
Все пак, нека видим какво точно е направил, дали не е нещо друго, а не това, което си мислим.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #34 -: 11 Януари, 2022, 20:51:14 »
Обяснявам стореното!!!
Модерните атх-захранващи блокове,дават 3.3 волта които не са нужни за Правец8.За това реших да махна елементите които ги създават!Просто разпоих ненужните части.
За да бъде стабилно и да работи самото захранване първичната му част взема информация /обратна връзка/чрез галванично разделящ оптрон от изходните напрежения.По този начин ги следи да са точни.Когато аз премахнах елементитне които правят 3.3 волта захранването спря!
За да го излъжа да тръгне отново съборих част от петте волта на 3.3 с резистор и ценер към маса!Колкото обратната влъзка да си мисли,че ги има!Съответно захранването тръгна коректно.
След това сформирах -5 волта с един стабилизатор за отрицателно напрежение-7905 като на входа му подадох-12 волта дадени фабрично от самото захранване.
Запоих кабели с куплунг за Правец.
Просто 3.3 волта не ми трябваха и ме дразнеха и ги премахнах-това е.Захранването ще си работи и без тази намеса, просто кабелите за 3.3 волта ще останат неизползувани!Но мен ма дразнеха и го подкарах без тях.
« Последна редакция: 11 Януари, 2022, 20:59:50 от lopesbroko »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #35 -: 11 Януари, 2022, 21:23:19 »
Просто е трябвало да направиш делител с резистори от 5в. Като си сложил ценер си премахнал обратната връзка, ако нещо стане с 5те в., ШИМът няма да реагита, защото на входа за ОВ си подал стабилно напрежение, което не зависи от изходното!!!
Дори още по-лошо, това напрежение от ценера по всяка вероятност не е температурно стабилно, и това ще доведе до промяна на всичките ти напрежения в зависимост от градусите!
« Последна редакция: 11 Януари, 2022, 21:32:42 от styrshel »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #36 -: 11 Януари, 2022, 21:51:04 »
Цитат
Просто 3.3 волта не ми трябваха и ме дразнеха и ги премахнах-това е.Захранването ще си работи и без тази намеса...

Колегата styrshel ти е обяснил точно какво си натворил и ти е подсказал най-правилното решение с делител от изхода за 5 волта защото дори и да го беше оставил с 3,3-те волта, резултата пак щеше да е същият - липса на обратна връзка.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #37 -: 12 Януари, 2022, 07:25:30 »
Сега, нямам реална представа какво си направил. Какво си направил и какво си мислиш, че си направил, са две отделни неща. По принцип, в повечето захранвания обратната връзка следи само 5В и 12В, като тежестта на 5те е значително по-голяма. Вероятно не си променил нищо по обратната връзка, особено щом захранването още работи.
 В захранването има една схема, която наричат 'Волтич Монитор'. Нейната задача е да следи дали напреженията са в зададения толеранс, реализирана е със специализиран чип или с няколко компаратора, свързани каато прозоречен компаратор за всяко от следените напрежения. Тази схема издава сигнала 'Пауър Гууд', като понякога този сигнал е обвързан и с функцията да спре захранването, ако напреженията са извън толеранса... Мога да предположа, че с резистора и ценера си излъгал волтич монитора, ако е това, направил си добре, така всичко е наред.
 Ако, обаче, обратната връзка на захранването по напрежение наистина е зависела от 3.3В и там си сложил ценер, тогава си направил велика глупост. По принцип, обратната връзка трябва да знае колко е напрежението на изхода за да вземе мерки - ако е ниско - да увеличи коефициента на запълване и обратно - ако е високо - да го намали. Това е елементарно обяснение, реално е по-сложно, но в момента не ти трябва повече... Ако там сложиш ценер, това би объркало сметките. Би могъл да те спаси фактът, че обратната връзка следи повече от едно напрежение и примерно следенето на 5те волта може да е с достатъчна тежест в схемата.
Ако покажеш снимки от двете страни на платката, може да се види как стоят нещата реално, така само си говорим.

От доста време се занимавам с ремонт на силова електроника, като съм бил шеф на сервиз на две фирми за ремонт на медицинска апаратура. Занимавал съм се с подбор на кадри за сервиз, провеждал съм интервюта и смея да твърдя, че имам сериозни наблюдения... Хората, които разбират от компютри, много рядко имат представа от това, как работи хардуерът. Разбират обикновено само софтуерната страна.  Затова, бих посъветвал пишещите в този раздел да създават теми за ремонт на захранвания, монитори и подобни на тях в раздела за ремонт на телевизори, защото там четат хората, които реално разбират от тези неща...

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #38 -: 12 Януари, 2022, 20:36:11 »
Пауър-гут го има още в ат-захранващите блокове,даже някой дъна си го търсят. :) :) :)

« Последна редакция: 12 Януари, 2022, 20:42:52 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #39 -: 12 Януари, 2022, 20:38:08 »
Правилно,следи се най строго 5-те волта,от обратната връзка!НЕЯ НЕ СЪМ Я ПИПАЛ.При този модел схема която преработих ,захранването гледа дали ги има или не тези 3.3 волта, така,че не съм направил глупост с ценера,можеше и резистор да сложа към маса вместо ценер.Пробвах и с резистор стартира.Много захранващи блокове съм ремонтирал през годините и съм наясно с импулсните захранвания!Даже с оптрон на всяко изходно напрежение и какви ли не.Имам сервиз за телевизори-електроника от 90-те години още , и също работя като инж-медецински и хемодиалидни апарати в МБАЛ-Добрич.
Виждал съм и съм оправял захранвания от-до.В хемодиализни апарани имам по 1000 вата захранване дето всичко се следи с процесорни монитори на изходите,не от мижави компаратори като в китайските компютърни захр. Или с едно 431 няколко резистора и опртон както са ефтените варианти.
« Последна редакция: 12 Януари, 2022, 21:00:07 от lopesbroko »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #40 -: 12 Януари, 2022, 22:34:25 »
Поздрави от мен (Невен Бекриев) Коста от Добимед!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #41 -: 14 Януари, 2022, 17:40:18 »
Аз съм страшно доволен от преминаването към импулсно RT-65B на моя Правец 82. Пасна в кутията на старото сякаш е проектирано за него и като се затвори алуминиевия капак изобщо не личи че нещо е сменяно.

Иначе КПД-то на захранването се вдигна от 39% на 68%. Сега при пълни слотове компютъра харчи само 25W, а преди беше 45W и след 15-20 минути можех да пържа яйца върху него. Също няма вече люлеене на картината когато монитора e отгоре и кадровата честота не е 50 Hz.

Също не е нужен допълнителен 7905 стабилизатор и подложка за него, тъй като могат да се вземат от старото.

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #42 -: 15 Януари, 2022, 16:28:27 »
Супер е станало!!! А -5В как получихте от захранването?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #43 -: 15 Януари, 2022, 19:59:33 »
Вземам го от -12V и го прекарвам през 7905. (Вижда се на долната снимка завъртян на лявата стена на захранването върху бялата порцелановата подложка.)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #44 -: 26 Януари, 2022, 20:42:22 »
на 2-ра страница като говорите за тези ... потенциално опасните стари захранвания ,кои точно захранвания се има вредвид
тези с "черните кутии" със снимка на което почва темата или и тези на които слагам снимка сега ?

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |