| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Управление на слънчев колектор  (Прочетена 2075 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Управление на слънчев колектор
« -: 28 Октомври, 2016, 22:22:06 »
Пред седмица приключих "отоплителния" сезон с източване водата на колектора . Той е панелен тип 1,8 кв. м. и през зимата не върши работа . През летния сезон грее 150 литров бойлер със серпентина и водата стига за двама души ,  даже хазайката пере. Миналата година бях вързал електрнен електромер за контрол- за целия сезон изразходваната от помпата енергия струваше 10 лева . Управлението и направих преди 3 или 4 години и до момента все още е на експериментална платка . Може би до лятото ще ми остане време да го събера в някаква кутия , затова потърсих схемата и реших да я споделя , така че ако някой реши да я повтори ще я пусна по-долу. Управлението е аналогово , представлява диференциален термостат с два датчика - единия е монтиран през отвор в колектора , а другия се пъха в тръбата за термостат на бойлера . Интегралните сензори се намират на пазара и струват около лев . Слагат се в медни тръбички с подходящ диаметър и се заливат със смола или двукомпонентно лепило за хидроизолация . Единственният важен електронен елемент е четворен операционен усилвател тип LM324.Единият остава неизползван. Пъвият ОУ е свързан като компаратор , с потенциометрите се нагласява температурната разлика -тази на колектора и на бойлера. Тя трябва да бъде около 3-4 градуса. С третият тример се нагласява температурата при която  помпата да тръгва- тя трябва да бъде около 38 градуса. Схемата тръгва веднага, трябва само експериментално да се нагласят температурите.След това не изисква никакви грижи. Захранвам я с импулсен 12 волтов адаптер , но помпата се управлява чрез реле , не както е в оригинала. Схемата е от английски сайт и както е ставало дума там имат и 12 волтови помпи, всъщност има ги и тук. Аз си ползвам тази , която съм бил монтирал предварително. Цялото устройство струва по-малко от 10лв , при цени на термостатите на пазара 50-100 лева. Аз съм сложил допълнително два термометъра с дисплеи за външна и вътрешна температура и с тях може да се следи -ако се налага- състоянието на водата. Всъщност аз гледам само този на бойлера преди да отида под душа . Термометрите имат също по два сензора -за външна и вътрешна температура . Този, който следи 38-те градуса е вързан през оптрон към термостата , но сега нама да слагам тези подробности.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |