| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема на импулсно захранване от Правец 8х  (Прочетена 7135 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #15 -: 24 Декември, 2021, 23:12:14 »
Да се обадим и аз по темата(писах някъде за подобно такова).
Нещо подобно ми работи на Правец 8м. От към обратни връзки,разположение на детайлите и др.. изглежда подобно на снимките от първите постове.
Даваше ми по-високи напряжения без товар,при 5 в изход стигаше до 7,отрицателните -12 бяха -9 . Прерових всичко,смених транзисторите,опотрона,конзензаторите с читави и ефект нямаше.При регулиране на тримера напряженията играеха в различни посоки,плюсовете се вдигаха,минусите падаха   Накрая след всичко сменено,пробвано и на изкуствен товар просто го включих към дъното. Веднага всичко проработи,напряженията си дойдоха на мястото и дъното "пропя".
Мойто също е правено в Тайван,схема не намерих,чак реших че импулсния траф прави номера. Накрая всичко се оказа заради товара,При определен товар на всяко едно изходно напряжение,импулсното работи в зададените параметри които при измерване без товар здраво лъжат
73!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #16 -: 25 Декември, 2021, 08:38:56 »
Той товара е друг решим проблем,по принцип е хубаво на изходите да има нискоомни резистори за изкуствен товар на празен ход,ама китайците не винаги и не навсякъде където трябва са ги слагали!При мен не се регулира нищо от тримера , най-вероятно имам проблем с обратните връзки в изходната част към оптрона или в самия входен генератор.Писах поста само от пръв поглед каквото констатирах,не съм се занимавал подробно с захранването,но този тример според мен трябва да регулира напрежениятя в някакви граници от няколко волта.Не вярвям да е прекъснал,не съм го мерил.Но май всичко е възможно при тия дъртотии.От ликаж в трафа до изсъхнали кондензатори и прекъсващи резистори.Това с регулирането е стара технология и вече не се използува в съвременните захранвания.Най добре е да го преработя седин тл431 да управлява стабилни 5 волта,че те са най важни за старите ттл-ки!
Понеже в телевизорите масово от 20-години сменяхме кондензатори по захранванията и най вече в първичната част малките и даже изходни-филтриращи съм наясно какви поразии правят.Затова при мен ги смених всички независимо дали са добри или не.
« Последна редакция: 25 Декември, 2021, 08:48:05 от lopesbroko »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #17 -: 26 Декември, 2021, 18:50:36 »
Схемата от първата страница е напълно объркана, но се вижда, че захранването е с тиристор като регулиращ елемент - такива са захранванията на телевизорите Акай с процесор Онва, Електрон 380, София 83 и много други. При тях е характерно, че изключването на силовия транзистор става през електролитен кондензатор и изправността на точно този кондензатор е от ключово значение за работата на захранването. При влошаване на кондензатора, захранването престава да може да се регулира и вдига изходните си напрежения. По схемата от първата страница, кондензаторът е С8 220 uF, нищо, че всъщност веригите там са неверни. Дори да си го сменял преди време, смени го пак. На това място новите китайски кондензатори издържат съвсем кратко...

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #18 -: 27 Декември, 2021, 19:41:31 »
Може ли да работи Правец без /-5/волтовото напрежение  ???
глупав въпрос,но имам страхотно мини захранване без това напрежение ако е нужно мога да го направя от /-12/волта с един 7905.
Не съм пробвал за това питам ако напрежението е помощно за стандарт за разшерителни платки ,ще може и без него.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #19 -: 27 Декември, 2021, 19:54:02 »
Няма начин, -5V e нужно за паметта. Обаче максималния ток който се изисква е само 250 mA, така че можеш лесно да го направиш.
« Последна редакция: 27 Декември, 2021, 19:59:07 от CVT »

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #20 -: 28 Декември, 2021, 16:00:53 »
Схемата от първата страница е напълно объркана...

При свалянето на схемата очаквах, че свързването на Q1 и Q2 ще наподобява това на 5v-то захранване от снимката, в крайна сметка стигнах до публикуваното на сайта. Има вероятност да съм допуснал грешки, поради което прилагам снимки на платката от двете страни по които съм правил опроводяването. Надавам се някой колега със необременен поглед да ме поправи ако греша, в крайна сметка да има правилна схема която да помага на колегите в ремонта.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #21 -: 29 Декември, 2021, 07:09:57 »
Намерих няколко разлики...
Захранването е доста нетипично построено. Особено нетипично е направена обратната връзка, логиката й е обратна на разпространените схеми. Но всичко е направено старателно и има множество защитни механизми, които липсват в обикновените схеми.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #22 -: 29 Декември, 2021, 19:58:11 »
При тази схема, ще помоля @lopesbroko да провери D5 дали не се е превърнал от полупроводник на пълен проводник. Той е шунтиран с нискоомен резистор и трябва да се извади поне единият му крак за проверката. Ако не е това, да се проверят транзисторите, които съставят тиристора(Q1 и Q2), ценерът D10 и елементите около тях. Кондензаторът С8, който предположих че трябва да се замени, няма да е дефектен. В това захранване нещата са по-различни... Ако се прекъсне обратната връзка през оптрона, захранването ще даде по-ниски изходни напрежения - примерно 4.5 вместо 5В. Има измервателна намотка в първичната страна, която регулира по нормалния начин чрез ценера D10, а токът през транзистора на оптрона, колкото е по-голям, толкова по-високи стават изходните напрежения. При ниски изходни напрежения токът на оптрона е голям, а при нормални - намалява до 0.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #23 -: 02 Януари, 2022, 20:53:22 »
Доста дъна са пострадали по света не само в България заради тази тъпа и проста схема която в незнаен момент може да си измени напреженията!За това намерих от мини фортронско захранване платка която монтирах в оригиналната кутия.Дава свръх стабилни и нормални напрежения Без глупостта да се натоварва за да даде правилните напрежения!Както старите зехренвения от онова време.Не,че не мога да го направя оригиналното захранване,но ме е страх да го монтирам като знам,как смених всички чипове на едно 8М заради превишено захранване работило в старите собственици.В днешно време захранвашите брокове са добре защитети и стабилни,изчистени!Ако са от марков производител-още по добре !

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #24 -: 08 Януари, 2022, 17:40:08 »
Може ли да работи Правец без /-5/волтовото напрежение  ???
глупав въпрос,но имам страхотно мини захранване без това напрежение ако е нужно мога да го направя от /-12/волта с един 7905.
Не съм пробвал за това питам ако напрежението е помощно за стандарт за разшерителни платки ,ще може и без него.

Само едно ли имаш или няколко (дай марката)? Аз също се навих на слагам импулсно на моя Правец 82 и сега търся нещо малко и без вентилатор. Намерих едно, обаче е ново и марково, така че ще ми излезе над 100 лева, а няма да е зле да се мине по-евтино. И то няма -5V, така че и аз ще сложа един 7905.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #25 -: 08 Януари, 2022, 22:21:38 »
колко ампера на  5 и 12 волта трябва да има захранването за нормална работа на компютъра ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #26 -: 08 Януари, 2022, 22:35:48 »
При пълни слотове с TTL карти +5V на Правеца стига че и минава 3 ампера, въпреки че на импулсното на Епъла пише 2,5А.
На +12V не го видях да надвиши 1А даже и когато чете от дискета. На импулсното на Епъла го дават 1,5А.

Всички измервания са в тази тема.


Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #27 -: 08 Януари, 2022, 23:58:11 »
Имам две ... ,но и двете нямат -5 волта  , единия вариант го има в базар-а ...

имам едно  delta dpsn-50eb
но не знам от къде да си вземеш друго такова

153366-0
153368-1

има захранвания на Циско
Cisco 34-0874-01
ADP-30RB

такъв използвам за други компютри , за  АтариСТ ...

"Cisco адаптер"
тях ги има в базара , имаше по 20  , сега са ги вдигнали май

153372-2
153374-3
« Последна редакция: 09 Януари, 2022, 00:08:41 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #28 -: 09 Януари, 2022, 00:53:56 »
Първото е идеално - ще търся такова.

Второто не става - само 0,2А на -12V не са достатъчни. Според надписа на импулсното на Епъл трябват 0,25А за -12V и 0,25А за -5V. Ако няма -5V и ще се взема от -12V посредством 7905 стабилизатор, то тогава на -12V трябва да може да помпи поне 0,5А.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #29 -: 09 Януари, 2022, 09:21:15 »
Западните захранвания ,едно,че са стабилни ,са и от ново покуление - дават над 10 ампера на петте волта което е предостатъчно за Правец.Моето даже не му закачих вентилатора,защото ,не загрява почти.Даже при няколко часова работа на Правеца!Понеже взема информация от 3.3-те волта за обратна връзка, а аз разпоих и премахнах елементите сформиращи 3.3 волта,взех информация от петте волта през резистор и 3.3 волтов ценер към маса ,за да го излъжа да работи!Даже му монтирах и светодиод контролен вътре и мини модул за -5 волта изграден с 7905 и един филтриращ кондензатор!
За сега свири и п е е !Оригиналният боклук работи за сега,но знам ли кога ще рещи да завиши напреженията си и да ми направи-беля.Сменял съм всички чипове до един на един 8М от такова захранване - Не благодаря!
Новите захранващи блокове са с бързи викокоамперни диоди - качествени,ако са маркови ,още по добре.Значи са изпълнени и с качествени електролитни кондензатори и гарантират по-дълъг живот!Пък и са проектирани да работят денонощно включени под напрежение,а при нашите Правец условия ще ги ползуваме  по час два най много и то след това се изключва от контакта!
Проекта е сигурен стига да се намери подходяща малка платка от качествено захранване.
АТХ-може да се стартира като се укаси зеления кабел  от куплунга към маса за постоянна работа!Не епроблем да се преработи!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |