| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стопен компонент в Правец 8C  (Прочетена 4233 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #30 -: 17 Февруари, 2023, 08:31:25 »
Да, много добра идея. Ще го направя.
...

Също не го мери на самия кварц, защото му нарушаваш работата като закачиш сондата. Закачи се на пин 36 на който и да е слот (7М сигнала). Там честотата би трябвало да е точно ½ от честотата на кварца и би трябвало да имаш хубава 5-волтова квадратна вълна:
« Последна редакция: 17 Февруари, 2023, 08:45:51 от CVT »

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #31 -: 17 Февруари, 2023, 09:51:59 »
Цитат на: 80colcard
Реших да отворя и клавиатурата. Върху цокъла, където се включва лентовият кабел имаше доста корозия, която изчистих. Предполагам е окъсявало. Отделно видях, че схемата CM650 беше сложена наобратно, а не както е маркировката на самата платка. Сложих я правилно.

След тези манипулации, компютърът вече изпиуква....
След като компютъра "изпиуква" е възможно да работи, просто да не се изобразяват символи на екрана. Проверете последователно с осцилограф има ли сигнали на изходите Q0...Q7 на D20, QH на D17, Pin4 на D6. При мен имаше подобен проблем на Правец82 когато знаковия генератор беше повреден /в случая D20/.

За сигурност че машината работи може да направите тест:
Пишете някаква глупост "askdjhfadshalds" от клавиатурата и натискате Enter при което трябва да чуете изпиукване.
Лошото е че не е сигурно дали вашата клавиатура вече работи, след като сте обръщали СМ630 :(

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #32 -: 26 Февруари, 2023, 16:25:50 »
След като компютъра "изпиуква" е възможно да работи, просто да не се изобразяват символи на екрана. Проверете последователно с осцилограф има ли сигнали на изходите Q0...Q7 на D20, QH на D17, Pin4 на D6. При мен имаше подобен проблем на Правец82 когато знаковия генератор беше повреден /в случая D20/.

За сигурност че машината работи може да направите тест:
Пишете някаква глупост "askdjhfadshalds" от клавиатурата и натискате Enter при което трябва да чуете изпиукване.
Лошото е че не е сигурно дали вашата клавиатура вече работи, след като сте обръщали СМ630 :(

Много благодаря за съвета!  :good: Наистина, когато натисна безразборно клавиши и и след това натисна "Return" се чува изпиукване, като за грешка. Това е добра новина, защото явно не съм повредил СМ630 при обръщането.
 
Тогава наистина може проблема да е в знаковия генератор (СМ7864P) на d20?
Някой дали има излишен СМ7864P  да ми продаде?

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #33 -: 26 Февруари, 2023, 17:15:56 »
Сега се сетих, ако взема от 8М знаковия генератор мога ли да го сложа поне за проба в 8ц?
Съвместими ли са?

@CVT закачих за пин 36, но явно при мен е проблема, защото ми изкарва 8Mhz. Логическият ми анализатор или не става за такива сигнали или аз не знам как да го настроя да мери правилно.

165783-0
« Последна редакция: 26 Февруари, 2023, 17:46:09 от 80colcard »

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #34 -: 26 Февруари, 2023, 18:24:09 »
Цитат на: 80colcard
Съвместими ли са?
Краткия отговор е не.
Но може да сложите за тест ЗГ от 8М.
Ако проблема е в СМ7864P при смяна ЗГ на екрана вероятно ще получите някаква "боза" от символи /точки/.

Понеже имате логичесли анализатор, проверете наличие на сигнали на местата където съм описал, това ще подскаже къде е проблема.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #35 -: 26 Февруари, 2023, 18:44:43 »

Но може да сложите за тест ЗГ от 8М.
Ако проблема е в СМ7864P при смяна ЗГ на екрана вероятно ще получите някаква "боза" от символи /точки/.

Извинявам се не разбрах, коя схема е "3Г" в 8м?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #36 -: 26 Февруари, 2023, 19:37:52 »
Това е ПРОМ-а който стои от ляво на куплунга на клавиатурата.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #37 -: 27 Февруари, 2023, 18:46:42 »
Сложих за проба схемата от 8М. Резултатът е в прикаченото видео.
Забелязвам следните неща:

1. Когато включих компютъра с новата схема за първи път, излязоха малките правоъгълници, по едно за всеки знак на екрана, после веднага се появиха отно чертите, които се появяват с оригиналния знаков генератор
2. На второто включване излизат въпросните правоъгълници за по дълго, но после пак стават чертите като от оригиналния знаков генератор

3. На третото включване вече правоъгълниците остават завинаги. тук се загледах по-внимателни и разпознавам редовете където би трябвало да има текст. При натискане на "Ретърн" се разпознава преминаването на нов ред, защото остава следа от размазани знаци.

Всичко това се вижда в компилацията от трите включвания във прикаченото видео. Първоначалната нестабилност (връщане към чертите), но при "загряване" да показва стабилно знаците от 8М схемата, говори за нещо.

https://youtu.be/XjTp6FMB8O4
« Последна редакция: 27 Февруари, 2023, 18:56:14 от 80colcard »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #38 -: 27 Февруари, 2023, 20:43:08 »
От това клипче изобщо не е ясно какво правиш. Нито има звук за да се разбере кога включваш и изключваш компютъра, нито е фокусирано, нито телефона ти е синхронизиран със монитора. Виждам от другото клипче в канала ти че телефона ти може всичко това:


Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #39 -: 27 Февруари, 2023, 20:59:41 »
На фон вървяха виковете на децата, затова изключих звука :) Относно другото видео, снимал съм същият телефон и същият монитор -не помня да съм сменял някакви настройки. Ще пробвам утре да направя нов клип със звук и да не мига.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #40 -: 27 Февруари, 2023, 21:31:16 »
Една от причините телефона да не може да се синхронизира с монитора е кадровата честота на видео сигнала по някаква причина да е по-ниска или по-видока от 50 Hz. Иначе тези монитори нямат никакъв проблем с кадрова честота от 40 до 60 Hz че и отгоре.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #41 -: 19 Март, 2023, 19:49:02 »
Здравейте отново. Сдобих се с един евтин осцилоскоп и направих измерванията, които -JonnS- препоръча.

Общо взето картинката е следната. На пин 36 на слотовете има стабилен clock 7.158Mhz
166341-0

На QH на D17 , Q0-Q7 на D20 показват това:
166343-1

А на входа на резистора r2:
 166345-2

На А пиновете на Д20 има активност.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #42 -: 20 Март, 2023, 19:17:56 »
Цитат
На А пиновете на Д20 има активност
Ако правилно разбирам има активност на адресните входове /A0..A12/ на знакогенератора D20,
Цитат

Q0-Q7 на D20 показват това:
а на изходите /Q0-Q7/ няма активност /постоянно ниско ниво/?

Проверете за активност на pin 22 /OE/ на D20, в момента в който сигнала е в ниско ниво би следвало и на Q0-Q7 на D20 да има активност.
В случай че на "ОЕ" има активност а на Q0-Q7 няма, както сте показали по-горе, проблема е в D20 и трябва да се замени.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #43 -: 21 Март, 2023, 00:40:33 »
-JonnS-, много благодаря за подсказката! Проверих пак ОЕ пина на D20 и се оказа, че има сигнал там, но на другите беше ниско ниво. Извадих схемата и се загелдах в цокъла - видях че 2-3 крачета като че ли бяха леко хлътнали. С една игла ги поизправих, напръсках целия цокъл с контактен спрей (видяха ми се малко посинели отвътре) и компютъра показа картина  :drinks:  :drinks:

Нестабилна е, защото всеки път като изкарам и вкарам схемата и има различен дефект в символите. Мисля да сменя целия цокъл и подозирам, че всичко ще си дойде на мястото.

Ще пусна после снимки. Не мога да повярвам, че стигнах до тук :D  Много благодаря на всички за помощта!

ПС: Не знам защо снимките са наопаки, но се вижда резултата.

166408-0166410-1166412-2

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Стопен компонент в Правец 8C
« Отговор #44 -: 21 Март, 2023, 07:54:14 »
Не слагай пак цангов, защото по-дългите метрични чипове и инчовите цангови цокли не се обичат. Сложи такъв: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6659/

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |