| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с паметта на Правец 8м?  (Прочетена 1614 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Проблем с паметта на Правец 8м?
« -: 27 Септември, 2022, 18:49:25 »
Здравейте,

днес си взех от Продос Ром картите и реших да я сложа в 8М. Не бях го пускал от 1-2 месеца. Сложих картата е слот 6, но на монитора ми изписа, че трябват 64к рам за да тръгне.
Странно, защото доколкото знам 8М е с 64к рам.

Извадих продос картата и сложих флопи контролера. Получава се следното (намалете си звука)  :D



Вероятно е проблемен Рам чип? С коя програма мога да тествам паметта и дали евентуално показва кой точно чип е дефектен, за да не разпоявам всички :)
Също някой оттук да продава работещи рам чипове за 8м?

Edit: като се замисля няма как да тествам, защото с Мк+Ресет не мога да го вкарам в бейсик.
« Последна редакция: 27 Септември, 2022, 18:57:25 от 80colcard »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #1 -: 27 Септември, 2022, 20:38:46 »
По отношение на паметта за 8М има доста писано във форума. Възможно е DIP превключвателя да е позиция на изключена 16к RAM. Виж това:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16100.msg127845#msg127845

А за флопи контролера - ако е от старите български виж какво съм писал тук:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17002.msg127216#msg127216
Разместването в слота, понякога прави и подобни ефекти, като на видеото.
« Последна редакция: 27 Септември, 2022, 20:56:20 от NKK »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #2 -: 27 Септември, 2022, 20:54:41 »
Имах коментар по темата за 6 слот в някоя от темите за 82. Една изгоряла ЛИ1 или ЛН1 правеше подобни номера след като извадиш платка при включен компютър.
73!

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #3 -: 28 Септември, 2022, 09:40:01 »
Благодаря за предложенията.

Проблемът се получава дори, когато изкарам флопи контролера и включа компютъра без него (т.е. нито с флопи контролер, нито с продос ром карта).Това ме кара да мисля, че не е от него. 
Да не би 8М да не може да тръгне без флопи контролер?

С Продос РОМ карата не пищи така, а само търси 64к рам и излиза нормална картина на монитора.

Ще погледна дип превключвателя, но не съм го пипал, а преди месец всичко си работеше само с флопи контролера в слот 6.
Видях, че рама е на сокети, освен да си направя ардуино тестера от една друга тема тук и да видя чиповете един по един за дефекти ...

@Iz1tka, не вадя и слагам нищо при включен компютър, но това не изключва нещо друго да е станало с тези схеми :)

М/у другото @NKK, благодаря за Продос картата, чак сега направих връзката като видях флопи контролера ти от другата тема :)
« Последна редакция: 28 Септември, 2022, 09:46:45 от 80colcard »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #4 -: 28 Септември, 2022, 09:44:17 »
Пробвай с изключена клавиатура.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #5 -: 28 Септември, 2022, 15:07:16 »
Добреее, интригата се заплита :) Явно има серия от неща, които водят до проблема.

Оказа се, че наистина Дип ключето е било на 48Кб. Преместих го и Продос буутва нормално. Това е решено.

В момента позициите са 0,0,1,1,1,1,1 (пипнах само първата позиция, другите си бяха така от както съм взел компютъра)

Компютъра е с FloppyEMU вместо флопи. Последно бях си играл да сложа Total Replay като бях преименувал файла на SMART0.m2g и бях сменил опцията в самото ФлопиЕму. Този файл не се разпознава (незнайно защо) и излизаше грешка на Oled екрана. Върнах обрано на флопи емулация, сложих флопи контролера  - компютъра зареди от флопиему.

Така, обаче сега клавиатурата не работи! С изключение на МК+Ресет и КИР, който включва и изкючва светодиода. Зареждам, например Марио Брос/МунПатрул, изобщо не възприема интервала. Същото е и под Продос - немога да мърдам менюто, нито да сменям слот/драйв. Изобщо нищо освен горните клавиши не работи.

При МК+Ресет (веднага след надписа Правец) влиза пак в позицията от видеото...От Продос, МК+ресет прави нормален ресет и пак зарежда продос. При ресет от ДОС, влиза пак в позицията от видеото.

Някакви идеи за първична диагностика? Позициите на Дип ключето дали са правилни за работа в епъл режим?



« Последна редакция: 28 Септември, 2022, 15:34:31 от 80colcard »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #6 -: 28 Септември, 2022, 22:37:47 »
Цитат
Компютъра е с FloppyEMU вместо флопи. Последно бях си играл да сложа Total Replay като бях преименувал файла на SMART0.m2g и бях сменил опцията в самото ФлопиЕму. Този файл не се разпознава (незнайно защо) и излизаше грешка на Oled екрана. Върнах обрано на флопи емулация, сложих флопи контролера  - компютъра зареди от флопиему.

Има в нета имиджи на TotalReplay които с с разширение .2mg но реално са HDV формат погледни твоят какъв е .
За да работи FloppyEmu в SmartPort HDD режим ти трябва и съвместима карта ( LIRON примерно) ако го вържеш към стандартен флопи диск контролер  няма да работи ,освен ако нямаш SоftSP контролер ,или не го свързваш към Apple IIc ( BIOS VER > FF )  .

Цитат
Така, обаче сега клавиатурата не работи! С изключение на МК+Ресет и КИР, който включва и изкючва светодиода. Зареждам, например Марио Брос/МунПатрул, изобщо не възприема интервала. Същото е и под Продос - немога да мърдам менюто, нито да сменям слот/драйв. Изобщо нищо освен горните клавиши не работи.

А в BASIC клавиатурата работи ли , изписв аяли нещо при натискане на клавиш?
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #7 -: 29 Септември, 2022, 08:45:28 »
Цитат
Има в нета имиджи на TotalReplay които с с разширение .2mg но реално са HDV формат погледни твоят какъв е .
За да работи FloppyEmu в SmartPort HDD режим ти трябва и съвместима карта ( LIRON примерно) ако го вържеш към стандартен флопи диск контролер  няма да работи ,освен ако нямаш SоftSP контролер ,или не го свързваш към Apple IIc ( BIOS VER > FF )

Малко отклонение от темата, но това значи ли, че със стандартният ми правешки флопи контролер не мога да пуска HDV/2MG формат през FloppyEmu?


По отношение на Бейсик, нямам на картата DSК, който да влиза в чист ДОС (обикновено презареждат някаква игра/програма), но ще кача някакъв и ще пробвам.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #8 -: 29 Септември, 2022, 09:18:42 »
Ако всички слотове са празни би трябвало да влиза в Бейсик.

Ако искаш .DSK който не зарежда нищо, можеш да използваш MASTER.DSK от AppleWin: https://github.com/AppleWin/AppleWin/tree/master/bin

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #9 -: 29 Септември, 2022, 11:01:23 »
Малко отклонение от темата, но това значи ли, че със стандартният ми правешки флопи контролер не мога да пуска HDV/2MG формат през FloppyEmu?


По отношение на Бейсик, нямам на картата DSК, който да влиза в чист ДОС (обикновено презареждат някаква игра/програма), но ще кача някакъв и ще пробвам.

Просто махни контролера на флопито и ще зареди BASIC-а.

Относно FloppyEmul , без наличието на "Liron" карта или SoftSP не можеш да ползваш емулатора като HDD .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #10 -: 29 Септември, 2022, 16:48:25 »
Още наблюдения.

1. Изваждам всички карти от слотовете - при стартиране пак пищи и пълни със символи екрана.
2. Слагам само Флопи конторлера в слот 6 с MASTER.DSK (по препоръка на TheHungry) , тръгва да зарежда, показва "]" символа и пак влиза в пищене и пълни екрана.
3. Слагам само Продос картата - няма пищене, зарежда,  но Менюто "играе".

Прилагам Видео за точка 3.



Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #11 -: 29 Септември, 2022, 19:37:58 »
Едно уточнение, т.2 от предишния ми пост (зарежда до промпта и после почва да пиши) всъщност се случва ако сложа флопи контролера в Слот 7. Ако контролера е в слот 6, направо почва да пиши без дори да пробва да зареди.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #12 -: 29 Септември, 2022, 19:58:40 »
...
 Менюто "играе".
...

Играе защото клавиатурата ти постоянно изпраща натиснат клавиш, най-вероятно "B" или "F". Питах те какво става ако изключиш клавиатурата - не каза.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #13 -: 29 Септември, 2022, 20:44:47 »
Като АДминистратор, ще си позволя един виц, дето не е беш ОФФтопик:
Отива един борец на доктор и му се оплаква:
- Абе докторе, пипна се по главата - боли ме, пипна се по крака - боли ме, пипна се по задника - боли ме, кажи какво е това, че не издържам?!?!
- Ами Счупен ти е пръста....


Та и тук работата е такава, ама колегата, неработил с такава "пишеща машина" все си мисли, че проблема е във Windows-a и се мъчи да го "преинсталира"... Вместо да чете и прави каквото го съветват.
(което леко ме дразни и го взимам под око)

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Проблем с паметта на Правец 8м?
« Отговор #14 -: 29 Септември, 2022, 20:59:16 »
Пробвах с изключена клавиатура. Симптомите са същите.

1. Без карти в слотовете - като от първото видео (с вкл. или изкл. клавиатура - все същото)
2. Само с флопи контролер в слот 6  - пак като от първото видео (с вкл. или изкл. клавиатура - все същото)
3. С флопи контролер в слот 6 и Продос Карта в слос 7 - зарежда продос и менюто играе (с или без включена клавиатура - все същото)
4. Само с Продос карта в Слот 6 или слот 7 - зарежда Продос, този път менюто не играе, дори когато клавиатурата е включена. Въпреки това,кКлавиатурата не реагира, когато е включена (освен МК+Rst)

@Gabo, пробвам, каквото ме съветват, просто връщам коментари на парче. Вземам си бележка :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |