| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електронен брояч  (Прочетена 9003 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #30 -: 05 Декември, 2018, 00:51:01 »
Имаше едни касетофони от 80те. които брояха паузите и включваха автоматично на предварително избраната песен. Тоест търсенето по лентата бе напълно автоматично. Тези ампули с магнитчетата ги имаше почти във всички по стари декове. Защо не ползвате ZLVt241 имам такъв, а и тук във форума се продаваше, само поставяте два датчика и готово. С два брояча е. Но не е с цифров дисплей а с механичен.
« Последна редакция: 05 Декември, 2018, 00:58:14 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Електронен брояч
« Отговор #31 -: 05 Декември, 2018, 11:22:29 »
Gridlic, този брояч е с много големи размери. Според теб, къде ще изрежеш място в магнитофона да го събереш - близо 10 см. дълбочина? Като цяло се търси брояч с най малки размери. Те затова цифровите индикатори се показват отгоре на плочата, а електрониката е вътре корпуса.
От английския форум, цифровия брояч е преработен по този проект:
http://chemelec.com/Projects/Counter-UD/Counter-UD.htm
Реално, когато използват герконови ампули и магнити се получава "замазване" на импулсите при пренавиване, или на по висока скорост. Тогава не могат контактите в ампулите да отчитат правилно. За бавна скорост стават. Заменят ги на датчик на Хол, TL170. В магнитофона залепят само един магнит и поставят един датчик на хол. Този ключ за /нагоре-надолу/ го управляват от механиката на магнетофона, поставят микро ключе. Бутона за нулиране е изведен на предния панел.
В проекта има и разработени платки, но трябва да се съобрази какви индикатори ще се сложат. Нарочно са го избрали брояча по тази схема, за да няма много аналогови чипове. И човека също искаше да не бъде с микропроцесор, а по просто управление.
« Последна редакция: 05 Декември, 2018, 11:32:25 от didov »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Електронен брояч
« Отговор #32 -: 05 Декември, 2018, 12:04:53 »
С рид ампулите нещата наистина няма да се получат добре. Както казва и Дидов, особено при пренавиване те работят с голяма честота на превключване и се уморяват. Започват да запецват и да омазват нещата. Точно заради това и не ставаха за превключващи елементи в автоматичните морзови ключове навремето. За този проект- или оптрони, или хол датчици. При мен е изпълнено точно така- дисплеят (с VQN71) e изведен горе в средата между ролките, а платките, мисля, че бяха две, са поместени в отсека, в който се прибира кабела, доколкото помня. Ролката, брояща импулсите е изнесена горе вляво, и лентата минава през нея, преди да влезе в отсека с главите. Даже имаше идея тази ролка да се направи "плаваща", за да обира тласъците при пренавиването.Оказа се обаче, че няма достатъчно пространство зад лицевия панел и се отказах от тази екстра.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен брояч
« Отговор #33 -: 05 Декември, 2018, 13:36:47 »
Ако не бъркам за Uher Royal De Luxe, какви са приблизителните размери a, b, c?
(снимките по-долу са свалени от интернет)

Варианти за малоразмерни индикатори като идея:
- мини 4 digit, 7 сегментен LED (напр. HP5082)
- oled 0,91" дисплей

LED-индикаторът все още се намира по пазара, дребен е, красив е, но за мен индицираната информация върху него не е особено четима. С голяма консумация е. Сегментите са свързани за динамична индикация.

OLED 0,91 се намира лесно, ярък е, нищожна консумация. Трябва микроконтролерно управление, но затова пък може да се изобразят цифри, букви, в различни шрифтове, фигури и др. Свързването е само с 4 проводника.

Може да се изпили пространството между индикатора и бутона, за да се освободи място за индикатора. Но бутончето за нулиране ще трябва се измести :writer:

Някакви други подходящи дребни индикатори? Варианти?

Датчик, лесен вариант: rotary encoder (или по-скоро компонентите му: фотоизлъчвател и фотоприемник/ци) от стара мишка.

Резни оста на пластмасовия диск, ако е възможно го залепи за ролката, придвижваща ремъка към брояча, с монтирани светодиод и двоен фотоприемник (0-90 гр.). Импулсите са достатъчно на брой за един оборот, така че в контролера с един програмен ред ще се нагласи всяко отношение, което да се индицира.

За програмния код и микроконтролера: ще помагаме кой с каквото може в написването (лично: към Arduino, примерно Pro-Mini), ако трябва - ще изпращаме и готови компоненти :)

Механичната работа за мен е най-трудната (с предварително разчетени мех. манипулации), а електрониката е по-забавната. А и навсякъде има място за монтаж на платче 33 mm х 18 mm.

(Ако беше при мен Uher Royal De Luxe, по-скоро ще му търся оригиналния индикатор - машината го заслужава  :flag_of_truce:).
« Последна редакция: 05 Декември, 2018, 13:47:54 от veso74 »

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Електронен брояч
« Отговор #34 -: 05 Декември, 2018, 16:35:27 »
......
Това , определено може да свърши работа . И то без енкодер , а  с едно устройство с два транзистора - тригер се казва .  Вашето мнение ?
Тригера определено ще свърши работа...  :drinks:

« Последна редакция: 05 Декември, 2018, 17:18:51 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Електронен брояч
« Отговор #35 -: 05 Декември, 2018, 19:27:38 »
Ехоооо, сега е лесно. Има всичко. Дори OLED  дисплеи, енкодери, процесори.... През 1980-та нямаше дори TTL-ки-повечето от серия 74ХХ бяха в графа екзотика! Радиото и той дъртак като мен, късно му е да гази в дълбокото. Ако се хваща някой, да спретне един проект, човекът да се понарадва на магнетофона. Аз, ако намеря малко време, следващата седмица ще опитам да направя снимки на моята UNITRA. Че и аз вече не помня къде какво и как съм го слагал.....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #36 -: 05 Декември, 2018, 21:14:04 »
Здравейте колеги . :hi: Колегата не е написал за какъв магнетофон иска да направи цифров брояч . Ако става дума за Кащан или друг с обикновен променливо токов двигател , забравете за тази сложна електроника . Тя ще е по скъпа от магнетофона . А той едва ли иска това .
Три моторнити са друго  нещо . Беше даден пример с магнетофон Орбита 107 . Най отдолу ще сложа схема на синхронизатора и брояча . Ако иска да се види в приключение да го започва . За рид контакти също не става . Бавни са . На пренавиване няма да отчитат . По лично мнение , вариантите са два за снемане на сигнал за управление на брояча . Или опруратор към маховика (механично но сложно за изработка)
или хол датчик . От него лесно се вади лог. 0 или лог. 1 . Те биват Р преход и N преход . Сложих снимки на брояч от стар сат.приемник . Брои до 2000 канала . Десния бутон е + канал , а левият - канал . Платката работи самостоятелно . При вкл. започва от 0001 . Ще се получава известна грешка , но едва ли колегата ще го интересува . До колкото разбирам той гони повече ефекта от колкото точност . Да се опитаме да му помогнем с по лесни и евтини решения .

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #37 -: 05 Декември, 2018, 21:16:54 »
Това е брояча от Орбита 107

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен брояч
« Отговор #38 -: 05 Декември, 2018, 21:33:26 »
През 1980-та нямаше дори TTL-ки-повечето от серия 74ХХ бяха в графа екзотика!
Може да се изпълни и с тригери на германиеви транзистори, стига техническото задание да е такова и стига човек да иска :good:
Но и в новите решения има екзотика, тръпка ::).
... забравете за тази сложна електроника . Тя ще е по скъпа от магнетофона . А той едва ли иска това ....
. Да се опитаме да му помогнем с по лесни и евтини решения .
10 проводника, бутон, енкодер от стара мишка, син OLED 0,91" дисплей, Arduino Nano.
За ок. 4,5$ получихме реверсен брояч от 0000 до 9999 (с "превъртане: с + от 9999 към 0000 и с - от 0000 към 9999), управление с енкодер, нулиране. (При желание ще допълня с възможност за запис и възстановяване в предишно състояние преди изгасяне.)
С LED дисплея HP ще е с 2,5$ по-евтино. Всъщност свободни изводи има за пригаждане на много типове дисплеи, а дописването в кода ще минутно дело.
« Последна редакция: 05 Декември, 2018, 21:47:13 от veso74 »

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Електронен брояч
« Отговор #39 -: 05 Декември, 2018, 21:59:37 »
Това вече е нещо друго . Евтино и лесно за изпълнение .  :bravo:

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен брояч
« Отговор #40 -: 05 Декември, 2018, 22:07:11 »
8d 7 сегментен LED (с такъв дисплей разполагам в момента, с/без драйвер има значение, но е въпрос на код).

Вероятно цената определя насоката на мисълта :blush: (а не би трябвало), затова да я спомена: ок. 3$.

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен брояч
« Отговор #41 -: 05 Декември, 2018, 22:36:17 »
И вариант с любимите ми стари индикаторчета HP 5082-7414, за които казах, че яркостта е много ниска, а с лупичката отпреде става и леко неинформативно (за мен) - трябва да се гледат "отгоре".

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Електронен брояч
« Отговор #42 -: 06 Декември, 2018, 00:14:41 »
Споделям кода за трите варианта. Макар да изпълняват донякъде стартовото задание, при желание лесно може да се добавят още условия и функции. Примерна доп. функция: броячът "да запомня" къде е угасено устройството и при старт "да тръгва" оттам, откъдето е спрял.

Изводите за свързване са обявени в ino файловете. Ще следя темата.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Електронен брояч
« Отговор #43 -: 06 Декември, 2018, 08:23:39 »
Ето това е, за което говорих!   :hi:  И вариантът със запаметяването на показанието си е страхотна екстра! Започнаха да ме сърбят ръчичките!  8)  Дали ще намеря време обаче..... :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Електронен брояч
« Отговор #44 -: 06 Декември, 2018, 10:47:55 »
Следя темата и все си мисля защо е това? Не знам в какво състояние е Ухера на колегата, но ако всичко е в "магзинен вид" не бих развалял оригиналните му решения?! Виж, ако е "действащ макет", тогава заради спорта си заслужава....
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |