| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: С1-118 ремонт  (Прочетена 4964 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 899
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #30 -: 17 Март, 2019, 21:04:39 »
В последното стъпало горе има много голяма разлика в усилването на транзисторите. Пробвай да размениш местата на Т22 и Т27.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: С1-118 ремонт
« Отговор #31 -: 17 Март, 2019, 23:26:58 »
Извинявам се за късното включване...
Имам същия осцилоскоп, използвам го примерно от 1997. За това време съм го убивал и е умирал сам не знам, около 10 пъти. Най-често умират транзисторите КП303 на входовете, но е умирал и по захранване. Ако го отворя, предполагам, че половината от транзисторите, за които става дума, ще бъдат примерно BC547 или там каквито съм извадил от някое шаси на телевизор... Не мислете, че усилването по ток на транзисторите влияе силно на усилването на усилвателите, най-малкото h21 силно зависи от температурата. Усилването се задава с ООВ. Няма начин при 1МХз да има такава разлика и тя да се дължи на това, че транзисторите не са достатъчно бързи.
С всичко това искам да кажа, че има още някакъв дефект, вероятно са транзисторите на входа (КП303), но няма как да съм сигурен...
Ако има някаква разлика в работата с оригиналните транзистори спрямо с обикновени маломощни универсални с добро усилване, то тя ще се прояви само при най-големите усилвания и при честоти, близки до горната граница по паспорт...
Виж, транзисторите КП303 трябва да се подберат с еднакви или поне близки запушващи напрежения. Имам 10тина в една кутийка,нищо че са с различна буква от оригиналните, от опит знам - не е така важно, просто трябва да се подберат 2 еднакви за канал. Гейтът се свързва на маса, сорсът - през 1КОм на маса, на дрейна се подават примерно 12В. На сорса спрямо маса се мери запушващото напрежение - някъде 0.5 - 3 В в зависимост от буквата. Та въпросът е да се изберат 2 с еднакви напрежения.
Още - много внимателно с поялника, че платките на този осцилоскоп са много грозни - пистите се отлепват от гетинакса много лесно!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |