| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor  (Прочетена 2461 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Здравейте,
занимавам се отскоро любителски с аудиотехника. Попадна ми този усилвател Sencor модел SA 6730, който е част от минисистема. Усилвателя имаше някои дребни проблеми, с които успях да се справя. Един от тях беше, че тримерите аз настройка тока на покой бяяха разместени, в резултат на което крайните транзистори грееха много, дори без входен сигнал. С това, справянето беше лесно. Обаче ...на левия канал има 480Мв постоянно напрежение, а на десния 300. Няма тримери за настройка. Прерових целияя интернет, и схема не намерих. С много четене из форумите стигнах до извода, че проблема е във входящия диференциален усилвател, но без схема не мога да се справя. Проверих всички транзистори , резистори и кондензатори, но не знам какво трябва  да измеря и после евентуално да сменя за да го вкарам в правилен режим. Понеже нямам и много време напоследък, мога да го дам на някой в района да го оправи. Срещу заплащане разбира се. :)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #1 -: 13 Февруари, 2019, 19:14:55 »
Без схема няма как да се гадае. За началния ток тримерите може и да не са барани, те си стареят и то яко. Мен ако питаш, замени ги с многооборотни такива, стотинки са, като измериш съпротивлението на старите и нвите ги докараш горе- долу на същото положение. После включи захранването на усилвателя през крушка 60-100W и настрой началния ток наново. 20-30mA мисляче ще е достатъчно. За офсета обаче виж потърси схема да видим кое как е. Половин волт е много. До стотина миливолта може да се преглътне, ама повече.. много е. Иначе SENCOR си е марка. Макар и масова, марка е!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #2 -: 13 Февруари, 2019, 21:39:45 »
      Направих проучване.Проблема е , че усилвателя е произведен от Сенкор по поръчка на германска фирма, която е просъществувала само 9-10г. Затуй няма никаква информация в нета за него, включително и схема.
Мисля че професионалист с опит, ще разбере точната схема при внимателен оглед, и ще може да въздейства адекватно на ситуация.
      Забравих да спомена, че усилвателя работи и в това положение, не се забелязват изкривявания, но не съм го и напъвал прекалено.
      Ditronix благодаря ти за репликата. Ако направя снимки, ще хвърлиш ли един поглед?
       

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #3 -: 14 Февруари, 2019, 07:04:17 »
Няма да стане със снимки, човек. Пък и с времето съм зле, захванахме една къщурка със сина ми и има пускови срокове. Усилвателя трябва да е в ръцете на човека, който ще го гласи. Трябва да се мери, трябва да се пусне един осцилоскоп поне. Иначе според мен си заслужава усилията.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #4 -: 14 Февруари, 2019, 11:13:41 »
Така е , ама на един приятел ей тъй по снимки жена му таковаха.. :)
Осцилоскопа не е  ли за проследяване на синусоидата. И не се ли прави след като се натъкмят офсета и тока на покой.
Добре на първо време ще сменя тримерите както ме посъветва. После ще видим. Така или иначе съм решил да го вкарам в норма, защото намерих и тунер от друга марка Cybernet май беше. С абсолютно същия размер и сходен вид. Та смятам да ги оженя. И това което е ценно за мен е че са малки , а усилвателя е 2x35вата. Както и да е. Благодаря ти за съветите.Успех ти желая.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #5 -: 18 Февруари, 2019, 21:35:15 »
Аз мога да го погледна, но трябва да е при мен. Все пак пусни малко снимки , да видим какъв е убавец.  :)

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #6 -: 19 Февруари, 2019, 21:50:06 »
Аз мога да го погледна, но трябва да е при мен. Все пак пусни малко снимки , да видим какъв е убавец.  :)
Здравей. Днес имах проблеми с нета. Утре ще кача снимките. Видях нещата които правиш. Понеже си професионалист, май е най-добре да му направиш пълна профилактика. Видях тел.номер в блога. На него ли да звъня?

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #7 -: 20 Февруари, 2019, 11:23:27 »
Малко снимки :
« Последна редакция: 20 Февруари, 2019, 11:31:59 от Станчев »

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #8 -: 20 Февруари, 2019, 20:41:11 »
Да , на него звъни. Но да знаеш, че няма да стане бързо. Занимавам се само вечер след работа, по 1-2 часа. Нямам онова свободно време, което беше преди.

Неактивен Станчев

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Димитровград
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #9 -: 20 Февруари, 2019, 20:47:24 »
Разбирам. И аз така правя. По кое време е удобно да звънна утре?

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #10 -: 20 Февруари, 2019, 21:09:47 »
По обяд или след 16:00 часа.

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с DC Офсет на японски усилвател Sencor
« Отговор #11 -: 28 Март, 2019, 10:08:10 »

входящия диференциален усилвател
това как е реализирано с дискретни елементи или чип
ако е чип пиши какъв е
може да се потърси принципна схема и после става по лесно
 

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
587 Прегледи
Последна публикация 04 Май, 2013, 00:12:55
от Fisher
2 Отговора
695 Прегледи
Последна публикация 31 Юли, 2013, 23:27:59
от denidinev
23 Отговора
7704 Прегледи
Последна публикация 09 Ноември, 2017, 20:45:03
от Gabo

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |