| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Велико Търново 84 няма звук  (Прочетена 3911 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Велико Търново 84 няма звук
« -: 16 Февруари, 2019, 15:23:46 »
Здравейте колеги. Странна работа. Както си гледах в механичката Търновото и изведнъж млъкна. Свалих си го в работилницата, пулих се пулих на схемата дорде я видях платката на звукът. Свалих я и за по сигурно и смених кондензаторите ама МУК пак мълчи. Има само лек брум в говорителя, както преди смяната на кодензаторите и реагира слабо на потенциометъра. Голяма паяжина тая схема как ще я чета как да я гледам направо не ми се мисли,ако беше Пиринче да беше станало до сега ужас ??? Дайте малко акъл че ми е много готин за механата. Сега сложих там един гаден пластмасов 14 инча и ме дразни.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #1 -: 16 Февруари, 2019, 16:17:03 »
Здравейте колеги. Странна работа. Както си гледах в механичката Търновото и изведнъж млъкна. Свалих си го в работилницата, пулих се пулих на схемата дорде я видях платката на звукът. Свалих я и за по сигурно и смених кондензаторите ама МУК пак мълчи. Има само лек брум в говорителя, както преди смяната на кодензаторите и реагира слабо на потенциометъра. Голяма паяжина тая схема как ще я чета как да я гледам направо не ми се мисли,ако беше Пиринче да беше станало до сега ужас ??? Дайте малко акъл че ми е много готин за механата. Сега сложих там един гаден пластмасов 14 инча и ме дразни.
Виж първо дали усилвателя работи . ТВА 920 май беше . Ако усилватела работи , сигнала идва он МЧУ .Металната кутия .
Абе , пипни  с пръсти отдолу на платката трябва да бруми . Виж има ли захранване . Има едно жично съпротивление , обикновено , прекъсва .
« Последна редакция: 17 Февруари, 2019, 11:45:26 от Gabo »

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2019, 22:24:59 »
Виж първо дали усилвателя работи . ТВА 920 май беше . Ако усилватела работи , сигнала идва он МЧУ .Металната кутия .
Абе , пипни  с пръсти отдолу на платката трябва да бруми . Виж има ли захранване .

Май не е ТВА 920. МВА 810 е крайното стъпало.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2019, 11:45:49 от Gabo »
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2019, 23:54:35 »
Платката за звука се захранва с две отделни напрежения за двете интегрални схеми. Трябва първо да се провери дали са налични. В повечето случаи се касае до лоша спойка на куплунга между звуковата и основната платки.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #4 -: 17 Февруари, 2019, 10:08:18 »
Мерих напреженията на лице са, обаче аз друго трябваше да направя и утре го почвам. Трябва да сменя всички електролити в телевизора защото са трагедия. Почти всички са се напишкали :lol:. След като извърша тази манипулация започвам от начало и ще видим какво ще стане. Между другото миналата седмица правих една Тошиба 2104XS която беше събрала вертикалата. Смених абсолютно всички кондензатори и схемата включително. Сега телевизора работи прекрасно и това ми струваше точно 12 лева и един два часа работа.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #5 -: 17 Февруари, 2019, 12:27:31 »
Мерих напреженията на лице са, обаче аз друго трябваше да направя и утре го почвам. Трябва да сменя всички електролити в телевизора защото са трагедия. Почти всички са се напишкали :lol:. След като извърша тази манипулация започвам от начало и ще видим какво ще стане. Между другото миналата седмица правих една Тошиба 2104XS която беше събрала вертикалата. Смених абсолютно всички кондензатори и схемата включително. Сега телевизора работи прекрасно и това ми струваше точно 12 лева и един два часа работа.

Електролитните кондензатори в телевизор "Велико Търново" се повреждат много рядко. Има вероятност това, което наричате "напишкали" да е някакво лепило. В някои български изделия съм виждал по-високи електролитни кондензатори залепени с някакво лепило за платката. Ако наистина има масово протичане на кондензаторите, това ще е много странен феномен...
 Причините за липса на звук може да са много, но най-вероятно да е студена спойка. Също така има ключ, който изключва високоговорителя.
 И накрая напомням, че шасито не разделено галванично от мрежовото напрежение!
 

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #6 -: 18 Февруари, 2019, 07:47:06 »
ВТ 84 има някои особени схемни решения, но по принцип е много прост и лесен за ремонт телевизор. Това, че схемата му ти изглежда сложна, значи че не си се заглеждал в схемите на други телевизори...
Можеш да повториш спойките на пиновете на куплунзите по модулите и на дъното, обикновено се налага използването на флюс, който после трябва да се измие старателно ако е киселинен. Но почти 100 процента е изгоряла МВА810, затова си намери една. Тя е чешки аналог на ТВА810, може също и К174УН7. 'Платка звук'- на нея е въпросната схема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #7 -: 18 Февруари, 2019, 08:48:44 »

А как разбрахте ,че е изгоряла схемата?Нека да проследи веригите.Понеже е с малък опит,ще му подскажа.Тръгва се отзад -напред.Първо високоговорител,после ключ за слушалки,кабели,контактни елементи и от там до изходния кондензатор ,на който другия му край с "+" е закачен на 12 извод на МВА810.На 12 извод трябва да имаш половината от захранващото напрежение на МВА.Спомням си ,че беше 16.5волта .Предполагам знаеш как се пробва говорител!Бат Коце ти е писал за електролитите и е прав.Нашите кондензатор ги използваха в целия СИВ ако знаеш какво беше СИВ.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #8 -: 18 Февруари, 2019, 16:31:43 »
А как разбрахте ,че е изгоряла схемата?Нека да проследи веригите.Понеже е с малък опит,ще му подскажа.Тръгва се отзад -напред.Първо високоговорител,после ключ за слушалки,кабели,контактни елементи и от там до изходния кондензатор ,на който другия му край с "+" е закачен на 12 извод на МВА810.На 12 извод трябва да имаш половината от захранващото напрежение на МВА.Спомням си ,че беше 16.5волта .Предполагам знаеш как се пробва говорител!Бат Коце ти е писал за електролитите и е прав.Нашите кондензатор ги използваха в целия СИВ ако знаеш какво беше СИВ.

Ами, пише, че има лек брум в говорителя. Значи не е говорителят, в този телевизор няма ключ за слушалки. Слушалки се ползват през едно трансформаторче, защото шасито е неразвързано от мрежата. Изобщо, веригата на говорителя не е прекъсната, ако се чува брум. Да, половината от захранването на изхода на МВА - това е бърз тест за изправност на схемата, но тя си е слабо място на този телевизор и се случва да изгори.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #9 -: 19 Февруари, 2019, 12:21:28 »
По въпроса с електролитите. Всички големи кондензатори алуминиевите имам предвид са изтекли от едната страна. Смятам че това мога да го преценя,то се вижда от самолет. Имах скоро случай с един грамофон който въобще не работеше. Пак така бяха изтекли смених си ги и грамофона си заработи прекрасно. Та имах това предвид. Какво да меря напрежения като половината кондензатори са изтекли. Аз разбира се не съм чак такъв специялист като Вас, но смятам за по правилно, да се подменят необходимите кондензатори преди да правя каквито и да е проверки замервания и.т.н Незнам дали съм прав Вие ще кажете.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #10 -: 19 Февруари, 2019, 13:04:19 »
Българските електролити са хубави, но не са вечни. Във търновото е бещимт топло и е нормално след толкова години да изсъхнат и протекат. Смени ги и после измери напреженията на НЧУ-то. Чипа често се поврежда. Това може лесно да се установи. Ако чипа пече много, това е показател че е повреден.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #11 -: 19 Февруари, 2019, 14:16:55 »
През живота си протекъл електролитен кондензатор съм виждал най-много един път. Но кой знае каква серия се е случила в този телевизор. Аз за това препоръчвам всеки да си има направен, един прост измерител за вътрешно съпротивление на кондензатори без разпояване:
https://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_esr_tester.html
От както направих този уред мога да премеря за 10 минути кондензаторите в даден уред без разпояване, и да преценя веднага кой на какъв хал е. Повредените си личат на мига.
Та както и да е, щом смяташ че са заминали, сменяй.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #12 -: 19 Февруари, 2019, 14:43:55 »
Ако може после снимка на въпросните кондензатори, и на мен ми стана интересно.. Протекли та със изгнили крачета съм засичал главно от китайските и то или тв е бил със повишени напрежения или до някой мощен резистор.. Та 1,2 кондера ама чак всичките..

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #13 -: 19 Февруари, 2019, 14:59:57 »
Намерих изкормена платка от "Велико Търново" и се оказа, че наистина високите кондензатори са лепени с лепило.
В този случай може наистина да се касае за изтекли кондензатори, но мен в миналото такова лепило ме е заблуждавало.
Освен това, доколкото разбрах, с картината няма проблем. Според мен слабо място в този телевизор са студени спойки по щифтовете, чрез които малките платки и конекторите са включени  към голямата платка. Като се извади платката и се разклатят с пръст веднага проличават лошите спойки. Щифтовете понякога доста трудно се калайдисват, след като се оправят машината работи дълго и безпроблемно. Имал съм два такива телевизора и след такава профилактика не са ми правили проблем.

Разбира се, телевизорите са вече стари, така че може да се случат всякакви изненади...

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Велико Търново 84 няма звук
« Отговор #14 -: 19 Февруари, 2019, 15:07:50 »
Няколко мои мисли, по повод електролитните кондензатори :

Основен закон за електролитните кондензатори (под-закон от "Законите на Мърфи)

"Ползвания вече електролитен кондензатор (без значение колко време) :
 - не се измерва, нито запоен, нито отпоен.
Ползвания вече електролитен кондензатор (се отпоявя ако е запоен) се ИЗХВЪРЛЯ !
НА НЕГОВО МЕСТО СЕ ЗАПОЯВА ЧИСТО НОВ ЕЛЕКТРОЛИТЕН КОНДЕНЗАТОР".

Всичко останало са празни приказки и загуба на време и ресурс.
Този, който има друго мнение просто няма представа как е устроен електролитния кондензатор и как е той произведен !
Съжалявам, ако някой съм засегнал, но това е единствената истина по въпроса !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |