| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ВКН 1221 във ОТГ 1-02  (Прочетена 3988 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #15 -: 07 Ноември, 2023, 19:14:18 »
Ако няма никъде в продажба остава варианта да си направя сам лентата. Какъв материал е използван в завода за тези ленти, марка, модел, дебелина? Какви са размерите на формовачната преса, колко са гънките и какъв е размера им? Пресата нагрява ли се когато формова гънките? Колко е усилието на опън когато се монтират лентите? За да има повтаряемост никой не може да ремонтира както трябва тези говорители без да знае всички отговори на тези въпроси. Лентата ма моя говорител не е прегоряла напълно а само в средата има една част която се е деформирала. Говорителя свири, но доста по лошо от здравия. Тези говорители ги ползвам от много години и знам че не са "дуракоустойчиви". Винаги съм внимавал в копчето за усилване. Не е добра идея да ползвате усилвател по мощен от 30 W ако колоните ви са с ВЛД40. Поздрави

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #16 -: 07 Ноември, 2023, 21:31:28 »
Завода в Благоевград е приватизиран преди 30 години, доколкото си спомням първоначално го е купила фирма или човек от израел, сега чия собственост е не знам. Знам че е сменено цялото производство така че трябва да се търси нещо от пазарите.Още преди приватизацията започнаха да правят куполни високоговорители и последните соц тонколони са с такива .

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #17 -: 13 Ноември, 2023, 12:06:28 »
Ленти може да се направят от станиол както каза колегата по-горе, но няма да свирят така добре както с оригиналните, защото станиолите за шоколад са доста дебели и ще се изгуби част от микродетайла (вероятно). Спецовете по темата като аудиомастера от бгаудиоклуб-а препоръчват използването на кондензаторно фолио - там лентичката е близка като дебелина до оригиналната. Но и много по-пипкава за монтаж. Много е важно да се монтира правилно - хем да дава добър контакт, хем да не е прекалено стегната като така да се повреди фолиото. Според мен има логика да се намаже с малко грес в контактните точки с цел да не се образува окис с времето. Но може и да бъркам - не съм чувал досега някой да го прави, при все че има логика особено когато контактуват различни по вид метали.
Между другото, има немалко ентусиасти, които имат оригинални такива лентички, ако се поразровиш по форумите, може и да намериш. Аз също имам ( но ми трябват :) ) , купувал съм ги от един магазин за говорители на Пиротска (близо до Халите) преди няколко години. Мисля, че все още работи. Можеш да опиташ и при "жените" (София електроник) на ул. Симеон до Женския пазар.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #18 -: 13 Ноември, 2023, 21:18:22 »
Ходих на Пиротска. Там беше първото място за което се сетих. При "жените" до женския пазар не съм ходил но не мисля че имат. Чудя се дали са останали живи от завода производител които да споделят информация. Ако има някой ентусиаст от Благоевград би могъл да изрови достоверна информация. Все още има хиляди такива говорители които ще имат нужда от ленти. Нямам време да експериментирам с фолиа, гребени, зъбни колела от конкретен модел видео магнетофон и опън контролиран с подухване. Завода го няма но никой ли не иска да спечели някой лев от парче фолио което струва реално жълти стотинки.

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #19 -: 13 Ноември, 2023, 21:37:03 »
През 2018г. си купих два чифта да си имам,  от завода в Благоевград, но вече май не работят.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #20 -: 13 Ноември, 2023, 21:50:20 »
bxd ако имаш възможност да измериш с микрометър колко са дебели може да пробваме да извадим фолио от някой стари хартиени кондензатори.Трябва да се знае дебелината на фолиото.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #21 -: 14 Ноември, 2023, 08:32:23 »
аз правих ленти от станиол от цигари, като изгарях хартията. Ставаха уникални.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #22 -: 15 Ноември, 2023, 14:31:51 »
bxd ако имаш възможност да измериш с микрометър колко са дебели може да пробваме да извадим фолио от някой стари хартиени кондензатори.Трябва да се знае дебелината на фолиото.
ОК, ще измеря като стигна до работилницата. Иначе мисля че дебелината трябваше да е под 10 микрометра. В лентовите микрофони лентичките май бяха около 5 микрона, а някъде бях чел че са със сходна дебелина и при лентовите ВЧ.
@rolling heads - отлична идея, но колко издържаха? И дали правиха добър контакт? Принципно и хартията да остане май не е лошо, защото демпва нежелани пикове в АЧХ-то каквито за съжаление има макар и малко.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #23 -: 16 Ноември, 2023, 08:24:16 »
Цитат
@rolling heads - отлична идея, но колко издържаха?
ползвахме ги за репетиции на рик група. Горяха като усилим до край. Това бяха по 100W на колона. При слушане на музика няма проблеми. Един път съм горил на купон, но пак беше при 100W усилвател. Контакта е добър.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #24 -: 18 Ноември, 2023, 13:58:48 »
Здравейте,
хванах микрометъра и измерих следните стойности:
Материал Мин [um]Макс [um]
кондензаторно фолио 4 4
дъвка файв + хартия 7 8
цигарено фолио + хартия 8 9
Домакинско фолио 4 4
дъвка файв -  обгаряне 3 4
циг фолио -   обгаряне 3 4
фолио от шоколад ION 2 3
Лентичката за ВЛД не посмях да я измеря, понеже имам чувството, че може да я повредя. Ако намеря вече повредена, ще я измеря.
Фолиото след обгаряне и отделяне на хартията ми се стори че стана по-крехко - не знам колко ще държи. Също така, предполагам понеже е релефно, след заглаждане с пръст се понамали измерената дебелина.

Поздрави
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #25 -: 19 Ноември, 2023, 10:17:56 »
Фолиото би трябвало да е метализиран полипропилен или полиестер или полиетилен.Ако е само алуминий много бързо ще провисва и ще си променя геометрията и характеристиките. Гадателството в случая е загуба на време. Лентата за да запазва дълго време гофрираната структура в процеса на формоване може би матрицата трябва да е загрята до определена температура за да предаде постоянна форма на пластмасовия филм. Трябва да се търси информация от бивши работници в завода. Аз имам един здрав говорител който е на около 30 години и с лентата му всичко е наред. Не ежпровиснала,  не е деформирани и свири чудесно. Пак повтарям че тези говорители съвсем не са за използване с мощни усилватели. Кла А усилвател 10-20 вата е тяхната стихия. Слушал съм ги с мощни усилватели но с голямо внимание някой келеш да не пипа копчетата на усилвателя

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #26 -: 19 Ноември, 2023, 10:30:45 »
Това са снимки на поведения и отдолу здравия говорител. Добре се вижда деформираната част в средата на лентата.
« Последна редакция: 19 Ноември, 2023, 10:41:29 от krasidac »

Активен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #27 -: 19 Ноември, 2023, 10:40:20 »
Честно казано не съм правил проучване, ама защо ми се струва, че ВЛД-то няма световни аналози, или ако има, то са само изключения?

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #28 -: 19 Ноември, 2023, 10:56:25 »
Единствения "тунинг" извън оригиналния дизайн на VLD40 който бих направил е позлатяване на медните правоъгълни шайби  и медните болтове които държат лентата от двете страни защото за 30години има видим окис.

Неактивен krasidac

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: София
Re: ВКН 1221 във ОТГ 1-02
« Отговор #29 -: 19 Ноември, 2023, 11:07:21 »
Ikarlo, дълбоко се заблуждаваш. Има доста лентови говорители но всички те са в скъпи ОТ и нямат голяма популярност заради цената.Има доста много ОТ които използват лентови пищялки . Тези ги разглеждах скоро и мисля че са  нов модел. https://www.quad-hifi.co.uk/s-2/

Ето още един фен на лентови те пищялки
/>
« Последна редакция: 19 Ноември, 2023, 11:16:03 от krasidac »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
758 Прегледи
Последна публикация 05 Юни, 2018, 22:22:42
от sawow

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |