| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Вече и механичен грамофон  (Прочетена 3478 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Вече и механичен грамофон
« -: 20 Декември, 2019, 16:13:04 »
Здравейте! Най-после намерих време да представя завършения си "проект":
Отдавна си мислех и аз да направя, като много колеги, от нищо-нещо, но не знаех какво. Докато не ми попадна този механичен грамофон почти в "насипно" състояние. Амбицира ме основно това, че няма да търся жокери от електрончици както за другите ми техники, но и заради марката. Понеже имам два "Зенит"-а (е, преносими транзисторни приемници) си рекох защо да не допълня колекцията с един наистина много стар представител на нелошата американска марка. След повече месец работа и разни предизвикателства вижте какво се получи:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #1 -: 20 Декември, 2019, 16:22:57 »
Още малко снимки:
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #2 -: 20 Декември, 2019, 16:25:21 »
И едно клипче:
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #3 -: 20 Декември, 2019, 16:42:57 »
Ееееее,... голям си Слави ! Браво  , и честито бижу !
Естет си ти , и музика на Щраус .   :bravo:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #4 -: 20 Декември, 2019, 17:21:00 »
Браво Слави, още една радост за окото и душата! Мераклийска работа!  :drinks:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #5 -: 20 Декември, 2019, 17:54:39 »
Радост за окото и перфектно изпълнение. Браво Слави.
 :bravo:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #6 -: 20 Декември, 2019, 19:40:33 »
Супер е станало харесва ми,и силно се чува.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #7 -: 20 Декември, 2019, 19:56:59 »
Браво, Слави, браво! Чудесно, просто нямам думи!

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #8 -: 21 Декември, 2019, 00:51:13 »
Поздравления за перфектната работа!  :hi:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #9 -: 21 Декември, 2019, 01:34:57 »
Като нов!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2019, 18:49:21 »
Благодаря колеги за добрите думи!
Все пак ми се иска да споделя някои подробности:
Първо, май че не е много американски, освен името? Докато работих по него рових доста за информация, но не намерих Зенит да е правил такива грамофони, поне в щатите. В нашите продавлници и в момента се предлага същия модел, но се среща, освен като ZENITH и под имена като MEDEA, SUPERLA, ARFA, RADIO ELECTRIC, KLINGSOR EXTRA (в различно състояние и цени), което ме навежда на мисълта, че навремето, също неясно кои години е имало някакъв производител на грамофони и му е поръчвано, от различни търговци например, да слага съответната марка. Защо не, като Зенит преди 9.IX е имал най-големия магазин в София за плочи и грамофони да е поръчвал на същия производител (предполагам, някъде в Европа) да му "чукне" табелката вкл. и за нашия пазар? То като сега, еднакви телевизори например, но с различни марки? Ако някой от вас знае нещо по въпроса, ще съм много благодарен?!
Второ, не съм много доволен, че не можах да намеря винтове като оригиналните, с лещовидни и полусферични глави, но се надявам скоро да уредя въпроса и махна тези съвременни с конусни глави. Освен това няма да мога да намеря триъгълната  лепенка с марката на капака. Не ми се вярва някой от продавачите да се занимава с мен и да ми направи хубави снимки?..
Но пък си купих кутиика NOS иглички, оригинални Зенит!
Като че ли най ме ядосва факта, че не намерих дръжка като оригинала, шита кожена. Тази, която монтирах е реставрирана стара, но е с ламаринен скелет. Ако на някой от вас му се намира стара, но здрава такава дръжка от чанта, куфар може да я спазарим или да я трампя за тази (която е доста хубава, ама не е "оригинал")?
Както и да е, но се поучи приличен краен резултат! Е, не можах да го вкарам в Hi-Fi нормите и волумето му е само на мах, но това е.. :D. Като си помисля какви веселби са били навремето с тези машини...
Да си пожелаем приятно и весело посрещане на празниците и по-често да споделяме такива теми, че нещо тези "купувам-продавам" ми идват в повече!...
0888981645, 072365106

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #11 -: 22 Декември, 2019, 09:38:32 »
Много добър, браво.

Между другото тази година се очаква продажбите и съответно производството на винили, да надмине за първи път компакт диска от 80-те години насам.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #12 -: 22 Декември, 2019, 19:40:48 »
Браво! Много радва реставрацията на машината! Да му се радваш още много!
За винтовете - потърси в Гугъл за винтове с лещовидна глава, преди време за една реставрация намерих в София, Младост фирма доставчик на такива винтове супер са! Та потърси - може да се намери нещо и стискам палци да намериш!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #13 -: 22 Декември, 2019, 20:27:23 »
Първо mano, така е и аз чета подобни съобщения, може би има някакъв ренесанс на винила, но за шеллакови на 78 не съм чул? Пък и да ги има, не е същото...Иначе, от по-ново време (е, преди 60-70 години :D) за виниловите нямам нищо против. Даже вече се споменава за ренесанс и на аналоговия магнитен запис, но ще видим..
origo, прав си, сигурно може да се намерят, но идеята ми е да опитам да реставрирам оригиналните. Просто агента ми, който поцинковаше моите "глупости" (така ми казват моите познати за хобито)прекара тежка операция и се надявам да се оправи скоро. Иначе, дугите му колеги, вкл. шефове, не им се занимава с мен?!..
Пак си ми остава големият проблем, ДРЪЖКАТА! На първата снимка се вижда как изглежда, тапицирал съм я с естествена кожа! Ако трябва, ще има и по-подробни снимки, но дано някой ми предложи "истинска" дръжка?!...
0888981645, 072365106

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Вече и механичен грамофон
« Отговор #14 -: 23 Декември, 2019, 08:43:04 »
..................
Пак си ми остава големият проблем, ДРЪЖКАТА! На първата снимка се вижда как изглежда, тапицирал съм я с естествена кожа! Ако трябва, ще има и по-подробни снимки, но дано някой ми предложи "истинска" дръжка?!...
Много добре изглежда! Когато има мерак, винаги се получава... Е, требе си и талант /майсторлък/.
Звука е "точен" /според записа/!
По въпроса с "дръжката", едно време чантите, с които ходехме на училище, имаха такива дръжки /или подобни/. Може да откриеш някаква, захвърлена на някой таван /мазе/.

Успех!
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |