| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на изходящ трансформатор от радиоприемник Тулан  (Прочетена 328 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги
Днес реших да възстановя  изходен трансформатор от радио Тулан,който имаше прекъсната анодна намотка.
Започнах с разглобяването.
От патротична гледна точка не коментирам качеството и техническото състояние,което се вижда от снимките .
Ето какви са резултатите.
1.Ламелите бяха подредени, като за мрежов трансформатор- с припокриване.
Количеството  на "Ш" ламелите не съответстваше със затварящите пластини.
2.Ламелите са с хартиена изолация и с чепаци от щанцоването.
3.При разививането на намотките констатирах :
-между първичната и вторична намотка има само един слой картоенна изолация?
-отъства изолация между слоевете на анодната намотка?
-проводникът на анодната намотка е с дебелина 0,17мм и към краищата е запоен проводник 0,4 мм,който е запоен към клемите  на гетинаксовата плоча на корпуса на трансформатора.
4.При оразмеряването с микрометър и развиването на намотките се установи следното:
-брой навивки на първична намотка - W1=3200,диаметър на проводника  d=0,17 мм
-брой навивки на вторична намотка - W2= 100 ,диаметър на проводника d=0,6мм
-сечение на магнитопровода Ш 20х25 мм

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Драгане, при констатациите които си направил, а и от снимките се виждат подбити ламели,очевидно някой е чукал с чука да подравни ламелите, което не би трябвало да се прави в една работилница или фабрика където са разбиращи и знаещи хора. Мисълта ми е дали преди тебе някой друг не е пренавивал този трансформатор.Доста грубо е пипано,което не ми се ще да мисля е било от производителите.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Здравей Иване
Отговарям веднага.
Този трансформатор се разглобява за първи път от мен.
Никой преди това не го е пипал от монтажа на радиото.Такава е била културата на гаражното поризводство.
В предното писмо не посочих подробности по изработката на макарата.И тя е правена от картони с подлепване.
Имам усещането,че ламелите са правени от стара и изхабена матрица.Имам и други български радиоприемници, които са с мрежови и изходни трансформатори,чиито ламели сякаш са нахвърлени в макарата ?!.


Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Започнах развиването на намотките на трансформатора за да открия повредата.
За първи път ми се случва това.
Прекъсването е на около 250 навивки преди началото?
Имало е прекъсване и вероятно искрене. На снимките се вижда се петното от искрене.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
...От патриотична гледна точка не коментирам качеството и техническото състояние,което се вижда от снимките...
Май ще се окаже, че царят е гол!  ::)
« Последна редакция: 18 Април, 2024, 23:28:34 от Любо Божков »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Драгане, както се казва: "има нещо гнило в Дания", та, този траф не ми изглежда оригинален. Така наредени пластините ще работи много зле. Повече ми прилича на траф от ранния соц.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
От написаното и от снимките може да се установи, че въздушна междина все пак се е образувала вследствие на недостига на затварящи пластини, но и от наличието на чеплъци при щамповането на ламелите. Възможно е този "Тулан" да е копиран от оригинала в някоя селска работилница. "Тулан" вече е имал добро име и нищо чудно да е копиран, най-вероятно нелегално, от дребни занаятчии, а и просто любители. Преди много години, като начинаещ  съм ходил на консултации при опитен радиотехник, по-късно известен (Гавраилов) с книжки по тематиката радиотехника, та той ми демонстрира собственоръчно изработен от него приемник. Показа ми монтажа отвсякъде и по-нищо не можеше да се разбере дали е фабричен или не.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Уважаеми колеги.
Трансформаторът си е оригинален на Тулан и е демонтиран лично от мен от говорителя.
Характерен елемент е гетинаксовата плочка с клемореда и моста между клемите,както и профилираните краища с отворите на кожуха за закрепване към говорителя.
Както обещах, не искам да коментирам качеството на трансформатора,както и други елементи от конструкцията на радиото.
Трансформаторът вече е пренавит. Ламелите са подредени както трябва

Неактивен малкия

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 99
Отлична работа, Драгане. Похвален труд и старание.
Изходния трансформатор си е оригинален. Абсолютно същия на външен вид си стои и на моя Туланъ Конфортъ 660 от 1941 г. Дори и да е пренавиван което примерно е възможно, то ламелите пак са си същите. Това не значи, че всички са такива.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Благодаря колеги  :drinks:

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
И при по големи  трафа съм засичал същото качество на ламелите.. просто така са изсечени къдрави кривички с милиметри разлика в размерите  с осенъци..Играх си да подбирам  еднакви бройки та да събера нормално трафчето.. относно  набиването   ако не са набити плътно (разбирай пъхнати на ръка ) става хлабав. Никога не съм имал проблем с набиването и подравняването с чука  :master2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |