| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: История на марката VEF  (Прочетена 12753 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
История на марката VEF
« -: 21 Април, 2014, 00:11:00 »
 Ето какво намерих като се рових из Руските сайтове за историята на марката  VEF 

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: История на марката VEF
« Отговор #2 -: 21 Април, 2014, 00:29:30 »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: История на марката VEF
« Отговор #3 -: 21 Април, 2014, 00:36:29 »
 :hi:

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: История на марката VEF
« Отговор #4 -: 20 Август, 2014, 11:34:58 »
Днес попаднах на много интересен приемник ииии мисля, че това е прототипа на легендарния ВЕФ, от който братята руснаци са взаимствали  ;)  :D
http://www.radiomuseum.org/r/crown_portable_multi_band_radio_trf_2600w.html
Радиото е японско и пише, че моделът е от 1969 година...
Ако греша, моля да ме извините :)

« Последна редакция: 20 Август, 2014, 11:49:03 от jorsto »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: История на марката VEF
« Отговор #5 -: 20 Август, 2014, 12:23:30 »
ВЕФ12 е от същата година. Надали е копие на това.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: История на марката VEF
« Отговор #6 -: 20 Август, 2014, 14:01:58 »
Има прилика ако и  легендарния 206 имаше УКВ.  8)

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: История на марката VEF
« Отговор #7 -: 21 Август, 2014, 02:43:21 »
Колега jorsto, казва се "заимствали", дума "взаимствам" в българския език няма. А веф не е дело на братята руснаци, а на братята латвийци... Иначе външният вид не означава, че вефът е краден, той е по-скоро въпрос на мода. Във веф са развивали тези транзистори още от края на 50-те години. Не че в Съветския съюз не са копирали, но тук говорим за много сериозна фирма.
А модела на Краун е просто смешно да го сравняваме с вефа - краунът е много качествено и много по-голямо и сложно радио.

Неактивен jorsto

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 56
  • Населено място: София
Re: История на марката VEF
« Отговор #8 -: 21 Август, 2014, 11:03:57 »
Колега Vladislav благодаря ви много за изключително ценния урок по български език! То и ВЕФ не се пише с малки букви както вие сте го написал, но сега няма да се заяждаме за глупости! В края на поста съм написал, че ако не съм прав, моля да бъда извинен! Еее, не приемайте толкова навътре моето невежество по отношение на световната марка ВЕФ...
А и доколото си спомням до 1989-1990 година "братята" латвийци бяха в едно нещо, което се казваше Съветски съюз...хмм или може би пак греша?!
Със здраве и след като постът ми с предположението ми е грешен, моля администратора да го изтрие! Благодаря!
« Последна редакция: 21 Август, 2014, 11:26:06 от jorsto »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: История на марката VEF
« Отговор #9 -: 21 Август, 2014, 12:30:46 »
Латвия в СССР ли е била или само в СИВ както е била България на пример  ?

В точно такива спорове се ражда истината , не се притеснявайте да коментирате, след като няма лични нападки, обиди и тн. не благоприлични действия , не се трие.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: История на марката VEF
« Отговор #10 -: 21 Август, 2014, 13:07:00 »
На 17 Юни 1940 става Латвийска ССР.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: История на марката VEF
« Отговор #11 -: 21 Август, 2014, 13:53:48 »
Латвия в СССР ли е била или само в СИВ както е била България на пример  ?

В точно такива спорове се ражда истината , не се притеснявайте да коментирате, след като няма лични нападки, обиди и тн. не благоприлични действия , не се трие.

Латвия влиза в СССР през 1940 г., а СССР влиза в СИВ през 1949 г.. така че Латвия няма как да е била само в СИВ, без да е била в СССР, история.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: История на марката VEF
« Отговор #12 -: 21 Август, 2014, 16:01:43 »
Колега jorsto, казва се "заимствали", дума "взаимствам" в българския език няма. А веф не е дело на братята руснаци, а на братята латвийци... Иначе външният вид не означава, че вефът е краден, той е по-скоро въпрос на мода. Във веф са развивали тези транзистори още от края на 50-те години. Не че в Съветския съюз не са копирали, но тук говорим за много сериозна фирма.
А модела на Краун е просто смешно да го сравняваме с вефа - краунът е много качествено и много по-голямо и сложно радио.

Хайде сега, да уточним, правилно е да се казва ВЗАИМСТВАЛИ и ВЗАИМСТВАМ, такава дума ИМА в българският език.
« Последна редакция: 21 Август, 2014, 16:07:16 от gmateev »
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: История на марката VEF
« Отговор #13 -: 21 Август, 2014, 22:51:15 »
Колега jorsto, казва се "заимствали", дума "взаимствам" в българския език няма.
За да е пълен спора проверих в Речник на българският език (официално онлайн издание от ИБЕ, БАН) и там буквално пише:
Цитат
ВЗАИМСТВАМ и ВЗАИМСТВУВАМ, -аш, несв., пех. Книж. За­и­м­с­т­вам. Па­ма­й­ка­та на из­кус­т­во­то е са­ма­та Пи­о­да. За­е­д­но със сво­и­те сти­хии Дъж­да, Слън­це­то и Вя­тъ­а тя е не­го­ва пъ­ва све­ще­но­с­лу­жи­тел­ка. И те не са ек­лек­ти­ци, вза­и­м­с­т­ву­ва­ли от аси­о-ва­ви­лон­с­ко­то, гъц­ко­то и еги­пет­с­ко­то из­кус­т­во, за­що­то от тия из­кус­т­ва то­га­ва ня­ма­ло ни­то по­мен. Н. Сте­фа­но­ва, П, 89.
А Литва си е била част от СССР, Съвета за Икономическа Взаимопомощ (СИВ) си е било нещо като Общ пазар :)

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: История на марката VEF
« Отговор #14 -: 04 Юни, 2015, 20:00:22 »
Е, тук се е заформил хубав спор, с елементи на заяждане. Как човек да не даде и своя принос! Не е зле да се прави разлика между Латвия и Литва - това са две отделни държави. А ако напишем на кирилица ВЕФ, вместо ВЭФ, руснаците биха го прочели като ВЙЕФ и се получава чисто българската аграрна класика "Пусни Вйефа да чуйм Кидика". Така че, правилното е или ВЭФ или VEF. даже може би само второто, тъй като е абревиетура на официалното наименование на производителя «Valsts Elektrotehniskā Fabrika» (VEF).  Тъй като думата электро на руски се пише с "Э" именно за да се прочете като чист звук "Е", а не "ЙЕ", то ако ползваме кирилица е редно да спазваме този начин на изписване. Разбира се, ако тръгнем много да се вживяваме в излишни спорове. Иначе, за мене лично е все едно кой как го пише - с какво "е", с малки или главни букви. По би ми било интересно да видя някои не много известни у нас екзмпляри на Латвийската радиофабрика, тъй като освен до болка известното до неотдавна малко пластмасово кутийче с номерация от 12 до 206, са произвеждани и различни други доста по-интересни екземпляри, които обаче не ставаха достояние на масовия потребител. Колкото до съпоставката с Крауна, чиито снимки видяхме - и аз мисля че са "пооткраднали" поне от дизайна за следващите модели - нищо че по онова време са правили VEF-12, а преди него моделите Transistor и Spidola. Колкото до това колко е сериозен Крауна - не ме разбирайте погрешно, приемникът ми харесва и аз с удоволствие бих си купил такъв, ако някой ми го предложи, но не виждам нищо несериозно и във VEF-овете. Просто дълги години ги правиха с една и съща морално остаряла схемотехника, в условията на наложеното им тоталитарно управление от хора, които не разбират от електроника. Как да убедиш товарищ еди кой си, който за най-малкото би те пратил в Сибир, че схемотехниката в световен мащаб се развива и че това е прогрес, а не капиталистическо морално разложение! Както и че ако ползваш западни интегрални схеми, а не руски германиеви транзистори /крадени 1:1 преди време от американските капиталисти, но с променени наименования/ не си и ти морално разложен и не трябва да бъдеш наказан!
Но и VEF-четата си имаха своята роля, основно с прочутата си селективност на КВ. На тях се приемаше Радио Свободна Европа и това беше лекото открехване на пердето, т.е. на информационното затъмнение. Можехме да чуем и други мнения, да ни запознаят и с други начини на мислене. Друг е въпросът, че от тяхна страна това също беше пропаганда. Другата полза от VEF-овете беше за българите, които работеха в страните от Близкия Изток. С тях те приемаха BG радиостанции, каквито не можеха да "хванат" с масово разпространените тогава лъскави радиокасетофони, по които на нас в България ни изтичаха очите. Чувал съм, че запазен VEF между Българите в Либия е вървял за 50-60 долара, особено през 89-90 година, когато, поради "демократичните" промени в България, те не знаеха какво ще се случи с тях - ще продължат ли да работят, а либийците ще продължават ли да плащат.
Но...стига с тези VEF-ове. Има и по-сериозна техника... :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |